• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-3187-5
  • خبرنگار : 40
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ساز "علیکو بریم" دیگر کوک نیست؛

فرزند هنرمند هرمزگانی: چشم انتظار واریز یارانه هستیم/مسئولان تنها به گرفتن عکس یادگاری بسنده می‌کنند

"علی پور سیار" هنرمند پیشکسوت هرمزگانی که بیشتر مردم هرمزگان وی را با نام "علیکو برِیم" می‌شناسند و در بیشتر آیین‌های سنتی عروسی که در هرمزگان از سال‌های دور رواج دارد به نواختن ساز می‌پرداخته و بسیاری از هرمزگانی‌ها با نوای ساز علیکو بریم زندگی مشترک خود را آغاز کرده اند، این روزها در سایه بی تفاوتی مسئولین در بستر بیماری به سر می برد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، "علیکو بِریم" که این روزها در سن 78 سالگی به سر می‌برد با بیماری قلبی دست‌وپنجه نرم می‌کند و 8 ماه است دکتر وی را از نواختن ساز منع کرده است.

وی چند روزی است که به دلیل تشدید بیماری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بستری است؛ به همین منظور با مراجعت بر بالین این هنرمند هرمزگانی به گفت‌وگو با دختر بزرگ وی در خصوص پدر و مشکلاتی که پس از بیماری این هنرمند گریبان گیر خانواده‌شان شده است پرداختیم که در ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید.

فاطمه پور سیار دختر بزرگ علی پور سیار(علیکو بِریم) در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: از 14 سالگی که پدرم دست به ساز شده است به وی لقب علیکو بِریم را داده‌اند و بیشتر افراد پدرم را با این لقب می‌شناسند اما در جزیره قشم وی را علی جزیرتی یا علی قشمی نیز صدا می‌کنند.

وی ادامه داد: پدرم 10 سال پیش عمل قلب باز انجام داده است و در ماه‌های اخیر با افزایش ضربان قلب و کاهش سطح تنفس چندین مرتبه در بیمارستان بستری‌شده است و طبق گفته‌های دکتر وی رگ‌های قلبش خون را به‌درستی عبور نمی‌دهند.

پور سیار اظهار کرد: از حدود 8 ماه پیش قلب پدرم دچار مشکل شدید شد و پس‌ازآن دکتر این هنرمند را از ادامه فعالیت موسیقیایی‌اش منع کرد که در آن دوره نیز 20 روز بستری بود و بعدازآن نیز مراجعاتی را به بیمارستان داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: از 15 مردادماه مجدداً با تشدید بیماری وی را به بیمارستان منتقل کردیم و تاکنون بستری است.

دختر این هنرمند هرمزگانی تصریح کرد: در این مدت تعدادی از هنرمندان و مسئولین انجمن موسیقی هرمزگان به خانواده ما سرکشی داشته‌اند.

وی ادامه داد: از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تابه‌حال به وضعیت این هنرمند رسیدگی نداشته‌اند و آن‌ها تنها با چند مرتبه مراجعه به منزل ما فقط به گرفتن عکس یادگاری با این هنرمند پرداخته‌اند.

پور سیار ابراز کرد: پدرم تحت پوشش بیمه هنرمندان قرار ندارد و هزینه‌های گزاف بیماری وی با وجود مشکلات فراوان مالی بر مشکلات ما افزوده است.

وی افزود: یکی از خواهران بنده نیز مشغول به فعالیت هنرهای دستی است و طی مراجعات اداره کل ارشاد به منزل ما بنا به حمایت از وی شد و وعده عرصه هنرهای دستی‌اش در نمایشگاه‌های عرصه هنرهای دستی را به ما دادند که تابه‌حال تنها در حد وعده باقی‌مانده است.

دختر این هنرمند پیشکسوت هرمزگانی عنوان کرد: با ازکارافتادگی پدر از لحاظ مالی خانواده ما هیچ راه درآمدی ندارد و با توجه به مشکلات فراوان و خرج‌های مختلف تنها راه درآمد ما یارانه‌ای است که ماهانه به‌حساب خانواده واریز می‌شود که جوابگوی خرج‌های خانواده نیست.

وی اضافه کرد: دو خواهر من نیز محصل هستند که خرج‌های تحصیلی آن‌ها را نیز با توجه به در راه بودن گشایش مدارس به‌سختی می‌توانیم پرداخت کنیم و تنها با یارانه ماهانه از پس هزینه‌های گزاف زندگی برنمی‌آییم.

پور سیار در پایان گفت: مهم‌ترین خواسته ما از مسئولین تحت پوشش بیمه قرار گرفتن پدرمان است تا با توجه به بیماری پدر خرج‌های درمانی وی تأمین شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: