• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-2786-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش هرمزگان:

باسوادی هرمزگان سه‌دهم درصد از میانگین کشوری پایین‌تر است

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش هرمزگان گفت: درصد باسوادی در کشور 7/94 درصد و در هرمزگان 4/94 بوده که سه‌دهم از میانگین کشوری پایین‌تر است.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، مرتضی آخش‌جان در نشست خبری اظهار کرد: بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال 95 کل جمعیت هرمزگان یک میلیون و 766 هزار و 415 نفر است که یک میلیون و 532 هزار و 278 نفر شش سال به بالا هستند و شمار باسوادان 6 سال به بالا در استان یک میلیون و 345 هزار و 952 نفر و بی‌سوادان نیز 185 هزار و 786 نفر است.

وی با بیان اینکه 72 هزار و 416 نفر از افراد بی‌سواد در هرمزگان مرد و 113 هزار و 370 نفر نیز زن هستند، افزود: 63 هزار و 823 نفر از این افراد در مناطق شهری استان و 121 هزار و 264 نفر نیز در روستاها زندگی می‌کنند.

آخش‌جان در ادامه تعداد بی‌سوادان در گروه سنی 10 تا 49 سال را در قم 64 هزار و 764 تن ذکر و بیان کرد: 38 هزار و 365 تن از آن‌ها را زنان و 26 هزار و 399 تن را مردان تشکیل می‌دهند که از این تعداد 44 هزار و 235 نفر در مناطق روستایی و 20 هزار و 529 تن در شهرها ساکن هستند.

وی اختلاف درصد بی‌سوادی بین مردان و زنان در هرمزگان را 3/2 درصد ذکر کرد و گفت: درصد باسوادی در کشور 7/94 درصد و در هرمزگان 4/94 بوده که سه‌دهم از میانگین کشوری پایین‌تر است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان هرمزگان، با ذکر این نکته که میانگین باسوادی مردان در کشور 1/96 و در هرمزگان 6/95 است که پنج درصد از میانگین کشوری کمتر هستند، افزود: میانگین باسوادی زنان در کشور 4/93 و در استان 3/93 است که یک‌دهم پایین‌تر از نُرم کشوری است.

وی تعداد حجم ابلاغی سازمان سوادآموزی در سال گذشته را در دوره سوادآموزی چهار هزار نفر، دوره انتقال سه هزار نفر و دوره تحکیم را هزار نفر اعلام و اظهار کرد: با برنامه‌ریزی توانستیم در دوره سوادآموزی چهار هزار و 200 نفر، دوره انتقال سه هزار و 100 نفر و دوره انتقال یک هزار نفر را تحت پوشش ببریم و در رتبه‌بندی کشوری درزمینهٔ جذب رتبه چهارم را کسب کنیم.

آخش‌جان در بخش دیگری از سخنانش به تشریح عملکرد معاونت سوادآموزی پرداخت و عنوان کرد: اجرای طرح "نماز، کلید بهشت" با حضور 130 آموزش دهند به مدت سه روز در شهرستان رودان با هدف آشنایی با مبانی اساسی نماز و انتقال آن به بی‌سوادان از شاخص‌ترین برنامه‌هاست.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش هرمزگان از اجرای طرح "توانمندسازی زنان روستایی" با حضور 110 آموزش‌دهنده به مدت سه روز در شهرستان میناب و 220 نفر از آموزش‌دهنده‌های زن ناحیه یک بندرعباس به‌منظور آموزش مهارت‌های اساسی زندگی، روش‌های تدریس و مهارت کسب‌وکار زودبازده به‌عنوان یکی دیگر از اقدامات یادکرد.

این مقام مسئول همچنین توجه ویژه به آموزش سوادآموزی به زنان، انعقاد تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف ازجمله بهزیستی، نیروی انتظامی، شیلات، امور بانوان استانداری و ...، برون‌سپاری فعالیت‌های سوادآموزی به اشخاص حقیقی و حقوقی را بخش دیگری از فعالیت‌ها برشمرد.

وی به وجود 11 مرکز یادگیری محلی فعال در سطح استان هرمزگان اشاره کرد و یادآور شد: از این تعداد هشت مرکز دولتی است که دو مرکز آن در ناحیه یک بندرعباس، یک مرکز در ناحیه دو بندرعباس، 2 مرکز در میناب، یک مرکز در سیریک، یک مرکز در جاسک، یک مرکز در قشم و سه مرکز دیگر نیز یک مرکز مشارکتی در حاجی‌آباد، یک مرکز غیردولتی در رودان و یک مرکز غیردولتی دیگر در پارسیان است.

آخش‌جان افزود: در این مراکز علاوه سوادآموزی، مهارت‌های زندگی نظیر فرزند پروری، تاب‌آوری و کنترل خشم، بهداشت زنان، تربیت نوجوانان و ... آموزش داده می‌شود.

وی با بیان اینکه شناسایی و جذب افراد بی‌سواد با کمک همه دستگاه‌ها، مؤسسات، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها را از برنامه‌های سال جاری معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش هرمزگان دانست و پیش‌بینی کرد که امسال بین پنج تا شش هزار بی‌سواد جذب کلاس‌های سوادآموزی شوند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش هرمزگان، استفاده از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی استان، جذب اولیای بی‌سواد دانش آموزان، توانمندسازی نیروی انسانی به‌ویژه آموزش‌دهندگان، تقویت نظارت و سنجش و فعال‌سازی بیشتر شورای پشتیبانی سوادآموزی و فعال‌سازی کمیته سوادآموزی روستاها را از دیگر برنامه‌های امسال اعلام کرد.

آخش‌جان با بیان اینکه در سال گذشته هزار و 680 نفر آموزش‌دهنده با معاونت سوادآموزی هرمزگان همکاری داشتند، افزود: افراد بی‌سواد برای برخورداری از نعمت سواد باید به اداره سوادآموزی در شهرستان‌ها و مناطق آموزش‌وپرورش مراجعه و نام‌نویسی کنند.

وی با بیان اینکه بی‌سوادان برای ثبت‌نام و شرکت در کلاس‌های آموزشی از تیرماه می‌توانند به سایت سازمان سوادآموزی مراجعه کنند، تصریح کرد: در حال حاضر تنها اولیای بی‌سواد دانش آموزان می‌توانند در سایت نام‌نویسی کنند.


انتهای پیام