• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-2690-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

یک کارشناس حوزه دریا:

به چه دلیل باید وزارت دریا داشته باشیم/کارشناس دریا کسی است که دریا را آزموده‌ نه فقط شنیده‌!

مدتی است در بین کارشناسان و مسئولین حوزه دریا مقوله تاسیس وزارت‌خانه «دریا و دریانوردی» با توجه به مزیت‌ها و پتانسیل‌های کشور در این حوزه مطرح شده‌است.

یک کارشناس حوزه دریا در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس با تاکید بر اینکه ما اصلا نباید خودمان را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم و این اشتباه است عنوان کرد: اگر کشورهایی هم مثل اندونزی این وزارت‌خانه را دارند، وزارت‌خانه هماهنگ‌کننده‌ی ارگان‌های دریایی است که ما در کشور شورای عالی صنایع دریایی را داریم که آن هم دقیقا مثل وزارتخانه عمل می‌کند و حتی بهتر.

فرید شعبانی با اشاره به حضور توأمان نیروهای نظامی در این شورا به عنوان یک مزیت اظهار کرد: رئیس این شورا شخص رئیس جمهور است که کارهای اجرایی آن را معاون اول رئیس جمهور انجام می دهد که معاون اول کنونی هم از ابتدای انقلاب در صنایع بوده و صنعت را به خوبی می‌شناسد.

وی با انتقاد از طرح تشکیل وزارتخانه دریا اضافه کرد: این که ما بیاییم و در این جا بگوییم که صرفا وزارت دریا داشته باشیم، برای من سوال است که به چه دلیل ما باید یک دستگاه عریض و طویل مثل وزارت خانه داشته باشیم؟

این کارشناس حوزه دریا عنوان کرد: با توجه به این که دستور این است که دولت کوچک بشود ما تازه داریم یک عضو اضافه می کنیم؟! با چه کسانی می خواهیم پرش کنیم؟ به هر حال هر وزیری یک قائم مقام نمی‌خواهد؟ این وزارت‌خانه معاونت نمی‌خواهد؟ هر معاونت یک مدیر کل نمی خواهد؟ تازه این افراد همه ستادند و کار اجرایی نمی کنند و فقط دستور می دهند.

شعبانی ابراز کرد: اگر ما همت و دقت بیشتری کنیم و در مسائل کارشناسی، از کارشناسان دقیق دریایی استفاده کنیم، کسانی که دریا را آزموده‌اند نه فقط شنیده‌اند، از تجربیات این افراد استفاده کنیم قطعا صنعت دریایی ما در مسیر پیشرفت قرار خواهد گرفت.

این کارشناس دریا با تاکید بر اهمیت صنعت کشتی‌سازی در مورد مشکلات اساسی و بنیادی این صنعت گفت: چرخ صنعت را باید صنعتگر بچرخاند .صنعتگر یک فرد نیست، مجموعه‌ای از دانش‌ها، علم‌ها و توانمندی‌ها است. صنعت یک سری ساختمان همراه با یک سری ابزار است که با آدم‌ها شکل می‌گیرد.

وی تصریح کرد: یک مدیری می‌آید و این صنعت را یکباره متحول می‌کند چرا که ایده‌ی خوب، فکر خوب و توانمندی خوب دارد.اما شما به یکباره یک صنعت خیلی بزرگ را به یک شخص ناتوان بدهی (حالا به هر دلیلی) صنعت خوب، جایگاه خوب و فکر خوب را به زمین می‌کوبد.

|

شعبانی با اشاره به سخنی از دکتر چمران در اوایل انقلاب «این که ما بگوییم مدیر تقوا داشته باشد،این تنها کافی نیست؛مدیر باید تخصص نیز داشته باشند.» بیان کرد: تقوا کمک می‌کند که اگر مدیری توانمندی و تخصص نداشت خودش بگوید:((من نمی توانم)).

وی اضافه کرد: مدیران ما باید متقی باشند؛ یعنی همه‌مان،کاری را که نمی‌توانیم انجام دهیم بگوییم نمی‌توانیم.اگر نمی توانیم یک کشتی را تعمیر کنیم،بگوییم نمی توانیم.چرا کشتی را خراب کنیم،زمان را بیهوده هدر دهیم و هزینه گزاف برای سازمان ایجاد کنیم.نتیجه این می شود که کارفرما ناراضی می‌شود و می‌گوید دیگر این جا تعمیرات انجام نمی‌دهم و کشتی را برای تعمیر به چین می برد! نتیجه چه می‌شود کارگر چینی تقویت می شود،شرکت چینی رزومه اش بالاتر می‌رود و این طرف دقیقا برعکس اتفاق می‌افتد مهندس و کارگر ایرانی بیکار شده و داک‌ها پروژه‌ای نخواهند داشت.

شعبانی در پایان با بیان اینکه در مقوله انتخاب مدیران در مناصب مختلف، باید رودربایستی را کنار بگذاریم اظهار کرد: نگاه صنعتی یک نگاه خاص است بنابراین ما باید از افراد متخصص که سابقه و تجربه بالا دارند استفاده کنیم.متخصصینی که در عمل و نه در حرف خود را نشان داده‌اند.انتهای پیام