• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-10514-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر شهرسازی و معماری اداره كل راه و شهرسازی هرمزگان:


منظر شهرهای ساحلی هرمزگان در حال آسیب است/ورود سودجویان به حریم دریا با استفاده از خلأ قانونی

مدیر شهرسازی و معماری اداره كل راه و شهرسازی استان هرمزگان با بیان اینکه متأسفانه عده‌ای سودجو از خلأهای قانونی سوءاستفاده کرده و حتی بعد از 60 متر حریم دریا اقدام به ساخت‌وساز می‌کنند، گفت: توجه به حریم دریا و حفظ و صیانت از آن هم به لحاظ زیست‌محیطی و هم منظر شهری اهمیت بسزایی دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، ابراهیم رستم گورانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس قانون، فاصله 60 متری از حریم دریا حریم عمومی محسوب می‌شود ولی متأسفانه عده‌ای سودجو از خلأهای قانونی استفاده کرده و حتی بعد از 60 متر حریم دریا اقدام به ساخت‌وساز می‌کنند.

وی اضافه کرد: البته این ساخت‌وسازها اگرچه ممکن است از نظر قانونی مشکلی نداشته باشد ولی باعث زشتی چهره سواحل و طبیعت زیبای دریا می‌شود.

مدیر شهرسازی و معماری اداره كل راه و شهرسازی استان هرمزگان با بیان اینکه باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعیین تكلیف حریم قانونی سواحل خلیج‌فارس در تمامی شهرهای ساحلی استان ، اقدام شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه شهرهای ساحلی هرمزگان با 17 شهر  5/42 درصد از شهرهای این استان تشكیل می‌دهند، توجه به حریم دریا و حفظ و صیانت از آن هم به لحاظ زیست‌محیطی و هم منظر شهری اهمیت بسزایی دارد.

گورانی با اذعان به اینکه متأسفانه مجموعه‌هایی در سواحل قشم و بندرعباس در حال ساخت است که چشم‌انداز دریا را به‌طورکلی از بین برده است، عنوان کرد: هرچند مجوز ساخت برخی از این مجموعه‌ها به‌صورت قانونی صادر شده ولی در آینده از نظر زیست‌محیطی و بصری مشکل‌ساز خواهند شد، بنابراین بهتر است بازنگری مناسبی در تعیین حریم سواحل خلیج‌فارس در كل شهرهای استان هرمزگان انجام پذیرد.

وی همچنین ضمن هشدار نسبت به آلودگی آب‌های خلیج‌فارس، مهم‌ترین معضل خلیج‌فارس را ورود فاضلاب‌های خانگی، شهری و تردد کشتی‌های غول‌پیکر نفتی دانست و افزود: ساخت‌وساز و فروش سواحل منطقه آزاد قشم و استحصال آب دریا در بندرعباس، بندرلنگه، كنگ و سایر شهرهای ساحلی استان از دیگر معضلات خلیج‌فارس است.

مدیر شهرسازی و معماری اداره كل راه و شهرسازی استان هرمزگان ادامه داد: از طرفی سواحل برخی از شهرهای ساحلی استان به‌صورت بكر باقی مانده‌اند كه جهت استفاده بهینه و حفظ سیما و منظر این شهرها، باید طرحی جهت ساماندهی این سواحل انجام پذیرد.

گورانی با بیان اینکه رفع مشکلات شهرهای ساحلی استان مستلزم توجه به طرح آمایش سرزمینی و تدوین سند جامع توسعه استان هرمزگان است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در حال تهیه بوده كه توجه ویژه دستگاه‌ها و سازمان‌ها و همچنین نخبگان استان در این طرح می‌تواند سند توسعه پایدار را پیش روی توسعه استان و جایگاه شهرهای ساحلی را به‌صورت ویژه‌تر مورد تأکید قرار دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: