• دوشنبه ۱۴ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 961-2390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

لمس تاریخ میناب در اقامتگاه بوم گردی هرموزیا

اقامتگاه بوم گردی هرموزیا
مدیر اقامتگاه بوم گردی هرموزیای میناب، هدف اصلی در توسعه و ایجاد اقامتگاه که دارای هویت و ساختار بومی است را رسیدن به توسعه پایدار گردشگری دانست و عنوان کرد: اقامتگاه بوم گردی هرموزیا تنها جنبه اقامتی ندارد، بلکه در آن فعالیت های مختلفی همچون ارائه غذاهای بومی، ساخت، آموزش و معرفی صنایع دستی محلی، اجرای موسیقی سنتی، برگزاری رویدادهای بومی محلی، تورها و فعالیت های بوم گردی فراهم شده است.
محمدعلی مویدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج فارس در میناب، اظهار کرد: اقامتگاه بوم گردی هرموزیا، به دلیل سبک معماری، مصالح ارگانیک بکار رفته، طراحی داخلی و مبلمان بومی آن به عنوان اکوموزه بومی، بخشی از یک جاذبه گردشگری است و مهمترین اصلی که در هرموزیا رعایت شده مشارکت جامعه محلی در فعالیت های گردشگری است.
مدیر اقامتگاه بوم گردی هرموزیا، سبک بومی این اقامتگاه را پابگلی عنوان کرد و افزود: پابگلی یکی از کهن ترین و پرکاربردترین سکونت گاه های مردم میناب در گذشته بوده است.
وی اظهار کرد: هرموزیا دارای اتاق های خشتی و سقفی پوشیده از سوند (تهیه شده از برگ نخل) میباشد و با توجه به اقلیم گرم منطقه، این مصالح بکار رفته دمای هوای درون منزل را تا حد زیادی کاهش میدهد.
مویدی تصریح کرد: جلوی اتاق های خشتی، فضای نشیمن(تحت عنوان سرگ) قرار دارد که با مصالح درخت نخل ساخته شده و  لوازم زندگی روزمره در آن نگهداری می شود.
فعال صنایع دستی و گردشگری میناب، تاکید کرد: علاوه بر معماری منحصر بفرد، دیگر ویژگی متمایز هرموزیا، استفاده از لوازم سنتی زندگی مردم میناب است و در این زمینه سعی کرده ایم عناصر و جزئیاتی که کاملا با محیط زیست پیرامون سازگاری دارند را مورد استفاده قرار دهیم.
مویدی با اشاره به ظروف و صنایع دستی مورد استفاده در هرموزیا، تصریح کرد: در این اقامتگاه از ظروف سفالی مانند جهله، برنگ (لیوان سفالی) به شیوه سنتی استفاده می شود.
این هنرمند مینابی، استفاده از دکور، صنایع دستی و ابزارهای کاملا سنتی چون گفاره، پاجهله و... را عاملی بر معرفی هرموزیا به عنوان یک موزه مردم شناسی دانست و خاطرنشان کرد: موقعیت جغرافیایی هرموزیا به گونه ای است که میهمانان میتوانند اقامت در محیطی با سکوتی عمیق را تجربه کرده و طنین صدای پرندگان محلی و بومی را بشنوند و از فضای طراحی شده و اجرای آیین ها و سنن بومی بهره مند شوند.
به گزارش ايسنا، اقامتگاه هرموزیا که در ضلع غربی میدان امام رضا(ع) واقع شده، ایده اولیه احداث آن توسط دکتر وحید مکی زاده شکل گرفت و توسط آقایان محمدعلی مویدی و محمدنژاد ذاکری امکان اجرایی شدن آن فراهم شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: