• پنجشنبه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 963-7985-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سفير چين در جمهوري اسلامي ايران:

بندرعباس در اتصال ايران به چين نقش بسيار مهم و موثري دارد

استاندار هرمزگان گفت: روابط ايران و چين در عرصه هاي اقتصادي و سياسي رو به گسترش است و ايران و چين به عنوان دو كشور بزرگ مي توانند بسياري از مشكلات موجود در منطقه را با عقلانيت رفع كنند.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، جاسم جادری عصر امروز در ديدار با فرمانده ناوگروه اعزامي نيروي دريايي چين و سفير چين در جمهوري اسلامي ايران با بيان اينكه روابط دو كشور ايران و چين بسيار ديرينه و تاريخي است، عنوان كرد: ايران و چين در اكثر مسائل تقريبا هم نظر بوده اند و مواضع اخير كشور چين در خصوص مسائل منطقه نيز براي مردم ايران قابل تقدير است.

وي بر ضرورت هماهنگي هرچه بيشتر ايران و چين تاكيد كرد و افزود: آمريكا و استكبار جهاني به دنبال اين هستند كه همه ملت ها را تحت استعمار خود درآورند و در پي بروز مشكلات در منطقه هستند و با بكار بردن الفاظي همچون حقوق بشر و مبارزه با تروريسم، مشكلات بسياري را بر مردم اين منطقه تحميل كرده اند كه در اين شرايط نياز است دو كشور مهم و تاثيرگذار ايران و چين، همكاري هاي خود را گسترش دهند.

استاندار هرمزگان ادامه داد: روابط ايران و چين در عرصه هاي اقتصادي و سياسي رو به گسترش است و ايران و چين به عنوان دو كشور بزرگ مي توانند بسياري از مشكلات موجود در منطقه را با عقلانيت رفع كنند .

جادري سفر ناوگروه نيروي دريايي چين به بندرعباس را در جهت تقويت روابط نظامي و فرهنگي دو كشور موثر برشمرد و بيان کرد: با تداوم اين گونه سفرها و ديدارها شاهد تقويت هرچه بيشتر روابط سياسي، فرهنگي، نظامي و اقتصادي ميان دو كشور خواهيم بود و همچنين خواهيم توانست امنيت آبراه هاي بين المللي را تامين كنيم .

وي با بيان اينكه روابط اقتصادي ايران و چين از طريق بندر شهيد رجايي در بندرعباس برقرار است، اظهار کرد: ما آمادگي داريم تفاهم نامه خواهرخواندگي ميان استان هرمزگان با يكي از استان هاي كشور چين در جهت تقويت روابط و مبادلات بيشتر منعقد شود .

استاندار هرمزگان تصريح كرد: گردشگري نيز مي تواند به عنوان يك راهبرد اساسي در روابط ميان ايران و چين تلقي شود و علاقه منديم در اين زمينه نيز از طريق هرمزگان همكاري هايي داشته باشيم.

جادري با اشاره به ظرفيت هاي استان هرمزگان، اضافه كرد: اين استان از مناطق ويژه اقتصادي و آزاد مهمي برخوردار است و در سواحل مكران نيز اقدامات بزرگ اقتصادي در حال انجام است و عمليات احداث شهرك صنعتي ايران و چين نيز در آينده نزديك در سواحل مكران آغاز مي شود .

وي گفت: در عرصه هاي مختلف براي پذيرش و جذب سرمايه گذاران چين در استان هرمزگان آمادگي داريم و علاقه مند به همكاري هاي اقتصادي بيشتر هستيم.

همكاري نيروي دريايي چين با نيروي دريايي ايران داراي پايه اي محكم است

فرمانده ناوگروه اعزامي نيروي دريايي چين نيز در اين ديدار با بيان اينكه ايران و چين دو كشور متمدن و داراي روابط بسيار مثبت هستند، اظهار کرد: روابط استراتژيك ميان ايران و چين وجود دارد و اين ارتباطات به سرعت در حال گسترش است .

دريادار شن هائو ادامه داد: روابط نظامي دو كشور نيز به خوبي پيش رفته و تعاملات خوبي ميان نيروي دريايي دو كشور برقرار است .

فرمانده ناوگروه اعزامي نيروي دريايي چين افزود: اين ناوگروه با پيام دوستي، مهرباني و صلح و ثبات جهاني سفر خود را آغاز كرده و هم اكنون در ايران حضور داريم .

شن هائو تصريح كرد: همكاري نيروي دريايي چين با نيروي دريايي ايران داراي پايه اي محكم است و آينده اين همكاري ها نيز در جهت گسترش صلح و ثبات بسيار روشن خواهد بود .

وي خاطرنشان کرد: همكاري بيشتر دو كشور به توسعه صلح در منطقه و جهان كمك خواهد كرد .

بندرعباس در اتصال ايران به چين نقش بسيار مهم و موثري دارد

سفير چين در جمهوري اسلامي ايران نيز در اين ديدار با بيان اينكه ايران در مسير زميني و دريايي جاده ابريشم قرار دارد، عنوان كرد: ايران از شركاي بسيار مهم چين در مسير جاده ابريشم محسوب مي شود .

پانگ سن افزود: چين بزرگترين شريك تجاري ايران طي هشت سال اخير بوده است و رفت و آمدهاي تجاري دو كشور نيز از طريق بندرعباس صورت مي گيرد .

سفير چين در جمهوري اسلامي ايران ادامه داد: استان هرمزگان و به خصوص شهر بندرعباس در اتصال ايران به چين نقش بسيار مهم و موثري دارد كه اين امر نشان دهنده نقش مهم بندرعباس در تبادلات ميان دو كشور است .

پانگ سن تصريح كرد: زمينه هاي همكاري دو كشور تنها به مسائل اقتصادي محدود نيست و دو كشور در عرصه هاي فرهنگي نيز مي توانند همكاري هاي بيشتري داشته باشند .

به گزارش ایسنا، ناوگروه نيروي دريايي چين متشکل از دو ناوشکن، یک ناو پشتیبانی به همراه یک فروند بالگرد، صبح روز پنجشنبه 25 خرداد در منطقه يكم نيروي دريايي ارتش در بندرعباس پهلو گرفت . این ناوگروه پس از ۴ روز حضور در بندرعباس، پس از تمرین مشترک بین دو کشور، بندرعباس را ترک می ‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: