• جمعه ۲۰ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 965-2685-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده مردم هرمزگان در مجلس در آیین گرامیداشت روز خبرنگار:

دو وزیر باید برای جلب اعتماد مجلس تلاش کنند/ اقتدار مجلس زیر تیغ هجمه تیترهای سلفی با موگرینی

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مهم‌ترین اتفاق مراسم تحلیف، حضور نمایندگان 103 کشور دنیا بود، نه سلفی گرفتن نمایندگان با موگرینی، گفت: فکر می‌کنم به‌جز یک یا دو مورد از وزرای پیشنهادی که باید برای جلب اعتماد نمایندگان تلاش بیشتری کنند سایر وزرا رأی اعتماد را از اکثریت نمایندگان مجلس خواهند گرفت.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، احمد مرادی شب گذشته (19 مرداد) در آیین گرامیداشت روز خبرنگار ضمن تبریک این روز، خود را آماده همکاری با خبرنگاران در زمینه‌های مختلف حوزه رسانه دانست و اظهار کرد: نام‌گذاری 17 مرداد به‌عنوان روز خبرنگار بهانه خوبی برای جمع شدن دور هم اصحاب رسانه و مسئولان برای بررسی و ارائه راهکار حل مشکلات جامعه است.

مشکلات حوزه رسانه‌مان نسبت به دنیا پررنگ‌تر است

وی با بیان اینکه خبرنگاران باید در چهارچوبی که قانون مطبوعات برای فعالیتشان تعریف کرده به وظیفه پرسشگری خود از مسئولان در راستای ارائه خدمت به مردم و همچنین ارائه عملکرد مسئولان به مردم بپردازند، افزود: مشکلاتی که خبرنگاران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند از قبیل ممانعت از ورود خبرنگاران به برخی جلسات، عدم پاسخگویی به سؤالات آن‌ها و یا تهدیدهایی که از جانب مسئولین می‌شوند بیانگر آن است که علیرغم مدنی بودن جامعه، مشکلات حوزه رسانه‌ای آن نسبت به دنیا پررنگ‌تر است.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم بالا بردن سعه‌صدر مسئولان اضافه کرد: مسئولان باید به‌واسطه رسانه‌ها پاسخگوی مردم باشند چراکه خبرنگاران حلقه اتصال بین مردم و مسئولان به شمار می‌روند.

خبرنگاران مصونیتی برای ورود به همه مسائل ندارند

مرادی با اذعان به اینکه جایگاه خبرنگاری در کشور از نظر قانونی نیز خوب تعریف نشده است، خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس برای ورود به همه مسائل و اظهارنظر در زمینه‌های مختلف مصونیتی دیده شده است که این موضوع باید به حوزه رسانه و خبرنگاران نیز سرایت کند. 

وی با اشاره به اینکه واقف بودن خبرنگاران به حوزه رسالتشان بسیار مهم است، تصریح کرد: فعالیت یک خبرنگار نباید تنها به شرایط عادی و آرام محدود شود بلکه باید باانگیزه و تحول‌گرا باشد و بتواند در یک فضای مسموم و خشن همانند جنگ در یک موقعیت جغرافیایی و یا فقر و تنگدستی مردم در موقعیت جغرافیایی دیگر، رسالت رسانه‌ای خود را به بهترین شکل انجام دهد.

رسانه‌ها نباید به اختلافات میان نمایندگان دامن زنند

این نماینده مجلس با بیان اینکه استان هرمزگان جایگاه و موقعیت استراتژیکی در سطح کشور دارد، عنوان کرد: امروز هر بخش هرمزگان برای کشور دارای اهمیت است و جامعه رسانه‌ای باید به‌گونه‌ای فعالیت کنند که زمینه‌های تحول در حوزه‌های مختلف استان را فراهم سازند.

مرادی با تأکید بر اهمیت نهادینه‌سازی فرهنگ مطالبه گری در استان هرمزگان بیان کرد:  رسانه‌ها باید تلاش کنند به اختلافات میان مسئولین و نمایندگان مجلس دامن نزنند تا بتوانیم با احترام متقابل در راستای دفاع از حقوق مردم و تلاش در جهت توسعه و آبادانی استان صدای واحد باشیم.

نرخ بیکاری نیروهای بومی استان از 30 درصد هم بیشتر است

وی با بیان اینکه سال گذشته برای جا انداختن این موضوع که نرخ بیکاری در هرمزگان بالای 30 درصد است بسیار هزینه کردم، ابراز کرد: اگر به آمار بیمه‌شدگان بومی در استان رجوع کنیم مطمئناً متوجه خواهیم شد نرخ بیکاری نیروهای بومی استان از 30 درصد هم بیشتر است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت به‌کارگیری نیروهای بومی در صنایع، پالایشگاه‌ها و آلومینیوم المهدی در بندرعباس، تصریح کرد: غیر از خبرنگاران، کسی نمی‌تواند در این زمینه ورود پیدا کرده و واقعیت‌ها را برای مردم بازگو کند. 

مرادی خاطرنشان کرد: گرایش فکری رسانه‌ها نباید در منافع مردم تأثیرگذار باشد و اگر این موضوع در جامعه رسانه‌ای نهادینه شود، قطعاً بسیاری از مشکلات مردم حل شدنی است.


سلفی گرفتن نمایندگان با موگرینی اشتباهی غیر عمد بود

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حاشیه‌های مراسم تحلیف ریاست جمهوری اظهار کرد: سلفی گرفتن نمایندگان با موگرینی (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) در فضای غیررسمی بعد از پایان مراسم تحلیف اتفاق افتاد و اشتباهی غیر عمد بود، اما درهرصورت کار درستی نبود و البته حسن این اتفاق این بود که نمایندگان به اشتباه خود پی بردند و عذرخواهی کردند.

مرادی در خصوص موضوع تماس خبرنگار یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای که در فضای مجازی باعث ایجاد شائبه‌هایی شد، با بیان اینکه بنده به‌واسطه شغلم و وظیفه پاسخگویی که در ارتباط با مردم دارم اگر در جلسه‌ای نباشم تمام تماس‌های تلفنی‌ام را پاسخ می‌دهم، در تشریح این موضوع افزود: ساعت حدود ۱۱ تا 12 شب بود که زنگ تلفن همراهم به صدا درآمد و دیدم شماره‌ای ثبت نشده اما بنده بر حسب وظیفه و به گمان اینکه تماس از سوی مردم است آن را پاسخ دادم.

وی ادامه داد: خانمی پشت خط بدون سلام و با اضطراب نظرم را در خصوص سلفی نمایندگان پرسید و بنده نیز خواستم که او را آرام کنم و گفتم موضوع خاص و مهمی نبوده است.

مهم‌ترین اتفاق مراسم تحلیف حضور نمایندگان 103 کشور دنیا بود/ رسانه‌ها نباید برای جذب مخاطب بیشتر مسائل حاشیه‌ای را تیتر کنند

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اتفاقی که در حاشیه مراسم تحلیف افتاد جالب نبود و نمایندگان نباید خود را این‌گونه نمایش می‌دادند اما نباید این موضوع جزئی را آن‌قدر بزرگ جلوه دهیم که مسائل اصلی به حاشیه رفته و فراموش شوند و عظمت این مراسم زیر سؤال برده شود ، تصریح کرد: مهم‌ترین اتفاق مراسم تحلیف در صحن مجلس، حضور نمایندگانی از 103 کشور دنیا بود که افتخار بسیار بزرگی برای کشور است.

مرادی با بیان اینکه برخی برای کم‌اهمیت جلوه دادن مسئله می‌گفتند نمایندگان کشورهای بدبخت و بیچاره در این مراسم حضور داشتند درصورتی‌که بسیاری از این نمایندگان از کشورهای بزرگ و قدرتمندی بودند، عنوان کرد: اقتدار مجلس در دست رفتار و اعمال نمایندگان مردم در آن و همچنین تأکید و توجه رسانه‌ها به نقاط قوت و مقتدرانه آن است، رسانه‌ها نباید برای جذب مخاطب بیشتر مسائل حاشیه‌ای را تیتر کرده و اقتدار مراسم تحلیف رئیس‌جمهور کشوری آزاد و مقتدر که رئیس دولت و نمایندگان پارلمانی‌اش به دست مردم انتخاب می‌شوند و همچنین اقتدار مجلس را نادیده بگیرند؛ حضور پررنگ هیئت‌های خارجی نشانه تائید نظام است

نزدیک به 50 درصد از وزرای پیشنهادی از اعضای کابینه دولت یازدهم نیستند

وی همچنین با اشاره به موضوع رأی اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم، خاطرنشان کرد: در دولت 18 جایگاه وجود دارد که باید از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تائید صلاحیت و رأی اعتماد بگیرند که رئیس‌جمهور در موعد مقرر به‌جز وزیر علوم، 17 وزیر دیگر را پیشنهاد داد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در حال حاضر تمامی کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس در حال بررسی سوابق و برنامه‌های وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم هستند، ابراز کرد: نزدیک به 50 درصد از وزرای پیشنهادی تغییر کرده و از اعضای کابینه دولت یازدهم نیستند، هرکدام از این وزرای پیشنهادی شاخص‌ها و برنامه‌هایی دارند که باید بررسی شوند؛ برخی از آنان در دولت‌های قبل حضور داشته و شناخته شده‌اند و برخی دیگر شناخته شده نیستند و نیاز به بررسی‌های بیشتری دارند.

یکی دو مورد از وزرای پیشنهادی باید برای جلب اعتماد نمایندگان تلاش کنند

مرادی با اشاره به اینکه در مجمع نمایندگان هرمزگان تصمیم گرفتیم که در جلسات مربوطه حتماً برای نطق ثبت‌نام کنیم، بیان کرد: بنده فکر می‌کنم به‌جز یک یا دو مورد اکثر وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم رأی اعتماد را از اکثریت نمایندگان مجلس خواهند گرفت، و آن یکی دو وزیر پیشنهادی هم باید تلاش بیشتری برای توجیه و جلب رضایت و اعتماد نمایندگان و برطرف کردن مسائل مطرح شده انجام دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برای هر وزیر پیشنهادی سه نفر به دفاع می‌پردازند و تعداد وزرا زیاد است، در هفته آینده جلسات مجلس برای دفاع وزرای پیشنهادی در سه شیفت کاری برگزار و به‌صورت فشرده برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از خبرنگاران رسانه‌های مختلف با اهدای لوح تقدیر و شاخه گل تجلیل به عمل آمد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: