• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-13214-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

آنچه در پنجاه و سومین جلسه شورای شهر بندرعباس گذشت؛

از درد دل‌های مدیرکل کمیته امداد هرمزگان تا پیشنهادهای اعضای شورا

پنجاه و سومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار جلسه "ارائه گزارش برنامه‌های اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره) در ماه مبارک رمضان" برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، پنجاه و سومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با حضور عباس امینی زاده شهردار بندرعباس و علی الهیاری مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان با دستور کار جلسه "ارائه گزارش برنامه‌های اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره) در ماه مبارک رمضان" برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه ضمن تبریک هفته روابط عمومی، اظهار کرد: فعالیت مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان چشمگیر بوده است، جای تأسف دارد که چنین استانی با چنین ظرفیتی 30 هزار فقیر دارد این آمار بسیار زیاد است و جای شرم دارد.

اسلام باوقار با بیان اینکه برخی مددجویان کمیته امداد به ما مراجعه کرده و اظهار می‌کنند که بعد از دریافت وام مستمری‌شان حذف شده است، باید در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شود، افزود: باید این موضوع نیز روشن شود که اگر فردی با استفاده از تسهیلات کمیته امداد علاوه بر خوداشتغالی کارآفرینی نیز کند چه امتیازاتی برایش در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کمیته امداد باید برای ایجاد فرهنگ انفاق بین مردم گزارش کاری از برنامه‌های خود را در رسانه‌ها اعلام کند، تصریح کرد: مردم می‌خواهند بدانند کمک‌هایشان به کجا می‌رود و این مسائل باید رسانه‌ای می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس ادامه داد: تا آقازاده‌ها نباشند بسیاری از شغل‌های کاذب ایجاد نمی‌شوند و محموله‌های عظیم قاچاق وارد کشور نمی‌شوند، بارهای بزرگی که به‌عنوان قاچاق در هرمزگان گرفته می‌شوند از تهران هدایت می‌شوند اما متأسفانه به‌پای هرمزگان و مردم نجیبش گذاشته شده و چهره‌ای نازیبا از هرمزگانی‌ها به‌عنوان قاچاقچی به کشور نشان داده می‌شود؛ تا رانت‌خواری هست فساد هم هست.

باوقار با اشاره به اینکه تا زمانی که آقازادگان فرزندانشان را برای تحصیل به خارج از کشور فرستاده و پول بیت‌المال را خرج فرزندان خود می‌کنند؛ فقیر زاده‌ها فقیرتر می‌شوند، عنوان کرد: متأسفانه شورا وظیفه اجرایی ندارد اما مطرح کردن مسائل و مشکلات جامعه به‌خصوص درزمینهٔ فقر در صحن شورا بسیار کمک‌کننده است.

وی اضافه کرد: ماده 17 بودجه شهرداری تنها راهی است که می‌توانیم از این طریق به کمیته امداد کمک کنیم، متأسفانه قانون تمامی معافیت‌ها را توسط شهرداری ممنوع کرده است، اگر قانونی باشد که از آن طریق شهرداری بتواند کمک بیشتری به کمیته امداد کند آن را در صحن شورا مطرح خواهیم کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان اینکه در استان مدیرکل زیاد داریم و هرکس گوشه‌ای از کار را بگیرد تا در ماه مبارک رمضان کمکی به فقرا بشود بسیاری مشکلات حل خواهد شد، گفت: فلسفه ماه رمضان کمک به فقرا است نه اینکه سیر بخوریم و فقرا را فراموش کنیم.

باوقار: افراد زیادی هستند که به علت فقر گرسنه می‌خوابند و همه کسانی که از برکت همین مردم رأی آورده‌اند یا مدیر شده‌اند، و کارکنانی که حقوق دریافت می‌کنند بخش ناچیزی از حقوق خود را کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: در راستای کمک به کمیته امداد هر مبلغی در حد توان شخصی داشته باشم دریغ نمی‌کنم.

کیانوش جهانبخش، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه ابراز کرد: امیدوارم روزی در این مملکت مجموعه‌ای به اسم کمیته امداد نباشد، فقر حاصل زیاده‌خواهی افرادی است که بیش از سهم خود می‌خواهند، حاصل ناشایستگی افراد است که در جایگاهی که نباید قرار می‌گیرند، ما درگیر این موضوع و سو مدیریت در این مملکت هستیم.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه جامعه درگیر گداپروری است، هم گدا پرورش می‌دهد، هم از گداها حمایت می‌کند و حقوق نیازمندهای واقعی را نادیده گرفته می‌شود، بیان کرد:  امروز خیرین در کشور دارند از مسیر منحرف می‌شوند و کار دولت را انجام می‌دهند، مدرسه و بیمارستان را دولت باید بسازد، خیر باید برای نیازمندان مسکن بسازد و ایجاد اشتغال کند؛ دولت باید وظایف خودش را انجام دهد و خیر نیازمندان را توانمند کند.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان اینکه باید پیمانکاران به سمت ارزش‌افزوده‌ای روند که توانمندسازی نیازمندان را پیش بگیریم، اظهار کرد: شورای شهر هم به علت تعریف غلطی که شده دست‌کمی از کمیته امداد ندارد، البته مردم هم حق دارند و دستشان هم به‌جایی بند نیست.

جهانبخش عنوان کرد: فقر روزبه‌روز سایه گسترده‌تری روی جامعه می‌اندازد و سوغاتی که از استان‌های دیگر می‌گیریم فاجعه است، گداهای خارجی نیز به گداهای داخلی اضافه‌شده، هم گدا هم معتاد و موارد این دست به شکل ساماندهی شده از استان‌های دیگر وارد هرمزگان می‌شوند و کار می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: مردم بندرعباس به دلیل نجابت ذاتی‌شان کمتر زیر سایه فقر سایه قرار دارند و مهاجرت‌هایی که به دلیل بی‌آبی و بی‌کاری در روستاها صورت می‌گیرد به ریشه دوانی فقر کمک می‌کند، امیدوارم مسئولین هم در این زمینه تدبیری بیندیشند.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس افزود: اگر قاچاق سازمان‌یافته را حذف کنند و بگذارند مردم بندرعباس شغل آبا و اجدادی پیله بری خود را ادامه دهد بخش عمده‌ای از بار فقر از هرمزگان برداشته می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد عامری سیاهویی، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: درود بر روح پرفتوح امام که دستور شکل‌گیری این نهاد را برای حمایت از فقرا دادند، توانمندسازی مستضعفین تنها به کمیته امداد ختم نمی‌شود، تقویت مبانی فرهنگی و فکری بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه افتخار داشتم و یکی از طلاب مددجوی کمیته امداد بودم، افزود: فرصت‌هایی که کمیته امداد در اختیار بنده و برادرانم برای ادامه تحصیل قرار داد موجب شد تا جزئی از نخبگان این خطه درآییم.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس ابراز کرد: بخش زیادی از مددجویان دارند به دلیل اخذ تسهیلات از پوشش خارج می‌شوند درحالی‌که هنوز نیازمند، بی‌سرپرست و عیالوار هستند و مسکنی هم ندارند، باید تمهیداتی اندیشیده شود تا این وام خانواده‌ها را درگیر سرگردانی نکند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عامری سیاهویی با بیان اینکه گاهی وام یا جهیزیه به برخی از مددجویان با تأخیر تعلق می‌گیرد، تصریح کرد: در گذشته در مجتمع شهید چمران کمیته امداد کتابخانه فعال و کم‌نظیری وجود داشت به‌خصوص درزمینهٔ لابراتوار زبان، اکنون تبدیل شده به کمیته امداد منطقه شده و آن کارهای فرهنگی خنثی شده است؛ بچه‌های شروری با فرهنگ بسیار پایینی با آموزش در این مجموعه به بچه‌هایی با اخلاق تبدیل می‌شدند امیدواریم این فضا دوباره برای بچه‌های تحت پوشش فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه تنها یک مدیر قبل از آقای الهیاری، هرمزگانی بوده و مدیران قبلی نیروهای ماندگار پرورش ندادند تا در آینده بتوانند در این زمینه جایگزین شوند، بیان کرد: ما حاضریم تفاهم‌نامه‌ای با کمیته امداد تنظیم کنیم که به‌جز بخش اقتصادی در بخش فرهنگی هم خدمات متقابلی را در نظر بگیریم.

آبتین امیری، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس عنوان کرد: فقر مسئله‌ای چندجانبه است و دستگاه‌های زیادی برای مقابله با آن درگیر هستند و اگر قرار است کاری صورت گیرد باید اجماعی در سطوح بالای مدیریتی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه باید ارتباط سازنده با نهادهایی که مجوزهایی برای ارتباط با خیرین دارند داشته باشیم، خاطرنشان کرد: باید هزینه‌های فرهنگی بسیاری را در استان کم کنیم و تعداد همایش‌های تشریفاتی کم بشود و در راستای فلسفه وجودی خودش هزینه شود، باید دیدگاهمان به‌جای رفع تکلیف، حل مشکل باشد.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: به دلیل رانتی که وجود دارد تعداد فقرا هرروز بیشتر می‌شود، هیچ نهادی در بندرعباس به‌اندازه شهرداری کار نمی‌کند، اداره کار، ورزش و جوانان و ادارات بسیاری داریم که مدیرانشان تنها برای بقای خود کار می‌کنند.

امیری با اشاره به اینکه اگر شهرداری در کمک‌ها با احتیاط ورود می‌کند دلیلش این است که بقیه نهادها وظیفه ذاتی خود را انجام نمی‌دهد، ابراز کرد: آموزش‌وپرورش در بسیاری زمینه‌ها ورود نمی‌کند و مدیران از امکانات ادارات برای بقای خود استفاده می‌کنند نه هدف ذاتی اداره‌شان، این‌گونه مشکلی حل نمی‌شود، ادارات کاری انجام نمی‌دهند و مردم به شهرداری مراجعه می‌کنند.

وی با بیان اینکه همه ما ارباب‌رجوع فقیر داریم، اظهار کرد: بیشترین بودجه شهرداری در راهی هزینه می‌شود که وظیفه‌اش نیست، کار ذاتی ادارات دیگر را انجام می‌دهد،.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اضافه کرد: ما بیشتر از فقر مشکلات مدیریتی داریم، شهرداری را شورا انتخاب کرده و شورا را مردم انتخاب می‌کنند و به همین دلیل مردم برای هر کاری به ما مراجعه می‌کنند، توقع دارند کار دیگر ادارات را انجام دهیم.

امیری خاطرنشان کرد: کمک نیم درصدی شهرداری نیاز به مصوبه شورا دارد که ما سعی می‌کنیم به‌زودی در این زمینه ورود کنیم.

پرویز سالاری، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: دغدغه ما بیشتر فرهنگی است و پاشنه آشیل ما ناتوی فرهنگی است، خانواده‌هایی که از پوشش خارج می‌شوند ممکن است از لحاظ اقتصادی به خودکفایی برسند اما مسائل فرهنگی موضوعی است که نمی‌توان آن را رها کرد.

وی افزود: انتظار می‌رود مسائل فرهنگی به‌خصوص اردوهای فرهنگی با جدیت بیشتری صورت بگیرد، فضاهای فرهنگی زیادی برای کمک‌های فرهنگی به افراد تحت پوشش و افرادی که از تحت پوش اقتصادی کمیته درآمده‌اند، وجود دارد.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: خانواده‌هایی که از پوشش کمیته امداد خارج می‌شوند را به لحاظ آموزش مهارت‌های زندگی رها نکنیم، چراکه می‌توانیم به‌جای دادن ماهی، ماهیگیری را به آن‌ها یاد دهیم.

فاطمه جراره، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: شهرداری به‌نوبه خود کارهایی را انجام داده است، اگر بین شهرداری و کمیته امداد تفاهم‌نامه‌ای اتفاق بیفتد می‌توانیم بازارچه‌هایی را که داریم در محلات دایر می‌کنیم در اختیار افرادی قرار دهیم که نیازمند هستند.

مجید عسکری زاده، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس   عنوان کرد: صداقت اولین فصل کتاب عقلانیت است، زمینی به کمیته امداد برای کمک به نیازمندان داده شده و امیدوارم در راستایی که واگذار شده مورداستفاده قرار گیرد.

وی افزود: شهرداری بندرعباس هم کمیته امداد شماره دو شده، هر معضلی در این شهر اتفاق می‌افتد به ما مراجعه می‌کنند اگر قرار است کمکی شود باید همه در یک جا تجمیع شود، این تجمیع می‌تواند ما را از بسیاری دغدغه‌ها رها کند.

اسماعیل بواشه، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: من موافق نیستم که خیرین در مدرسه‌سازی کمک نکنند، دولت با مشکل بودجه مواجه است و اگر خیرین نباشند بچه‌ها هم در کلاس‌های بالای 50 نفر درس خواهد خواند، همین الآن با اینکه مدارس خوبی توسط خیرین ساخته شده مشکلات بسیاری در این زمینه داریم.

وی افزود: باید برای کمک و همیاری فقرا دنبال کارهای نو باشیم، سؤال من این است که چرا با اینکه دستگاه‌ها و ادارات زیادی در راستای کمک به مستمندان تلاش می‌کنند اما از تعداد این افراد کم نمی‌شود و زیادتر هم می‌شود.

فرزانه آرامش، عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: کمیته امداد باید در خصوص برنامه عملیاتی برای مشارکت مردم در فقرزدایی، عادلانه بودن توزیع منابع به دست آمده و اقدامات صورت گرفته درزمینهٔ سرمایه‌گذاری منابع و ایجاد منابع پایدار پاسخگو باشد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان در این جلسه اظهار کرد: فقر دغدغه خاطر همه مسئولین مملکت ازجمله اعضای شورا هست و تنها مشکل عده‌ای از فقرا نیست، فقر مانع خدمات شهری است و می‌تواند آسیب‌های اجتماعی زیادی را به وجود بیاورد.

علی الهیاری با بیان اینکه در هرمزگان هزینه فقر نسبت به سایر استان‌ها بالاتر است، افزود: عمر اداری بنده و همکارانم تمام خواهد شد و در آن دنیا باید جوابگوی اعمال خود باشیم و فقرا از ما خواهند پرسید چه کاری برای ما کردید و امروز به شورا آمدم تا در آن زمان بیان کنم که در حضور اعضای شورا مشکلاتشان را مطرح کردم.

وی اضافه کرد: روز سه‌شنبه ‌روز ارباب‌رجوع است و روز سختی برای ماست، هر چیزی در این شهر به‌عنوان آسیب اجتماعی شناخته می‌شود در اداره ما به‌خصوص در روزهای سه‌شنبه سرباز می‌کند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان با اشاره به اینکه اگر نتوانیم مشکل اساسی فقر را حل کنیم می‌توانیم تسکینی بر آن باشیم، تصریح کرد: ما دو نگاه پیشگیری و درمان داریم اما در مقامی نیستیم که بتوانیم پیشگیری کنیم، ابتدا باید فقر را به‌عنوان واقعیت بپذیریم و با خدمت تسکینی که شامل رسیدگی‌های فوری است و همچنین درمان آن به بهبود آن کمک کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هنرمان باید این باشد که درآمد را به خانواده برگردانیم به همین سبب توانمندسازی خانواده‌ها در اولویت برنامه‌هایمان است و به همین سبب تنها 90 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان ابراز کرد: خیلی افراد که عضو کمیته امداد بودند با همین وام‌های کوچک امروز دستی در کارآفرینی و اشتغال‌زایی دارند، در حوزه شهرداری و شورای شهر ظرفیت‌هایی برای کاهش فقر وجود دارد.

الهیاری ادامه داد: امروز گروه فقرا و نیازمندان در همه عرصه‌ها مظلوم واقع شده‌اند و اگر کاری نکنیم یک فرد ناهنجار اولین زیان را برای شهرداری خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در تابستان افراد عادی فرزندان خود را به کلاس‌ها و تفریحات مختلف سرگرم می‌کنند اما فقرا باید در خیابان حیران باشند و همین مسائلی را به وجود می‌آورد، فضاهای فرهنگی ورزشی برای این افراد باید به‌صورت ویژه کار شوند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان تصریح کرد: برای توانمندسازی فقرا می‌توان گوشه‌هایی در اطراف شهر را در نظر گرفت و به کیوسک خدمات الکترونیک و فروش تنقلات اختصاص داد، برای توانمندسازی محلات هم منابع داریم و هم نیرو اگر فضا در اختیار ما قرار بگیرد می‌توانیم در این زمینه ورود کنیم، همچنین بسته‌های تشویقی برای مهاجرت افراد به روستاها داریم.

الهیاری افزود: نزدیک 50 تا 60 درصد فقر بندرعباس غیربومی است اگر بتوانیم این افراد را به شهر یا روستای خود برگردانیم قطعاً آسیب‌های اجتماعی کمتر خواهد شد، اگر شهرداری کمک کند با بسته‌ای 30 میلیون تومانی منزل و شغلی برایشان ایجاد کنیم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تنها افرادی تحت پوشش قرار می‌گیرند که حداقل 5 سال در این شهر زندگی کرده باشند، در صدور پروانه خانه‌های بالای 60 متر مشکل داریم که امیدواریم شهرداری در این زمینه با ما همکار کند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان افزود: اگر بتوانیم یک ساختمان کانون فرهنگی در محله چاهستانی‌ها داشته باشیم می‌توانیم فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی افراد زیر پوشش را تقویت کنیم، اگر شهرداری در ماه بودجه مشخصی داشته باشد و افراد را ساماندهی کنیم که از کمیته امداد، شورا و استانداری هم‌زمان درخواست نداشته باشند، بسیار گره‌گشا خواهد بود.

الهیاری با بیان اینکه فرهنگ‌سازی انفاق و نیکوکاری یکی از برنامه‌های اصلی کمیته امداد است، تصریح کرد: اگر هر کس تکالیف اجتماعی خود را بداند جامعه روان خواهد شد و نیازی به کمیته امداد نیست، اگر شهرداری بخشی از تابلوهای خود را برای تبلیغات و فرهنگ‌سازی در اختیار ما قرار دهد ممنون می‌شویم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان تصریح کرد: رفت‌وآمد خیرین تهران به استان زیاد شده و از ظرفیت آن‌ها استفاده می‌کنیم.

الهیاری در پاسخ به سخنان اعضای شورا نیز افزود: ذائقه جامعه در خصوص مسائل فرهنگی تغییر یافته است، در تلویزیون، ادارات، موبایل‌ها و همه‌جا تبلیغات مذهب و فرهنگی صورت می‌گیرد با این حساب باید جامعه کاملی را داشته باشیم چرا این اتفاقات نمی‌افتد.

وی با اشاره به اینکه هر جا حرفی از فقر است اعتیاد هم هست، افزود: در این زمینه کار عملی نمی‌کنیم، مساجد و مدرسه را ضعیف کرده‌ایم و باید تدبیری در این زمینه بیندیشیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان تصریح کرد: چرا نماز و عبادات و حج تأثیری در کاهش آسیب‌های اجتماعی ندارد؟ کلیه اردوها شده مشهد و کربلا و جاهای دیگر کشور را نادیده می‌گیریم.

الهیاری افزود: باید مطالبه گری مان از دولت بالا برود، ما بارانداز ثروت هستیم، مالیات را پرداخت می‌کنیم، دولت باید وظایف خود را انجام دهد

وی ادامه داد: افرادی که از تحت پوشش خارج می‌شود از شرایطی که باعث تحت پوشش قرار گرفتن است خارج شده‌اند، برخی وام گرفته‌اند و کار نمی‌کنند که این‌ها را جریمه می‌کنیم. کمیته امداد درمان می‌کند و فرد باید بالاخره درمان شود و نمی‌شود تا پایان عمر تحت پوشش باشند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان تصریح کرد: کندی روند کارهای ما به این دلیل است که روند اعتبار گرفتن ما در نیمه دوم سال شکل می‌گیرد، کانون جانمایی خوبی نداشت در شمال شرق شهر و استقبال پایین بود و هزینه ایاب و ذهاب زیاد بود، قرار است جانمایی تغییر کند.

الهیاری ادامه داد: در مورد پرورش نیرو دوست دارم 10 مرادی نصب دیگر داشته باشیم، من شروع به پرورش نیرو کردم و قول می‌دهم یکی دو سال دیگر نیروهای خوبی تربیت شوند و اگر در این زمینه کوتاهی کرده و مانع پیشرفت کسی شوم خودم استعفای خود را تقدیم می‌کنم.

وی افزود: در ساماندهی امور خیر باید اتفاقی بیفتد، مردم هم دچار سردرگمی هستند، مسئولیت اجتماعی صنایع این نیست که صد پرس غذا به کمیته امداد دهند و ما نباید به کم قانع شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان تصریح کرد: برای ساماندهی فقرزدایی باید ساماندهی کار خیر انجام شود که به دنبال روش‌های جدید در این زمینه هستیم در این راستا اپلیکیشن و تلفن گویا برای کمک به نیازمندان راه‌اندازی کردیم و هرکس در هر جای ایران می‌تواند به هرمزگان کمک کند.

الهیاری اضافه کرد: باید از مشارکت خرد جامعه استفاده کرد، سال گذشته 15 میلیارد تومان پول از طرح اکرام از خیرین گرفته‌ایم، که نزدیک 60 درصد از تهران هستند همه تلاشمان روی مشارکت خرد این است که از استاندار تا دانش‌آموز می‌تواند کمک کند.

وی افزود: سهم خواهی کمیته امداد از دولت بسیار زیاد است، در کمیته امداد پول هرجایی را در محل خود هزینه می‌کنیم، پرداخت کمک بر اساس تشخیص مددکار است و برای  هر منطقه و نظر به اینکه پول دادن رفع کننده مشکلش هست یا خیر، در موردش تصمیم‌گیری می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان ادامه داد: اثربخشی هم در خدمات خود داریم و تا 90درصد خدمات عادلانه تقسیم می‌شود، در سرمایه‌گذاری منابع هم در کار خرد رفته‌ایم و به دنبال ساخت کارخانه نیستیم، ما روی اقتصاد خرد سابقه و تجربه داشتیم؛ در معدن، کارخانه و مزارعی داشتیم که تعطیل کردیم چون سوددهی نداشتیم و اعتقادی به سرمایه‌گذاری بزرگ نداریم و اقتصاد خرد را در دستور کار خود قرار دهیم.

الهیاری افزود: اینکه چرا فقر کم نمی‌شود، به این دلیل است که وقتی تولید فقر زیاد است نظام وارسی نمی‌کند، باید جایگاه امروز را به‌عنوان کارکرد نظام بپذیریم، فقر دهه 60 مردانه بود و امروز فقر زنانه شده است، آن زمان طلاق کم داشتیم اگر آن زمان خطر نداشت، الآن دارد خطرناک می‌شود، زن آسیب‌دیده و فقر نانجیب شده است.

وی ادامه داد: آن زمان فقر مطلق بود همه مثل هم بودیم امروز دانشجویی پول گرفتن ژتون ندارد و دانشجویی با ماشین 200 میلیونی به دانشگاه می‌رود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان افزود: نظام خدماتش را آورده است، فقر کم شده اما فاصله طبقاتی زیاد شده است.

الهیاری تصریح کرد: آمار طلاق رو به افزایش است، در دهه 60 یک درصد آمار طلاق در افراد تحت پوشش داشتیم الآن 10 درصد داریم که این پیام دارد، ساختار اجتماعی و سیاسی که بد کار کند این‌گونه می‌شود.

وی افزود: سال گذشته دو هزار و 100 میلیون تومان آدامس، 11 هزار میلیارد سیگار، 23 هزار میلیارد نوشابه، 74 هزار میلیارد دورریز مواد غذایی داشته‌ایم که می‌توانست مشکلات بسیاری از فقرا را حل کند، باید از لحاظ فرهنگی کاری در این زمینه انجام شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هرمزگان افزود: از سال 85 تا سال 95 تعداد زنان سرپرست خانوار به دو برابر رسیده است، از این تعداد 50 درصد زیر پوشش کمیته امداد هستند. در هرمزگان 10 درصد از افراد زیر پوشش کمیته امداد را زنان مطلقه از سن 15 سال به بالا تشکیل داده‌اند.

الهیاری با بیان اینکه فقر در حال تکثیر است، خانواده‌های فقیر با هم وصلت می‌کنند و فقر تکثیر می‌شود، فقر زاده فقیر می‌ماند، خاطرنشان کرد: از 6 تا 16 رمضان جشن لبخند پویش کولر گازی خانواده‌های نیازمند برگزار می‌شود و از اعضای شورا برای شرکت در این جشن دعوت می‌کنم.

الهیاری تصریح کرد: در رمضان سال گذشته از ادارات خواستیم که هر اداره 100 بسته غذایی ایجاد کند، اما چند اداره بیشتر همکاری نکردند امیدواریم شورا و شهرداری در این زمینه‌ها همکاری‌های لازم را با کمیته امداد داشته باشند.

به گزارش ایسنا، در خصوص دستور کار این جلسه با عنوان "ارائه گزارش برنامه‌های اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره) در ماه مبارک رمضان" صحبتی نشد و تنها به بیان مشکلات کمیته امداد پرداخته شد.

گزارش از لیدا رضائی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس


انتهای پیام