• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-2487-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

جزییات هفتمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) اعلام شد

دبیر کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) از حضور اندیشمندان مسیحی، اهل سنت و شیعی‌مذهب از کشورهای ارمنستان، لبنان و عراق در کنگره هفتم خبر داد و گفت: ژورژیک آبراهامیان ( ابراهیمی) مترجم صحیفه سجادیه و رساله الحقوق در کنگره سخنرانی می‌کند .

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، علی علامه زاده در نشستی خبری به تشریح فلسفه شکل‌گیری کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) و دلایل انتخاب نام امام سجاد(ع) برای این رخداد فرهنگی معنوی پرداخت و اظهار کرد: 7 سال پیش ستاد عالی به دبیرخانه‌های کانون‌های مساجد سراسر کشور ابلاغ کرد که در رابطه معرفی سیره و شخصیت یکی از ائمه(ع) اقدام کنند که هرمزگان به سه علت نام مبارک امام سجاد(ع) را برای این حرکت انتخاب کرد .

وی تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری(حفظه الله) در رابطه با اهتمام در مطالعه و تدبر در دعاهای صحیفه سجادیه، تقویت اتحاد، همدلی و همسویی شیعه و اهل سنت با الگوگیری از اهل‌بیت(ع) خاصه امام سجاد(ع) و تبعیت از نام سپاه استانی را ازجمله علل برگزیدن نام مبارک امام سجاد(ع) برای کنگره برشمرد و افزود: این حرکت از همان سال نخست در بُعد بین‌المللی برگزار شد اما سال اول با عنوان همایش و سپس کنگره شروع به کار کرد .

علامه زاده با اشاره به اینکه کنگره از سال دوم از محدود بودن به سالن، خارج شد و دامنه آن تا شهرستان‌های استان هرمزگان گسترده شد، خاطرنشان کرد: از سال سوم نیز موج این حرکت از مرزهای استان خارج و هفت استان کشور را نیز فراگرفت و سپس به 12 استان و کشورهایی از قاره آمریکا، آفریقا و آسیا گسترش یافت .

وی با بیان اینکه امسال برنامه‌های کنگره در 500 مسجدی که کانون‌های فرهنگی هنری آن‌ها به نام امام سجاد(ع) است برگزار می‌شود، تصریح کرد: برنامه‌های بخش بین‌الملل کنگره نیز از 12 محرم در 15 کشور از قاره‌های مختلف جهان ازجمله واشنگتن در آمریکا، منچستر و لندن در انگلستان، آرژانتین، اسپانیا، بلژیک، میانمار و ... آغاز و تا 25 محرم ادامه دارد .

دبیر کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) با یادآوری اینکه از آغاز کنگره تاکنون 25 اندیشمند خارجی در شش دوره برگزاری کنگره شرکت کرده‌اند، اذعان کرد: در سال نخست برگزاری کنگره «میشل کعدی» از دانشگاه بیروت در این رخداد حضور یافت که ماحصل آن نگارش کتابی در ارتباط با امام سجاد(ع) پس از بازگشت به کشورش بود .

وی از آیت‌الله حسینی بوشهری از اعضای مجلس خبرگان به‌عنوان سخنران ویژه هفتمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) نام برد و گفت: شیخ صاحب محمدحسین رازی متفکر شیعی از کشور عراق، شیخ ایمن الرفاهی عالم اهل سنت از کشور لبنان و  ژورژیک آبراهامیان ( ابراهیمی) مسیحی و مترجم صحیفه سجادیه و رساله الحقوق از کشور ارمنستان از میهمانان خارجی کنگره هفتم هستند .

علامه زاده از مجمع جهانی اهل‌بیت و وزارت امور خارجه به جهت همکاری و تعامل بسیار مناسب با دبیرخانه کنگره جهت دعوت و فراهم نمودن شرایط سفر میهمانان خارجی به کشور برای شرکت در این رخداد قدردانی کرد و یادآور شد: شهید رکن‌آبادی سفیر ایران در لبنان، شهید انصاری رایزن فرهنگی ایران در لبنان، سفرای کشور در کشورهای مختلف در طول شش دوره برگزاری این حرکت فاخر همکاری بسیاری خوبی با مجموعه دبیرخانه کنگره داشتند .

وی در بخش دیگری از سخنانش به چشم‌انداز آینده کنگره اشاره کرد و گفت: موسسه فرهنگی اندیشه‌های اسلامی سجادیه و دبیرخانه و کمیته علمی کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) به دنبال گرفتن مصوبه‌ای برای لحاظ شدن صحیفه سجادیه به‌عنوان یکی از متون درسی دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه هستند که ایجاد مرکزی تخصصی صحیفه سجادیه با تربیت مدرس صحیفه مقدمات کار را فراهم نموده است .

به گزارش ایسنا،  کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) از ۷ سال پیش، هرساله در سالروز شهادت امام چهارم در ۲۵ محرم از سوی دبیرخانه کانون‌های مساجد هرمزگان و با حمایت دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان و استانداری هرمزگان، ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور و سایر نهادهای فرهنگی و با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در بندرعباس برگزار می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: