• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-2387-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

به مناسبت هفتاد و دو سالگی رامی؛

هنرمندی با چهره ای ناب،ظریف و عشق به جنوب

اینک هزار سال گویی از اولین نگاه عاشقانه ما می گذرد، آری عزیز؛ یک لحظه بدون تو بدون قرنی شقاوت تنهایی است "

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس،  ابراهیم منصفی ملقب به رامی؛ شاعر، خنیاگر، نویسنده و هنرمند پرآوازه ی هرمزگانی در شانزدهم آذر سال ۱۳۲۴ در بندرعباس متولد شد. پدر ابراهیم مینابی و مادرش اهل صحراباغ لار بود.

ابراهیم منصفی دوران تحصیل خود را در بندرعباس گذراند و پس از طی کردن مقطع ابتدایی وارد دوره ی متوسطه شد. هم زمان با همین روزها و تحصیل او در دبیرستان بود که نخستین جرقه های او برای دل سپردن به هنر و ادبیات نیز آغاز شد. او که الفتش با صدا و خواندن را با حضور در تعزیه خوانی های ماه محرم تجربه کرده بود در این روزها جذب گروه های تئاتر دانش آموزی شد و از سویی دیگر عشق سرودن نیز او را آرام نمی گذاشت تا آنجا که عطش سیری ناپذیر او از شعر و ادبیات بسیار زود او را برای چاپ اولین مجموعه شعرش ترغیب کرد. مجموعه ای که او با کمک تعدادی از دوستانش با نام مروارید ساحل در شمارگان اندک به چاپ رساند و بعدها از “تعجیل در چاپ این مجموعه اظهار پشیمانی کرد.” از سال ۱۳۴۷ بود که مجلات معتبری مانند خوشه و فردوسی نسبت به درج شعرهای آزاد او اقدام کردند.

حضور در سه فیلم کوتاه سینمای آزاد به کارگردانی حسن بنی هاشمی به عنوان بازیگر و دریافت جایزه ی اول سینمای آزاد برای فیلم نهنگ که نویسنده ی آن نیز خود منصفی بود اشتهار دوچندان او را فراهم کرد. منصفی که در واقع از هنرمندان جامع الاطراف هرمزگان است.

|

 همچنان که در عرصه ی بازیگری موفقیت های چشمگیری را به دست می آورد در زمینه سرودن و موسیقی نیز پرتوان به کار خود ادامه می داد. او که با موسیقی ملت های مختلف آشنایی داشت و در این زمینه مطالعات ارزشمندی را انجام داده بود با علاقه ای که به موسیقی فلامینگوی اسپانیا و موسیقی هند از خود نشان داد توانست آثار در خور تحسینی را خلق کند. منصفی در عرصه ی سرودن ترانه های بومی با اقبال به سمت ترانه هایی که رنگ و بوی اجتماعی داشت در این حوزه تحول اساسی را به وجود آورد ، اجرای ساده و بی شیله پیله ی او با آکورد گیتار هنوز مخاطبان فراوانی دارد و نگاههای بسیاری را به خود جلب کرده است.

در هرمزگان منصفی را با عنوان نیمای هرمزگان می شناسند. به واقع منصفی و چند تن از هم دوره های خود جزء اولین نفراتی بودند که به سرودن شعر نو نیمایی و آزاد در این منطقه ی جنوبی روی آوردند و زمینه ی ادامه ی این جریان ادبی را در این خطه فراهم کردند. او که در شعرهای آزاد خود پیرو بلامنازعه احمد شاملوست با تاثیرپذیری از اقلیم و جغرافیای بومی منطقه گاهی به شعر خود تمایزی قابل تشخیص داده است.

منصفی زندگی سراسر پرفراز و نشیب داشته و بی گمان همین مساله در شعر او نیز تاثیر عمیقی به جای گذاشته است. او که در دوره ای از عمر خود به شغل معلمی مشغول بوده است به واسطه ی فراز و فرودهایی که در مسیر زندگی اش قرار گرفت این شغل را از دست داد و دهه ی پایانی عمر خود را با مصائب و دشواری های فراوانی گذراند. درخشان ترین دوره برای خلق آثار قابل تامل منصفی مربوط به دهه ی چهل می شود که وی پس از آن دیگر نتوانست آن شعرهای درخشان را تکرار کند.

رامي در ترانه هاي فراوان خود، چند گونه از گويش هاي معمول جنوبي بندري ، لاري ، گوده اي ، مينابي و فارسي را بكار گرفته. اين علاوه برتوانائي و خلاقيت او ، ازآن هوشمندي وغريزه هنري خبر ميدهد كه او را قادر ساخته مخاطبين وسيع و فراواني را جذب هنر خويش سازد . يكي از مهمترين دلايل اقبال مردم جنوب ازهر سن وسنخي از ترانه هاي رامي علاوه بر زيبایي ترديد ناپذير كلام و تازگي لحن وآهنگ ، مضمون اجتماعي ومردمي ترانه هاي اوست.

از منصفی يک مجموعه شعر به نام "رنجترانه ها" که پس از مرگش به چاپ رسيد و شعرهای چاپ نشده و نيز حدود ۸۰ترانه به جا مانده است.

منصفی در شب اول تیرماه ۱۳۷۶ در سن پنجاه و دو سالگی با مرگی خودخواسته به زندگی اش پایان داد.

به گزارش ایسنا، "رامی" به تعبیری آغاز گر دور جدیدی از شعر در بندرعباس و جنوب است که بی‌شک هم ریشه در فرهنگ بومی و هم گرایش به شعر مدرن دارد. منصفی یک چهره ی واقعا ناب و ظریف بود که به علت فقر اقتصادی و فرهنگی در جنوب ایران نتوانست به جایگاهی که سزاوارش بود، دست یابد.

**************

دِلُم از بی کسی تو سینَه مُردِن       ****      وا پُر بودِن نُگاه باد اینَبُردِن

خون از چشمُم نَرختِن دُنَه، دُنَه        ****      دِل مُردَم هَنو خیلی جََوُنَه

**************


انتهای پیام