• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-3184-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک راهنمای گردشگری در هرمزگان:

اطلاع‌رسانی ضعیف، حلقه مفقوده صنعت گردشگری/حفظ آداب و سنن بومی راه مؤثری در جذب گردشگر

خشایار حاجی‌زاده، فعال و راهنمای گردشگری

یک راهنمای گردشگری در هرمزگان گفت: حفظ سنت‌ها و آیین‌ها و پوشش‌های بومی و محلی در جذب گردشگران به‌خصوص از کشورهای دیگر امری مهم و ضروری است .

خشایار حاجی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، با بیان اینکه یکی از علاقه‌مندی‌های جذاب برای بشر همواره سفر بوده است، اظهار کرد: سفر به شناخت افراد و جوامع از فرهنگ‌های یکدیگر کمک کرده و باعث ایجاد تعاملات اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی می‌شود و مجموع این‌ها گسترش تکنولوژی را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه گردشگری به‌عنوان یکی از برترین صنایع پول‌ساز در دنیا شناخته شده است، افزود: ایران از جهت جاذبه‌های زیبا و بکری که دارد می‌تواند هم برای گردشگران و هم اقتصاد کشور بسیار مفید باشد.

این فعال گردشگری پیشرفت صنعت حمل‌ونقل، هتل داری، رستوران‌ها، احیای مکان‌های تاریخی و فرهنگی، صنایع‌دستی، اشتغال‌زایی، خود اشتغال‌زایی و درآمدزایی را از عوامل و نتایج گسترش گردشگری دانست و اضافه کرد: استان هرمزگان درزمینهٔ مکان‌های تاریخی، صنایع‌دستی، لباس‌های محلی، سواحل و جزایر بسیار غنی بوده و پتانسیل بلایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری دارد.

حاجی‌زاده با بیان اینکه رونق گردشگری و مدرن شدن زیرساخت‌ها رابطه‌ای دوسویه دارند، تصریح کرد: جزیره کیش جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد اما هزینه‌های حمل‌ونقل، اسکان و تفریح آن از کشورهایی چون امارات و ترکیه بالاتر بوده درصورتی‌که باید به سمت کاهش قیمت در برابر افزایش گردشگر و درنتیجه افزایش درآمدزایی‌اش برویم.

وی با اشاره به اینکه حفظ سنت‌ها و آیین‌ها و پوشش‌های بومی و محلی در جذب گردشگران به‌خصوص از کشورهای دیگر امری مهم و ضروری است، عنوان کرد: گردشگران تفاوت‌های فرهنگی و ظاهری را دوست دارند؛ برای مثال اکثر گردشگران به‌خصوص گردشگران خارجی حتماً از بازارهای استان برقع، لیسی یا شلوار بندری می‌خرند و برایشان بسیار جذاب است.

این فعال گردشگری احیای فرودگاه‌های فرسوده در شهرستان‌های استان و راه‌اندازی خطوط ایرتاکسی را یکی از راه‌های گسترش صنعت گردشگری دانست و خاطرنشان کرد: ایرتاکسی‌ها به علت کوچک بودن هواپیما و نیاز کمتر به سوخت، مسافت کم و نداشتن پذیرایی قیمت مناسب‌تری نسبت به دیگر خطوط هوایی دارند؛ ازاین‌رو نگرانی برای استقبال از آن وجود ندارد.

حاجی‌زاده از اطلاع‌رسانی ضعیف به‌عنوان حلقه مفقوده صنعت گردشگری یاد کرد و افزود: علت عدم استقبال گردشگران از امکاناتی چون "کروز توریسم" گران بودن آن نیست، بلکه عدم آگاهی از خدماتی که قرار است به آن‌ها ارائه شود و ارزش‌افزوده‌ای که این امکانات دارد، است.

وی با بیان اینکه فرهنگ تور هنوز در استان هرمزگان آن‌طور که باید درک نشده و مردم دوست‌ دارند هیئتی و غیرسازمانی به مسافرت بروند، ابراز کرد: این آژانس‌های  مسافرتی هستند که باید این درک را ایجاد و در مسیر نهادینه ساختن فرهنگ تور گام بردارند، مردم باید بدانند که امنیت سفر به‌تنهایی تضمین 100 درصدی ندارد و راهنمای تور می‌تواند با مشاوره و ایجاد احساس امنیت، سفر جذاب‌تری را برایشان رقم بزند.

این راهنمای گردشگری با اشاره به اینکه با گسترش خدمات اینترنتی، آژانس‌هایی که تنها به بلیت‌فروشی بسنده کرده‌اند از دور خارج شده‌اند، بیان کرد: باید بین سرمایه‌گذاران، آژانس‌ها و راهنمایان گردشگری ارتباط بیشتری جهت بالفعل کردن پتانسیل‌های گردشگری، افزایش فرهنگ تور و جذب توریسم شکل بگیرد.

حاجی‌زاده با بیان اینکه اگر صنعت گردشگری تقسیم‌بندی شده و در هر رسته به‌صورت تخصصی کار شود، روند پیشرفت سرعت بیشتری خواهد یافت، اظهار کرد: گردشگرها باید آنالیز و دسته‌بندی‌شده و بسته‌های سفری مطابق با نیازهایشان به آن‌ها ارائه شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: استان هرمزگان در ابتدای این راه قرار دارد و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و سیاست‌های جدید دولت می‌تواند روند رو به رشدی را در صنعت گردشگری به‌خصوص گردشگری دریایی در پیش بگیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: