• دوشنبه ۳۰ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9512-6490-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/هرمزگان در قاب ایسنا/(3)

بشاگرد، سرزمین صخره و سنگ

خبرگزاری ایسنا در راستای رسالت خود در معرفی استان هرمزگان اقدام به انتشار سلسله گزارش‌هایی از شهرستان‌های این استان کرده است تا در شناساندن این مناطق نیز گامی برداشته باشد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در سومین گزارش به سراغ شهرستان بشاگرد یا سرزمین صخره و سنگ رفتیم،"بشاگرد یا همان بشکرد" از شهرستان های تازه تاسیس با قدمت طولانی سه تا چهار هزار ساله دارای جایگاه ویژه در تاریخ استان هرمزگان بوده  ویکی از مراکز دیدنی برای گردشگران در ایام نوروز است.

بشاگرد در 270 کیلومتری شرق بندرعباس واقع شده است که در سال 87 از بخش به شهرستان ارتقا پیدا کرد که به واسطه کوه های فراوان جمعیت پراکنده ای دارد و شغل بیشتر آنان کشاورزی و دامداری است.

اصل و ریشه کلمه بشکرد برگرفته از زبان های باستانی پیش از تاریخ بوده، دو کلمه پشا یعنی (شکار) و گرد یعنی (جای) در کنار هم به معنای شکارگاه است و این بواسطه اینکه در زمان های قدیم بشاگرد زیستگاه گونه های زیادی از بز کوهی و قوچ بوده است.

در واقع بشاگرد ناحیه ای کوهستانی در جنوب ایران است و در جنوب شرقی استان هرمزگان قرار دارد و بنا بر نوشته های تاریخی و اشیا و سفال های کشف شده در این منطقه، دارای تمدن دیرینه ای است و از زمان های مسکون بوده است.

سفال های به دست آمده در این منطقه به سبک و شکل سفال های تمدن جیرفت است، قدمت این تکه سفال های شکسته که در جای جای بشاگرد دیده می شود مورد تایید باستان شناسان قرار گرفته است.

فسایی در کتاب فارسنامه ناصری درباره محدوده بشاگرد چنین می نویسد: در ازای آن از بارز تا منوجان نزدیک به 30 فرسخ، پهنای آن از منوجان تا کوه شهری 10 فرسخ محدود است از جانب مشرق و شمال به گرمسیرات کرمان و از سمت مغرب به بلوک رودان و احمدی و نواحی بندرعباس و از سمت جنوب باز به بلوچستان و در کتابش بشاگرد را از بلوکات فارس به حساب می آورد و کلمه بشاگرد را به معنی شکارگاه می داند.

گردشگران کشورمان که در این ایام به هرمزگان سفر کرده اند می توانند بخشی از اوقات خود را صرف دیدن بشاگرد با جاذبه های فراوان از کوهستان، خانه های کپری، رودخانه ها و مناطق دیدنی دیگر و حتی آثار تاریخی آن دیدن کنند که برخی قدمت طولانی و بی نظیر است.

دوشاب خرما، سوغاتی تقویت اعصاب از بشاگرد هرمزگان

شیره خرما یا به اصطلاح محلی ˈدوشابˈ از محصولات با ارزش غذایی بالا و تقویت کننده سلول های عصبی است که به روش سنتی توسط نخل داران منطقه بشاگرد تهیه و در بازارهای محلی به فروش می رسد و به عنوان سوغاتی نیز از آن استفاده می شود.

دوشاب همان شیره ای است که از خرماهای درجه دو و سه با کیفیت نسبی پایین با عملیاتی همراه با آب و حرارات بالا به دست می آید که برای این منظور خرما را در ظرف بزرگی ریخته و آن را به خوبی شست و شو می دهند و بعد از آبکش کردن آن را در دیگ بزرگ و جاداری ریخته و حدود دو تا سه ساعت بسته به نوع خرما می جوشانند.

بعد از حدود 10 تا 15 دقیقه جوشیدن خرما، به آن آب اضافه کرده و چنگ می زنند و زمانی که به طور کامل خرماها با آب حل شد آن را در کیسه ریخته و آب آن را از تفاله جدا کرده، سپس آب جدا شده را دوباره روی آتش گذاشته تا غلیظ شود اما نه به اندازه ای که تلخ شود.

به طور معمول برای تهیه شیره خرما از ارقام رطب مضافتی، کریته و مرداسنگ استفاده می شود و در شهرستان بشاگرد نخل داران همه ساله در فصل تابستان و موقع برداشت خرما به روش سنتی به تولید این محصول می پردازند که مهم ترین خاصیت آن این است که شیره را روی خرما می ریزند تا این میوه برای مدت طولانی همچنان نرم بماند و از کرم زدن خرما جلوگیری کند و از این محصول در انواع شیرینی ها نیز استفاده می شود.

روش دیگری که به حفظ بیشتر مواد مغذی شیره خرما کمک می کند، این است که در آن از حرارت خبری نیست و خرماهای با کیفیت بالا، درون حصیرهایی از جنس برگ خرما ریخته می شود.

خرماها در اثر نیروی وزن برهم فشار آورده و شیره آن از میان منافذ حصیر خارج می شود، این شیره به طور کامل طبیعی و سرشار از مواد مغذی است و تمام فواید خرما را در بر دارد.

شیره خرما حاوی 75 درصد مواد قندی شامل قندهای گلوکز، فروکتور و ساکارز است، این ماده همچنین دارای دو درصد پروتیین، 2/5 درصد چربی و 2/1 درصد مواد معدنی است. دوشاب همانند شیره انگور کالری بسیار بالایی دارد و مصرف زیاد آن در افراد کم تحرک، باعث چاقی مفرط می شود و برای بیماران مبتلا به دیابت محدودیت مصرف دارد.

املاح موجود در شیره خرما شامل آهن منگنز، کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم و مس است و علاوه بر املاح معدنی، ویتامینهای آ و ب نیز بخش مهمی از ترکیبات شیره خرما به شمار می روند، به طوری که در هر 100 گرم شیره خرما حدود 50 واحد ویتامین آ، 09/0 میلی گرم ویتامین ب، یک 1/0 میلی گرم ویتامین ب 2 و 22/0 میلی گرم نیاسین وجود دارد.

شیره خرما تقویت کننده سلول های عصبی

مصرف شیره خرما همراه با یک لیوان شیر نیم گرم (ولرم) به هنگام صبحانه باعث فعال شدن سلول های عصبی مغز می شود، آهن آن با افزایش گلبول های قرمز خون به رفع کم خونی، خستگی و رخوت کمک می کند.

کلسیم آن برای تقویت استخوان ها مفید است و مصرف کم آن به خانم های یائسه و کودکان در حال رشد توصیه می شود و شیره خرما همچنین می تواند سموم را از کبد دفع کند و ناراحتی های گوارشی را بهبود بخشد.

در زمان حاضر شیره خرما به روش صنعتی نیز تهیه می شود که بهتر است انواع خرماهای مرغوب و با کیفیت که دارای مجوز بهداشت و تاریخ مصرف است، انتخاب شود.

بشاگرد زیستگاه خرس آسیایی و پلنگ پارسی

بشاگرد زیستگاه خرس آسیایی و پلنگ پارسی است، به همین دلیل مورد علاقه دوستداران حیات وحش واقع شده و در فصل های مختلف سال پذیرای آنان است.

مردمان بشاگرد یا به عبارتی دیگر بَشکَرد هنوز برخی در خانه های محلی ساخته شده از شاخ و برگ درخت نخل زندگی می کنند که در برابر زلزله های گاه و بیگاه مصون بوده و استاندارد و ایمنی خود را از طبیعت گرفته است.

برخی از اهالی بشاگرد کفش خود را نیز که سُواس نامیده می شود را نیز با استفاده از برگ درختان نخل می بافند که سبکی و سادگی مهمترین ویژگی آن بوده و به عنوان یکی از صنایع دستی منطقه نیز شناخته می شود.

وجه تسمیه یا دلیل نامگذاری این شهرستان به عقیده کارشناسان بَش به معنای قسمت و کَرد به معنای انجام دادن است که از این اسم معنای قسمت شده یا قسمت کرده حاصل می شود.

بکارگیری نام صحیح و ریشه دار نقاط مسکونی و تاریخی از موضوعات مهم است زیرا دلیل انتخاب نام بشکرد برای این منطقه پراکندگی فراوان جمعیت و نقطه نقطه بودن کانون های سکونت انسان این شهرستان است.

گویش های مردم هرمزگان از لحاظ زبان شناسی بسیار مهم است و کسانی که می خواهند لغت های اصیل فارسی را بشنوند، می توانند به شرق هرمزگان و مناطقی همچون بَشکَرد یا بشاگرد سفر کنند.

این شهرستان به واسطه بکر بودن طبیعت و نبود انواع آلودگی های صوتی و هوا، مکانی مناسب برای آرامش انسان های خسته از هیاهو و شلوغی زندگی ملال آور صنعتی است.آسمان شب در منطقه بشاگرد به گونه ای است که انسان می پندارد شیشه های آسمان را پایین کشیده اند و می توان سر را از پنجره زمین بیرون آورد و به تماشای ستارگان آسمان نشست. دوستداران ورزش قایقرانی نیز می توانند از دریاچه مصنوعی پشت سد سهران برای قایقرانی استفاده کنند.

دسترسی به منطقه '14 روستا'ی بشاگرد (بشکرد) که زیستگاه خرس سیاه آسیایی، پلنگ پارسی است دشوار بوده و نیازمند خودروهای پر قدرت است. بیشتر زمان ها حجم خوبی از آب شیرین در دسترس انسان است و برای سفر به این منطقه نیازی به همراه داشتن آب زیاد وجود ندارد.

کپر به معنای واقعی در بشاگرد وجود دارد

سبک زندگی و معیشت مردم آن منطقه چندان دست نخورده است،: زندگی در کپر و کپر نشینی دیدگاه افرادی که آن را برابر با محرومیت می دانند، متحول می کند. کپر نشینی را لطف بزرگی است که زندگی در آپارتمان هیچ گاه چنان لذتی نخواهد داشت. هنوز کپر به معنای واقعی در بشاگرد وجود دارد و ساکنان آن فقیر و محروم نیستند و مردم با وجود زندگی بسیار مرفه به دلیل پایبندی به باورها و اصالت خود آن را برگزیده اند.

کپر به عنوان بوم سازه ای متناسب با اقلیم جنوب کشور طراحی شده و نتیجه تجربه پیشنیان است و هیچ سازه ای امن تر از کپر در منطقه زلزله خیز بشاگرد نمی تواند باشد که در زمستان گرم و در تابستان خنک باقی بماند.

تعارض انسان و خرس و انسان و پلنگ در آن منطقه بالا است زیرا خرس برای تغذیه به مواد قندی نیاز دارد که برای رفع این نیاز وارد زمین های کشاورزی و نخلستان ها می شود.

مسافران می توانند با سفر به این منطقه صنایع دستی آنجا همچون سواس (صندل هایی سنتی که با استفاده از برگ های 'داز' یک نوع خرمای تزیینی بافته می شود) خریداری و استفاده کنند.

صنایع دستی بشاگرد

سوزن دوزی و سواس بافی از جمله شاخص ترین این صنایع است که هریک ویژگی خاص خود را دارد. سواس بافت نوعی پاپوش سنتی با الیاف درخت خرما است که کاربرد بسیاری در منطقه بشاگرد و مناطق سخت و صخره ای دارد و قرن هاست که شکل کلی این پاپوش تغییر نکرده ولی نوع زنانه اش و سواس عروس با ترکیبی از نوارهای پارچه ای رنگی کمی متفاوت است و یک سواس را می توان برای اندازه ها یا به قولی سایزهای مختلف تنظیم و استفاده کرد.

هنر سوزن دوزی نیز از صنایع دستی مناطق شرقی هرمزگان است و از آنجایی که پوشش اغلب زنان این منطقه لباس های سوزن دوزی می باشد کارگاه های خانگی بسیاری در مناطق شرق میناب تا شهر جاسک به این حرفه اشتغال دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: