• جمعه ۲۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 963-8185-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون ارتباطات حوزه‌ای دفتر مقام معظم رهبری:

جزم کردن عزم برای انجام ندادن دوباره گناه، توبه واقعی است

معاون ارتباطات حوزه‌ای دفتر مقام معظم رهبری از لیالی قدر به‌عنوان بهترین فرصت برای بازگشت بندگانی که در طول سال به خاطر گرفتاری‌های معیشتی و امور مادی به‌غفلت دچار شده‌اند، به سمت خدا یاد کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروي در جمع شب‌زنده‌داران گلزار شهدای بندرعباس با اشاره به اینکه شب قدر، شب مناجات، راز و نیاز باخدا و توبه و استغفار است، افزود: توصیه‌شده است که مؤمنین در این شب‌ها به‌ویژه آخر شب و نزدیک به سحر بیدار بمانند.

وی با ذکر این نکته که خدا در قرآن می‌فرماید: « انسان‌های مومن هنگام سحرگاهان به توبه، استغفار، مناجات و راز و نیاز با خداوند می‌پردازند، افزود: خداوند متعال به خاطر رحمت واسعه و لطف کثیر و فراوان نسبت به بندگانش، ظرفیت‌هایی را در اختیار آنان قرار داده است که یکی از این ظرفیت‌ها، شب قدر است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی ادامه داد: سحرگاهان بهترین فرصت در طول روز، شب و روز جمعه بهترین زمان در طول هفته، ماه مبارک رمضان به‌ویژه شب‌های قدر و شب و روز عرفه در طول سال مناسب‌ترین فرصتی هستند که خداوند برای بازگشت بنده به‌سوی ذات باری‌تعالی در اختیار او قرار داده است.

وی با استناد به روایتی از ابن عباس خاطرنشان کرد: خداوند در شب قدر ملائکه و جبرئیل و میکائیل را به زمین نازل می‌کند و آن‌ها در سراسر زمین پخش می‌شوند و در هر خانه‌ای که مومنی به شب‌زنده‌داری و استغفار مشغول باشد، این ملائکه نیز آمرزش او را از خداوند طلب می‌کنند.

معاون ارتباطات حوزه‌ای دفتر مقام معظم رهبری از شب قدر به‌عنوان بهترین فرصت و موقعیت نام برد و گفت: بنده باید همواره به رحمت خدا امیدوار و از عذاب الهی نیز خوفناک باشد.

وی ناامیدی از رحمت خدا و مغرور شدن به خاطر اعمال نیکو را از گناهان کبیره دانست و عنوان کرد: انسان مومن باید همیشه بین خوف‌ورجا باشد؛ یعنی هم امیدوار به فضل و رحمت و عفو و گذشت پروردگار و هم خوفناک از عذاب خدا باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی از توبه به‌عنوان مجرای امید به رحمت خدا یاد کرد و افزود: خداوند به خاطر اینکه انسان‌های گناهکار به ناامیدی دچار نشوند، باب توبه را بازکرده است.

وی توبه را بر دو نوع زبانی و قلبی برشمرد و بابیان اینکه توبه زبانی اثری ندارد، تصریح کرد: توبه‌ای مؤثر است و رحمت خدا را متوجه انسان می‌کند که از عمق قلب انسان نشات بگیرد و بنده را متوجه خدا کند.

مروی، توبه را پشیمانی و بازگشت به خدا و متعهد شدن برای انجام ندادن گناه و معصیت ذکر کرد و گفت: جزم کردن عزم برای انجام ندادن دوباره گناه، توبه واقعی است.

وی با اشاره به اینکه خداوند در توبه را باز گذاشته است، بیان کرد: خداوند انسان را خلق کرده و همه‌چیز را به او عطا فرموده و تنها خواسته‌اش از بنده، معصیت نکردن و نافرمانی نکردن است و حتی فرموده است که ای بنده اگر معصیت هم کردی، باز آی که علاوه بر اینکه تو را می‌بخشم به تو نیز پاداش خواهم داد.

معاون ارتباطات حوزه‌ای دفتر مقام معظم رهبری بابیان اینکه تصمیم گرفتن برای انجام ندادن گناه و معصیت باعث می‌شود که انسان کمتر به سمت گناه برود، یادآور شد: انسان به خاطر ضعفش، توان مسلط شدن بر خود ندارد و ازاین‌رو باید همواره از خدا بخواهیم که ما را در برابر معصیت محافظت بفرماید.

به گزارش ایسنا، قرائت دعای افتتاح، جوشن صغیر، جوشن کبیر، مداحی و مراسم قرآن بر سر گرفتن ازجمله برنامه‌های گلزار شهدای بندرعباس بود. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: