• شنبه ۲۸ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9512-5690-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/هرمزگان در قاب ایسنا/(1)

گاوبندی دیروز، پارسیان امروز

خبرگزاری ایسنا در راستای رسالت خود در معرفی استان هرمزگان اقدام به انتشار سلسله گزارش‌هایی از شهرستان‌های این استان کرده است تا در شناساندن این مناطق نیز گامی برداشته باشد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در نخستین گزارش به سراغ شهرستان پارسیان رفتیم که تا چندی پیش به گاوبندی معروف بود، با آب‌وهوای معتدل در نخستین روزهای بهاری با جاذبه‌های فراوان گردشگری آماده میزبانی از مسافران نوروزی است.

نام گاوبندی نشان از سابقه تاریخی و اصالت فرهنگی و هویت منطقه دارد و وجه‌تسمیه آن به این نام، گاوچاه­های متعدد در منطقه بوده است. این شهرستان با بیش از 50 هزار نفر جمعیت و  مساحت بیش از یک هزار و ۹۰۰ کیلومترمربع در غربی‌ترین نقطۀ استان هرمزگان قرار دارد. کلات سرخ، مقبره پرگوده، پیر زیارت و مناظر طبیعی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی و دیدنی پارسیان است.

قلعه بهده، تونل گریکنار و غار کلتی عالی گنا در روستای بهده از بخش مرکزی از دیگر بناهای دیدنی این شهرستان است. طبیعت باشکوه و زیبای مناطق مختلف پارسیان در کنار چشمه‌ها و باغات، مزارع کشاورزی و دشت‌های سرسبز جلوه‌ای ویژه به جاذبه‌های گردشگری این منطقه بخشیده است.

ساحل زیبای بندر بوستانو، ساحل نیرم، بندرطِبِن، چشمه تنگه بردول، چشمه تنگه سریدون (سی رودان)، چشمه شمس، چشمه تنگ آب دبه، چشمه فاریاب، چشمه بنوسرکوه، گاله مزرو و زاخر در برکه دوکاء آبدان و آبشارچله، طبیعت سرکوه شنبه در ارتفاعات روستای فومستان، طبیعت تمبو، آسیاب‌های آبی فاریاب و آسیاب فومستان از زیبایی‌های چشم‌نواز و دیدنی این شهرستان هستند. باوجوداین همه زیبایی طبیعی نباید از سواحل زیبا، بسیار بکر، تماشایی و آرامش‌بخش منطقه غافل ماند.

این منطقه، به دلیل قرار گرفتن در جوار خلیج‌فارس و شرایط آب‌وهوایی مناسب ظرفیت‌های فراوانی در بخش کشاورزی دارد و مردم بیشتر کشاورزی صیادی و تجارت مشغول هستند .نخلستان‌های گسترده و سرسبز یکی از ویژگی‌های طبیعی و خاص منطقه پارسیان محسوب می‌شود.

درگذشته محصولات خرما و غله از این منطقه به هند و مومباسا صادر می‌شد و مردم منطقه از راه تجارت و سفر به هند و آفریقا امرارمعاش می‌کردند. این منطقه دارای غذاهای سنتی و کم‌نظیری همچون مجبوس، رنگینک، لگیمات، خمفروش، گیویده، حل، حلیم، برنج سرخ، ته چین ماهی است.

شهرستان پارسیان شامل ۲ بخش (بخش مرکزی و بخش کوشکنار)، ۳ شهر (پارسیان- کوشکنار- دشتی) و ۴ دهستان (بوچیر- بهدشت- کوشکنار- مهرگان) است.

شهرستان پارسیان از سمت شمال به شهرستان‌های مُهر و لامرد (استان فارس)، از سمت جنوب به خلیج‌فارس، از مغرب به شهرستان عسلویه (استان بوشهر) و از سمت مشرق به بخش شیبکوه از توابع شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان محدود می‌شود.

نخلستان‌های گاوبَندي

در منطقه گاوبندي نخلستان وسيعي وجود دارد و در زمان پيشين محصولات خرما و غله از اين منطقه به هند ومومباسا برده می‌شده است و مردم منطقه از راه تجارت و سفر به هند و آفريقا امرا معاش مي‌نموده‌اند، نخلستان گاوبندي به شرح زير است:

نخل فولاد، نخل جنگل غربي، نخل خلفاني، نخل ملا خنجی‌ها، نخل درواه، نخل خاجه، نخل علي قاسم، نخل ملا اسحاق، نخل باقر حافظي، زريبه مير، زريبه ملا احمد وهزارها باغها و نخلستان‌هایی که در دوران گذشته در منطقه وجوده داشته است که متأسفانه به علت بی‌توجهی مردم منطقه و کم بود آب شیرین، بيشتر نخل‌ها مرده‌اند و نابود شده اند.

دره‌هاي گاوبَندي

در منطقه گاوبندي دره‌هاي متعدي وجود دارد که به‌صورت مسيل و يا رودخانه فصلي در جريان است، مشهورترين دره‌هاي منطقه عبارت‌اند از: درواه گبري، رودخانه، درواه حلواي، درواه گز آبدين، دوراه چا درواه، درواه تنگ بردول، و درواه آبيار. در گوشه و کنار بعضي از اين درواره‌ها زمین‌های (جوکار) وجود دارد که در بعضی‌اوقات کشاورزان در آن جو و گندم می کارند.

پيشه

شغل اهالي صيد، ماهي گيري و کشاورزي است، تجارت و سفر است. و صادرات گاوبَندي در سابق خرما و غله بوده است.

کلات سرخ

در کوه‌های دشتی از بخش کوشکنار، مخروبه‌ای به نام کلات سرخ وجود دارد که گفته می‌شود از قلعه‌های جنگی پیش از ظهور اسلام است.

بندر صیادی جوادالائمه

بندر صیادی جوادالائمه نیز از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است که علاوه بر زیبایی ساحل و لنج ها و شناورهای صیادی تأثیر ویژه‌ای بر اقتصاد منطقه دارد.

مقبره پرگوده

در نزدیکی محله احشام اتاق کوچکی است که به آن مقبره پرگوده می گویند.

پیر زیارت

در بندر زیارت محلی به نام «پیر زیارت» مشهور است که مردم از اطراف برای دعا و زیارت به آن رو می‌آورند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: