• یکشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-8314-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/آنچه در جلسه شورای شهر بندرعباس گذشت/

مجادله پینگ پنگی دانش و یکتاپور،خط و نشان باوقار برای مقصرین،خط قرمز زیست محیطی جهانبخش

هشتمین جلسه شورای پنجم اسلامی شهر بندرعباس صبح امروز با گزارش عملکرد وضعیت تنظیف شهر برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در ابتدای این جلسه با اشاره به اینکه شهرداری بندرعباس بخش عمده بودجه را در حیطه خدمات شهری به جمع‌آوری زباله می‌دهد، گفت: نظارتمان ضعیف است و با پیمانکاران تعارف داریم.

اسلام باوقار بابیان اینکه ارائه گزارش عملکرد دلیل بر کار شدن نیست، تصریح کرد: سالی 50 میلیارد تومان بابت جمع‌آوری زباله می‌دهیم که این رقم به‌هیچ‌وجه جایز نیست.

وی اظهار کرد: باید راهکار بدهیم زباله کم شود، قرار نیست شهردار همه کار انجام دهد؛ شهر بندرعباس این‌همه مدیر دارد و باید هر مدیری در حوزه خودکار انجام دهد.

باوقار ادامه داد: برای دعوت از مدیران مرتبط با موضوع شورا باید شورا به شهرداری اعلام کند و شهرداری دعوت‌نامه را بفرستد، امروز همه مدیران مربوطه حضور نداشتند و باید بررسی شود قصور از چه کسی بوده است !

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس خاطرنشان کرد: وقتی می‌گوییم نیرو مازاد است یعنی همین! نیرو که مازاد است کار را به دیگری واگذار می‌کند و درنهایت کاری انجام نمی‌شود .

وی بابیان اینکه قصور از هرکسی بوده باید برخورد شود، اظهار کرد: خدمات شهری هم باید تشخیص دهد چه کسی بیاید در این جلسه و بررسی می‌کنیم اگر قصور از فردی از شورا بوده باید از شورا برود اگر از شهرداری بوده باید برخورد شود!

شاخص‌های زیست‌محیطی شهر بندرعباس به خط قرمز رسیده است

در ادامه یک عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بابیان اینکه امیدوارم بتوانم نماینده خوبی برای شورای شهر در شورای استان باشم، تصریح کرد: یکی از اولویت‌های برنامه‌ریزی برای توسعه هر شهری، بررسی وضعیت بهداشتی شهرهاست.

کیانوش جهانبخش بابیان اینکه طی چند روز گذشته تماس‌های بسیاری از وضعیت بهداشتی شهر بندرعباس داشتم، خاطرنشان کرد: شاخص‌های زیست‌محیطی شهر بندرعباس از بحران خارج و به خط قرمز رسیده است، پساب فاضلاب که به دریا می‌رود، صنایع آلاینده در حال انباشت آلودگی هستند.

وی با اشاره به اینکه بحران‌های زیست‌محیطی اول شکل می‌گیرد بعد خود را نشان می‌دهد، اضافه کرد: برخی مناطق شهر بندرعباس علی‌رغم جاذبه‌هایی که دارند، تبدیل به بمب‌های آلودگی شهری شده‌اند و تاکنون خدا به مردم این شهر رحم کرده است.

این عضو شورای شهر بندرعباس بابیان اینکه نیازمند واکنش فوری نسبت به بهداشت شهر هستیم، عنوان کرد:  به‌واقع در شرایط بدی هستیم و اگر علوم پزشکی یک غربال‌گری بیماری‌ها بین ساکنین نوار ساحلی انجام دهد این گفته بنده به واقعیت تبدیل می‌شود.

جهانبخش در پایان گفت: چیزی مهم‌تر از سلامت و بهداشت مردم نیست، تقاضا می‌کنم علوم پزشکی، دامپزشکی و بهداشت محیط برخی مشکلات را جدی گرفته و درصدد حل آن باشند.

سنتی و هیئتی کارها را انجام می‌دهیم

همچنین دیگر عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بابیان اینکه امروز در خدمت تیمی از متخصصین اقیانوس‌شناسی بودم که از پلاژ بانوان بازدید کردند، تصریح کرد: باید کمیته‌ای تحت عنوان ساحل تشکیل دهیم که می‌تواند زیر نظر شورا یا شهرداری باشد و پیشنهاد می‌دهم ارتباط بیشتری با جامعه دانشگاهی داشته باشد.

آبتین امیری اضافه کرد: در این بازدید میدانی من هم حضور داشتم که تمامی این پروژه را رصد کرده و بررسی‌های میدانی انجام دادند و در زمانی مناسب باید این کارشناسان را به صحن شورای شهر بندرعباس دعوت کنیم.

وی بابیان اینکه بحث زباله جنبه‌های مختلفی دارد که مهم‌ترین آن فرهنگ‌سازی است تا در ثانیه زباله تولید نشود، اضافه کرد: حدود 10 سال است با این روش کار می‌کنیم که فایده‌ای نداشته و ندارد که باید ارزیابی علمی و مطالعاتی شود تا با برنامه‌ریزی هزینه‌ها کاسته شود.

این عضو شورای شهر بندرعباس با اشاره به اینکه باید بخشی از هزینه‌های پیمانکاری را کاهش دهیم، خاطرنشان کرد: مشکل عدم مدرن شدن دستگاه‌های جمع‌آوری زباله داریم و در هیچ جای کشور زباله‌ها به این شکل جمع‌آوری نمی‌شوند.

امیری در پایان گفت: سنتی و هیئتی کارها را انجام می‌دهیم که ناهمگونی‌ها باعث می‌شود پیمانکار ما را دور بزند که می‌توان با نوسازی و به‌کارگیری روش‌های جدید سیستم جمع‌آوری زباله این شیوه را اصلاح کرد.

باید به فکر امنیت شهروندان باشیم

دیگر عضو شورای شهر بندرعباس در این جلسه با اشاره به اینکه باید مشخص شوم مجموعه هزینه جمع‌آوری زباله چقدر است و پیمانکار قراردادش چقدر است، گفت: باید تدبیری صورت گیرد که این مهم در کمترین هزینه و با بهترین شیوه مدیریت صورت گیرد.

احمد عامری با اشاره به اینکه در بحث گل و گیاه تدبیری در کاشت گونه‌های جدید باید ورود کنیم، تصریح کرد: تاکنون در خصوص برخورد پاکبانان با مردم و برخورد مردم با آن‌ها پرداخته نشده که خود می‌تواند در کاهش میزان زباله شهروندان مؤثر باشد.

وی همچنین بابیان اینکه بحث حمایت اجتماعی از سگ‌های ولگرد امری صحیح است اما باید به فکر امنیت شهروندان باشیم، تصریح کرد: باید ببینیم در شهرستان‌های دیگر در این خصوص چه اقداماتی صورت می‌گیرد و در چه محل‌هایی نگهداری می‌شود نه اینکه آن‌ها را بدون برنامه‌ریزی در شهر رها کرده و باعث سلب آرامش شهروندان شویم.

ایراد در اعطا مجوز تأسیس دکه‌ها و کانکس‌ها

همچنین دیگر عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: چرا بدون جانمایی و فکر درست به دکه‌ها و کانکس‌ها مجوز می‌دهند؟

اسماعیل بواشه خاطرنشان کرد: این مجوزات به مناطقی داده می‌شود که از همه امکانات برخوردار است اما در مناطقی که فروشگاه‌های بزرگ نیست باید نیاز مردم برطرف شود.

وی بابیان اینکه متأسفانه کانکس‌ها درجاهایی مجوز دارند که کنار سوپرمارکت یا میوه‌فروشی قرار دارند، تصریح کرد: خیلی از این افراد قسطشان را هم حتی پرداخت نمی‌کنند!

اگر بخواهم نمره‌ای معاونت خدمات شهری بندرعباس بدهم، مردود می‌شود!

در ادامه نائب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: یکی از نقاط ضعف مشکلات شهری معاونت خدمات شهری است که متأسفانه جدیت لازم را نمی‌بینم،  اگر بخواهم نمره‌ای به این معاونت بدهم تجدید هم نمی‌شود بلکه مردود می‌شود!

دانش بابیان اینکه یا باید این معاونت روش حرکتی‌اش را تغییر کند یا پستش را تحویل دهد، خاطرنشان کرد: در بحث سازمان فضای سبز که نظارتی از جانب خدمات شهری صورت نمی‌گیرد و نظارت نه‌تنها در معاونت نیست بلکه در سازمان‌ها و مناطق هم وجود ندارد!

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در بحث زباله یا طلای کثیف، طلایی نمانده فقط کثیفی آن باقی‌مانده است و استفاده‌ای که باید از آن شود، نمی‌شود، اظهار کرد: نظارت خدمات شهری بر جمع‌آوری زباله کم است و کنترل پیمانکار بسیار ضعیف‌تر.

دانش بابیان اینکه خدمات شهری باید بر معتادین سطح شهر که زباله جمع‌آوری می‌کنند، طلایش را برمی‌دارند و کثیفی‌اش برای ما می‌ماند نظارت بیشتری کند، اضافه کرد: در بحث سگ‌کشی، گزارشی که ارائه شد آماری بود و ما را راضی نکرد، سگ‌کشی ممنوع است اما سگ گیری و زنده گیری‌اش که ممنوع نیست!

آمار و ارقام مهم نیست و درد ما را دوا نمی‌کند

وی بابیان اینکه باید با سمن‌ها قراردادهای مشارکتی بست تا این سگ‌ها را عقیم‌سازی، واکسینه و پلاک سازی و رهاسازی کنند، خاطرنشان کرد: خدمات شهری منفعل است، آمار و ارقام مهم نیست و درد ما را دوا نمی‌کند بلکه مردم باید زباله را نبینند این مهم است!

نائب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به اینکه احساس می‌کنم شهرداری باید در معاونت خدمات شهری تجدیدنظر کند، تصریح کرد: شهرداری در بسیاری معاونت‌ها و مدیرهایش مشکل دارد و باید مدیران خوب پویا و عملیاتی داشته باشد.

پیمانکار به‌جای کار دنبال لابی زدن برای نقد شدن پولش است

در همین بین امیری، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به اینکه دفاعی می‌کنم از یکتاپور، در منابع طبیعی سوابق خوبی داشتند، اظهار کرد: باید بین خدمات شهری و شهرداری تفکیک قائل شویم ما می‌خواهیم همه‌چیز سنتی جلو رود، برای قضاوت منصفانه باید پیمان‌کاران را دعوت کنیم آن‌ها هم مشکلات خود رادارند.

وی اضافه کرد: آن‌ها هم باید نوسازی کنند، آیا مطالباتش را پرداخت می‌کنیم؟ باید مشکلات را زنجیروار حل کنیم، پیمانکار به‌جای کار دنبال لابی زدن برای نقد شدن پولش است!

امیری با اشاره به اینکه اگر مشکل حل نشود و پیمانکاران بروند بازهمین مشکل باقی است، اضافه کرد: شهرداری نظارت خوبی ندارد چون روش جدیدی ندارد.

حوزه خدمات شهری پشت‌میزنشینی نیست

در همین بین اسلام باوقار، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس تصریح کرد: مدیریت فقط به معاونت خدمات شهری برنمی‌گردد، مشکل زیاد است.

وی تصریح کرد: حوزه خدمات شهری پشت‌میزنشینی نیست باید در دل مردم و محلات رفت و مشکلات را آسیب‌شناسی و برای آن تلاش کرد.

تا فرهنگ‌سازی نکنیم این مشکل حل نمی‌شود

در ادامه معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس گفت: در بحث زباله شهرداری باید مشارکت مردم را داشته باشد اینکه شهرداری به‌تنهایی کاری کند امکان‌پذیر نیست.

یکتاپور تصریح کرد: در زمینه فرهنگ‌سازی کاهش زباله به‌واقع در بندرعباس مشکل‌داریم، تابلو تبلیغاتی نصب‌شده و  سازمان پسماند را فعال کردیم اما شهروندان هر ساعتی از روز زباله را بیرون می‌گذارند!

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ماشین‌ها از صبح تا شب زباله جمع می‌کنند، اضافه کرد: همه مشکلات از شهرداری نیست بلکه باید فرهنگ‌سازی شود و شورا هم در این زمینه کمک کند.

یکتاپور بابیان اینکه تا فرهنگ‌سازی نکنیم این مشکل حل نمی‌شود، تصریح کرد: شهروند هرلحظه بخواهد زباله را بیرون می‌گذارد اما ما بازهم جمع می‌کنیم.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس ادامه داد: ما فقط حقوق پرداخت می‌کنیم، مشکلات زیاد است و فقط در حال کار و فعالیت و پرداخت حقوق هستیم تا کسی برای دریافت مطالباتش جلو استانداری تجمع نکند.

وی با اشاره به اینکه گاها شده نیرو جابجا شود اما برخی افراد دخالت می‌کنند و مانع آن می‌شوند، افزود: پیمانکاران هم درد دل‌های بسیاری دارند، پیمانکاران صورت‌وضعیت ارائه نمی‌کنند چون قراردادهایمان دچار مشکل است.

آغاز مجادله پینگ پنگی دانش و یکتاپور

یکتاپور با اشاره به اینکه پیمانکاران توان سنجی شدند و قراردادها هم اصلاح شد، اظهار کرد: در خصوص موضوع برخورد با سگ‌های ولگرد باید اعلام کنم شاید اطلاعات آقای دانش کامل نباشد!

در همین بین نائب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در پاسخ گفت: بنده در این زمینه سازمان مردم نهادی تأسیس کرده‌ام و در آن عضو هستم که یکتاپور پاسخ داد بله شما به‌طورکلی به سگ علاقه دارید که دانش گفت: بله بنده حامی حیوانات و حقوق آن‌ها هستیم!

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس بابیان اینکه دستورالعملی داریم که دیگر نمی‌توانیم شکار کنیم باید به سمت زنده گیری پیش برویم، تصریح کرد: گرفتن، نگهداری، عقیم‌سازی و درمان هزینه زیادی دارد.

یکتاپور با اشاره به اینکه هر سمنی بیاید و این دستورالعمل را انجام دهد، آمادگی همکاری داریم، خاطرنشان کرد: این کار تشکیلاتی است و شهرداری هم در این خصوص فعالیت تخصصی ندارد و پزشک و کلینیک موردنیاز را موجود ندارد.

این مقام مسئول در ادامه بابیان اینکه شورا باید ازلحاظ اعتباری به ما کمک کند، عنوان کرد: در زمینه روش‌های جدید جمع‌آوری و دفع زباله  نیاز به حمایت ملی داریم؛ خودمان هم در این شهر زندگی می‌کنیم و مسائل زیست‌محیطی برایمان مهم است.

یکتاپور با اشاره به اینکه در خصوص دکه‌ها و کانکس‌ها واگذاری نداشته و بیشتر توسعه بازارچه محلی برایمان مطرح بوده است، افزود: به دنبال آن هستیم ناحیه‌ها را قوی کنیم، ما هم اعتقادداریم ناحیه‌ها و محلات باید اصلاح شود که به‌صورت نمونه طرح توانمندسازی ناحیه یک منطقه یک را آغاز کرده‌ایم.

وی بابیان اینکه بسیار صبورم و نقد را می‌پذیرم، خاطرنشان کرد: امیدوارم تمامی معضلات با همکاری فی‌مابین برطرف شود.

در ادامه رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس بابیان اینکه باید کمیسیون خدمات شهری بیشتر به این مسائل بپردازد، تصریح کرد: باید جلسه شورا برگزار شود تا ببینیم در کمیسیون چه گذشته نه اینکه تازه مسائل مطرح می‌شود!

باوقار ادامه داد: مرتبه آینده یکتاپور بیاید گزارش دهد که فلان کار را انجام می‌دهیم دیگر نگوید انجام خواهیم داد!

همچنین نائب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در واکنش به سخنان یکتاپور بابیان اینکه تشکر می‌کنم از آقای یکتاپور که صبر دارند اما اگر صبر داشت احترام بنده را حفظ می‌کردند.

دانش بابیان اینکه افتخار می‌کنم حامی حیوانات هستم، تصریح کرد: نگاه شما نشان می‌دهد اعتقادی به این موضوع ندارید اگر کار را به کار بلد می‌دادید الآن بحث سگ‌های ولگرد به اینجا نمی‌کشید!

وی ادامه داد:شما طبق قانون برای کشتن هر قلاده سگ مبلغی پرداخت می‌کردید، همان مبلغ را اگر دارید به سمن‌ها دهید و نظارت کنید.

دانش با اشاره به اینکه در خصوص فرهنگ‌سازی زباله چه کسی باید فرهنگ‌سازی کند، مگر خدمات شهری متولی این امر نیست، اظهار کرد: ما هم می‌دانیم مشکلات زیاد است، کار بیشتر را می‌طلبد، تلاش شما کفایت نمی‌کند.

یکتاپور در پاسخ به اظهارات دانش گفت:در بحث فرهنگ‌سازی کارهایی کرده‌ایم، در بحث جمع‌آوری ما دستورالعملی داریم باید طبق آن عمل کنیم.

که در این ‌بین اعضای شورای شهر به واکنش برآمدند که در نخستین واکنش باوقار گفت: پیمانکاری که پول می‌گیرد، ماهی یکی دو میلیارد تومان، باید فرهنگ‌سازی هم انجام دهد.

عامری، دیگر عضو شورای شهر بندرعباس افزود: فرهنگ‌سازی فقط بنر نیست باید با سازمان‌های فرهنگی و آموزشی بیشتر تعامل صورت گیرد.

جهانبخش هم تصریح کرد: اگر 10 پل روگذر بسازیم لذت دارد و دیر ساخته شود به کسی برنمی‌خورد اما کافی است دو روز زباله جمع نشود.

این عضو شورای شهر بندرعباس بابیان اینکه آیا اعضای شورا خود تفکیک زباله انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد: یکتاپور نیروی ستادی است وارد صف شده و طول می‌کشد تا خود را تطبیق دهد، همه باید کار کنند.

تهیه و تنظیم از لیدا رضائی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: