• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-10214-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور:

بیش از ۷۰ درصد صادرات و واردات دام کشور از هرمزگان است/ آغاز طرح واکسیناسیون طیور بومی در هرمزگان

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد صادرات و واردات دام کشور و نهاده‌های آن از هرمزگان انجام می‌شود، گفت: برای اولین بار طرح واکسیناسیون طیور بومی نیز با پیش‌بینی 25 هزار قطعه آغاز می‌شود .

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، قاسم رضائیان‌زاده در آئین گرامیداشت روز ملی دامپزشکی در استان هرمزگان، اظهار کرد: هرمزگان با داشتن مرز دریایی وسیع و داشتن زمینه فعالیت در پرورش میگو و ماهی در قفس یکی از استان‌های مهم درزمینهٔ پایش و سلامت دام و طیور و امنیت غذایی است .

وی ادامه داد: بیش از 70 درصد صادرات و واردات دام و نهاده‌های آن از هرمزگان انجام می‌شود که این کار مستلزم پایش و نظارت همیشگی سلامت دام، طیور و آبزی‌پروری در این استان است .

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به آغاز مرحله دوم طرح واکسیناسیون تب برفکی گاوی از 22 مهرماه در هرمزگان، افزود: هدف از اجرای این طرح اطمینان از سلامت زنجیره غذایی، بهداشت عمومی و جلوگیری از انتقال بیماری‌های مشترک دام و انسان است .

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای اولین بار طرح واکسیناسیون طیور بومی هم با پیش‌بینی 25 هزار قطعه آغاز می‌شود .

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان نیز در این مراسم بیان کرد: رسالت مهم سازمان دامپزشکی  نظارت بر ذبح و صید شرعی است و حتی در جوامع غیرمسلمان به اهمیت این امر پی برده‌اند و اعتراف دارند این تأکید اسلام بر ذبح شرعی حیوانات حتماً دارای حکمت خاصی است .

علی رئوفی با قدردانی از تلاش‌های مجموعه مدیران و کارکنان اداره کل دامپزشکی هرمزگان با اشاره به نقش مهم نیروی انسانی در هر سازمان، تصریح کرد: نیروهای انسانی خلاق و توانمند هر سازمانی سرمایه و رمز موفقیت آن هستند .

وی با بیان اینکه اداره کل دامپزشکی استان هرمزگان باوجود کمبود نیروی انسانی اقدامات بسیار خوبی را به مردم استان ارائه کرده است، عنوان کرد: مبارزه، پیشگیری، پایش، کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، کنترل بیماری‌های واگیردار و نظارت بر بهداشت مزارع  به‌ویژه در هرمزگان  از مسائل مهمی است که سازمان دامپزشکی باید سرلوحه کارهای خود جهت حراست از سلامت مردم انجام دهد .

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان با اشاره به تغییر سبک زندگی مردم در عصر کنونی و دوچندان شدن مأموریت سازمان دامپزشکی، خاطرنشان کرد: با تغییر سبک زندگی، ذائقه و نوع غذاهای مردم در جامعه امروزی، وظیفه سازمان دامپزشکی در حراست از سلامت مردم بسیار سنگین شده است .

رئوفی خاطرنشان کرد: باوجود اقدامات بسیار مناسب سازمان دامپزشکی برای حفاظت از سلامت مردم، تبلیغات سوئی علیه تلاش‌های این مجموعه خدوم صورت می‌پذیرد  و سلامت انواع محصولات تولیدی را بدون دلیل زیر سؤال می‌برند  که وظیفه مهم مسئولین آگاه‌سازی مردم از واقعیت‌هاست .

وی با اشاره به اینکه تبلیغات گسترده شبکه‌های ماهواره‌ای درزمینهٔ انواع مواد غذایی که سلامت آن‌ها مورد تائید نیست، سلامت مردم  را در خطر انداخته است، اضافه کرد: این مسئله چالش مهمی در عرصه بهداشت بوده که وظیفه سازمان دامپزشکی در آگاهی بخشی جامعه در این خصوص بسیار مهم است .

این مقام مسئول به راهکار مقابله با تبلیغات سوء شبکه‌های ماهواره‌ای که سلامت مردم را نشانه گرفته‌اند اشاره کرد و  افزود: یک هماهنگی بین وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی و اداره کل استاندارد  نیاز است تا با اطلاع‌رسانی به‌موقع درباره آثار سوء این تبلیغات فریبنده مردم را از سردرگمی نجات دهند .

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان عنوان کرد: امروزه رشد جمعیت نسبت به گذشته سرعت بالایی گرفته است و به‌تناسب نیاز جمعیت امروزی به غذا به‌ویژه غذاهای سالم بیش‌ازپیش ضروری است که این امر وظیفه کارکنان سازمان دامپزشکی را دوچندان می‌کند .

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از تعدادی از کارکنان نمونه دامپزشکی هرمزگان قدردانی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: