• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-9614-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

مدیرکل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور:

خلا ارتباطی کارفرما با حوزه ایمنی سبب بالا بودن آمار تلفات ناشی از محیط کار ساختمانی است

مدیرکل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور گفت: در بخش ساختمان کشور به علت خلا ارتباطی کارفرما با حوزه ایمنی همچنان آمار تلفات ناشی از محیط کار بالاست که این خلا نظارتی در کارگاه‌های ساختمانی با استقرار کمیته‌های نظارت فنی از بین می‌رود.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، علی مظفری در همایش مهارت‌های زندگی در محیط کار ایمن در بندرعباس افزود: رعایت مدل خود بازرسی کارگاه‌ها الزامی است.

مظفری با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه سال ۹۲ شورای فنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارگاه‌های با بیش از ۲۵ نفر کارگر مشمول استقرار کمیته‌های نظارت فنی هستند، تصریح کرد: با مصوبه جدید شورای فنی وزارت کار همه کارگاه‌ها افزون بر آموزش‌های فنی باید نسبت به استقرار ناظر فنی در کارگاه اقدام کنند.

مدیرکل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور با اشاره به اینکه در هرمزگان ۱۶ نفر کار بازرسی سلامت و ایمنی کار از دو هزار ۶۰۰ کارگاه کوچک و بزرگ استان را انجام می‌دهند، اظهار کرد: باید خود کارگاه‌ها نیز آیین‌نامه‌ها و نکات فنی مربوط به ایمنی کار را در دستور کار جدی قرار دهند.

مظفری اضافه کرد: بیش از ۳۵۰ هزار نفر در کارگاه‌های استان مشغول کارند که این شمار لزوم آموزش مهارت‌های فنی و ایمنی کار به‌ویژه در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به خاطر ریسک بالا در حوزه ایمنی را دوچندان کرده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان در این همایش گفت: سقوط از ارتفاع، برق‌گرفتگی و رعایت نکردن نکات ایمنی هنگام کار سه عامل اصلی وقوع حوادث کار در هرمزگان است.

محمدعلی سلیمی افزود: از ابتدای سال تاکنون در محیط‌های کارگاهی استان ۱۴۵ فقره حادثه رخ‌داده است که بخش ساختمان با ۹۱ فقره حادثه بیشترین بخش کارگاهی حادثه‌خیز در استان بوده است.

وی با بیان اینکه حوادث در بخش ساختمان نسبت به پارسال ۴۶ درصد کاهش دارد، عنوان کرد: بازرسی فنی از کارگاه‌های ساختمانی به علت وقوع بیشترین حوادث کارگاهی در استان در اولویت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان با اشاره به اینکه همه کارفرمایان باید برای گرفتن گواهی‌نامه سلامت ایمنی در محیط کار اقدام کنند، گفت: ارتقای شرایط ایمنی محیط کار، بهبود روابط کارگر و کارفرما و کاهش خطرات ناشی از حوادث کاری از اهدافی شورای فنی اداره کار در استان است.


انتهای پیام