• پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-2690-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

توضیحات فرماندار میناب در خصوص واگذاری های مزارع پرورش میگوی کرگان

معاون استاندار و فرماندار ویژه میناب، گفت: واگذاری مزارع پرورش میگوی کرگان به صورت عمومی و کاملا رسمی در حال انجام است که با اجرای کامل این طرح تا سال آینده شاهد صادرات بیش از 200 میلیون دلاری این محصول خواهیم بود.

ابوذر مهدی نخعی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج فارس در میناب به مولفه های اقتصاد مقاومتی و توجه به ظرفیت های داخلی و بومی هر منطقه اشاره کرد و گفت: یکی از کارهای موفقی که در این دوره انجام شد گرفتن مجوز 2 هزار و 180 هکتار مزارع پرورش میگو در کرگان بود که با فعال شدن این سایت شاهد شکوفایی بیش از پیش این منطقه در زمینه اشتغال خواهیم بود.

فرماندار ویژه میناب چشم انداز 3 هزار و 300 هکتار را برای این طرح پیش بینی و اظهار کرد: در قدم اول با لحاظ موضوعات زیست محیطی برای 790 هکتار این طرح مجوز صادر شد و از 123 نفر نیز نام نویسی به عمل آمد.

وی، گفت: با حمایت های قاطع استاندار هرمزگان و نماینده شرق استان در مجلس شورای اسلامی این مجوز به 2 هزار و 180 هکتار افزایش یافت.

معاون استاندار هرمزگان به جدول امتیاز بندی در واگذاری های ذکر شده اشاره کرد و افزود: در این واگذاری ها اولویت هایی نظیر بومی بودن، وضعیت تاهل، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران، سابقه فعالیت در زمینه شیلات، دارا بودن مدرک تحصیلی مرتبط در زمینه شیلات و پرورش میگو در نظر گرفته شده است.

عالی ترین مقام دولتی در شهرستان میناب شکل این واگذاری ها را به صورت فراخوان عمومی عنوان کرد و گفت: در یکی از جلساتی که در همین خصوص در مرکز استان داشتیم یکی از دستگاه های نظارتی از این شیوه واگذاری بسیار خرسند بودند و خواهان اجرای این گونه واگذاری ها در سایر موارد شدند.

نخعی، هدف از این واگذاری ها را شناسایی و استفاده از سرمایه گذاران بومی نام برد و تاکید کرد: هیچ گونه ممنوعیتی برای سرمایه گذاران غیربومی در این زمینه نداشتیم و بر اساس جدول امتیازبندی این واگذاری ها در حال انجام است.

وی، تمامی ثبت نام ها را بر عهده هیئت تشخیص نهاد و بیان کرد: این هیئت متشکل از جهادکشاورزی، اداره کار، تعاون روستایی و با ریاست شیلات و با فراخوان کاملا رسمی و عمومی انجام گرفته است.

فرماندار میناب به استقبال مردم محلی از این طرح اشاره و عنوان کرد: استقبال مردمی از این طرح بسیار زیاد شد تا جایی که اکنون مشاهده می گردد بخش اعظمی از این ثبت نامی ها را اهالی خود منطقه کرگان تشکیل داده اند.

معاون استاندار هرمزگان، گفت: با رعایت ضوابط و مقررات و بر اساس قرعه کشی در یک جلسه کاملا رسمی مرحله نهایی واگذاری ها انجام خواهد گرفت.

فرماندار ویژه میناب، تصریح کرد: در سال 95 در مزارع پرورش میگوی این شهرستان بیش از 5 هزار تن تولید میگو با ارزآوری 38 میلیون دلار را شاهد بودیم که این موضوع در سال 96 با پیگیری های مکرر و رفع موانع تولید و صادرات موفق شدیم به بیش از 9 هزار تن به میزان بیش از 54 میلیون دلار دست یابیم.

این مقام ارشد دولتی در شهرستان میناب، میزان فعلی تولید میگو در هر هکتار را بین 2 تا 3 تن عنوان کرد و گفت: امیدواریم با لحاظ داشتن موضوع محیط زیست و استفاده از تکنولوژی سبز این میزان در مزارع پرورش میگوی کرگان به متوسط 6 تا 12 تن برسد که با محقق شدن این طرح صادرات این محصول تا سال آینده در میناب به بالای 200 میلیون دلار برسد.

معاون استاندار هرمزگان به اشتغال زایی مستقیم یک هزار و  300 نفر از مردم بومی منطقه در این طرح اشاره و خاطرنشان کرد: بعد از گذشت سال ها از واگذاری های مزارع پرورش میگوی تیاب، دولت تدبیر و امید هدیه ای را به مردم این منطقه تحت عنوان مزارع پرورش میگوی کرگان داد که باید قدردان این موضوع بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: