• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-1986-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان:

دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، عزم خود را در جذب سوادآموز جزم کنند

معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان گفت: باید عزم همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط با سوادآموزی در خصوص تحقق حجم هدف‌گذاری شده جذب سوادآموز عزم شود.

اولین نشست شورای پشتیبانی سوادآموزی استان هرمزگان در سال 97 به ریاست معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، بهروز اکرمی در اولین نشست شورای پشتیبانی سوادآموزی در سال 97، اظهار کرد: اگر آمار بی‌سوادان ما 66 هزار نفر باشد، باید برای سال 1397، پنج هزار نفر هدف‌گذاری شود.

وی افزود: در این راه باید عزم همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط با سوادآموزی جزم شود  تا 100 درصد حجم ابلاغی را تحت پوشش قرار دهیم.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان با اشاره به شروع فعالیت‌های کلاس گذاری و جذب بی‌سوادان از ابتدای تیرماه تصریح کرد: باید یک حرکت همه‌جانبه و پرحجم درزمینهٔ تبلیغات داشته باشیم که در این راه، دهیاران، بخشداران، صداوسیما و شهرداری‌ها می‌توانند برای اطلاع‌رسانی و تشریح بسته‌های تشویقی سوادآموزان اقدامات لازم را انجام دهند.

اکرمی عنوان کرد: باید سازمان تاکسی‌رانی و اتوبوس‌رانی‌ها در استان در کوتاه‌ترین زمان ممکن لیست افراد بی‌سواد موجود در دستگاه خود را به دبیرخانه شورای پشتیبانی سوادآموزی در اداره کل آموزش‌وپرورش هرمزگان اعلام کنند.

رئیس شورای پشتیبانی سوادآموزی خاطرنشان کرد: ارزیابی دستگاه‌های اجرایی و ادارات آموزش‌وپرورش در شهرستان‌ها و مناطق در خصوص فعالیت‌های سوادآموزی را برای پایان سال نگذاریم چراکه فرصت را از دست خواهیم داد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش هرمزگان نیز در این نشست در خلاصه گزارش فعالیت‌های این معاونت با بیان اینکه در سال گذشته رتبه چهار کشوری در مرحله جذب بی‌سوادان را در کشور کسب کردیم، افزود : خوشبختانه در سال گذشته 4 نشست شورای پشتیبانی را برگزار کردیم که از حسن نظر معاون سیاسی و امنیتی استانداری به‌عنوان رئیس این شورا تقدیر و تشکر می‌شود.

مرتضی آخش جان درصد با سوادی زنان در استان هرمزگان را  93/3 درصد و مردان را 95/6  درصد اعلام کرد و افزود: درصد بی‌سوادی در جمعیت 10 تا 49 سال، 5/53  درصد است که عمده‌ی این جمعیت بی‌سواد در روستاها و زن هستند.

آخش جان خاطرنشان کرد: نمودار تعداد بی‌سوادان در شهرستان‌ها نشان می‌دهد که شهر بندرعباس بیشترین جمعیت بی‌سوادی را دارد و پس‌ازآن شهرستان میناب و جاسک هستند.

معاون اداره کل آموزش‌وپرورش هرمزگان با اشاره به ابلاغ حجم فعالیت‌های سوادآموزی از سوی سازمان مرکزی تصریح کرد: در دوره سوادآموزی، 5 هزار و 173 نفر، در دوره انتقال، 3 هزار و 72  نفر و در دوره تحکیم سواد، هزار 737 نفر است.

وی ظرفیت‌های موجود درراه شناسایی و جذب بی‌سوادان و کم‌سوادان را همراهی و حمایت اعضای شورای پشتیبانی سوادآموزی، مشارکت بین بخشی دستگاه‌های مختلف اجرایی، بهینه‌سازی سامانه و پایگاه اطلاعاتی سوادآموزان، مراکز یادگیری محلی، مشارکت 1600 نفر آموزش‌دهنده در قالب مؤسسات غیردولتی و افزایش سرانه دوره‌های سوادآموزی عنوان کرد.

آخش جان با بیان اینکه فصل کلاس گذاری و جذب بی‌سوادان از اول تیرماه آغاز می‌شود افزود: از صداوسیمای مرکز خلیج‌فارس انتظار می‌رود برنامه‌های رادیویی، نماهنگ و مصاحبه‌های مختلف را برای ترغیب سایر بی‌سوادان برای یادگیری اقدام کند.


انتهای پیام