• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-1885-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی:

دستگاه آب‌ساز جهاد دانشگاهی هرمزگان می‌تواند انقلابی در تأمین آب ایجاد کند+فیلم

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه آب‌سازی که توسط معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان جزء معدود کارهایی است که در تأمین آب می‌تواند انقلابی را ایجاد کند و بسیار ارزشمند است.

محمد آشوری در حاشیه بازدید از  نمایشگاه پژوهش و فناوری استان هرمزگان،   در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، ضمن تبریک هفته پژوهش، اظهار کرد: با توجه به برگزاری این نمایشگاهی که به همت مجموعه نهادهای آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی برگزار شده به نظر می‌رسد شاخص‌های پژوهشی در کل کشور و در استان هرمزگان رو به بهبود است.

وی با بیان اینکه باید امر پژوهش و تحقیقات در چهارچوب استراتژی ملی منطقه‌ای صورت بگیرد، اضافه کرد: با توجه به اینکه بنده مسئول فراکسیون فناوری‌های نوین مجلس هم هستم در بررسی‌هایی که داشتم به نظر می‌رسد که باید یک تحول بنیادین در حوزه پژوهش در کشور اتفاق بیفتد.

رئیس فراکسیون فناوری‌های نوین مجلس شورای اسلامی به سرفصل‌های علمی موجود در برنامه ششم توسعه کشور نیز اشاره کرد و افزود: حفظ شرایط کنونی در رشد علمی کشور اهمیت فراوانی دارد و تلاش شده تا اعتبارات پژوهشی در بودجه سالانه کشور به‌خوبی حفظ شود و از سوی دیگر اعتبارات موردنیاز برای توسعه دانشگاه‌های کشور نیز موردتوجه بوده تا این روند با جدیت ادامه پیدا کند.

آشوری با بیان اینکه یکی از کارهای پژوهشی خوبی که در این نمایشگاه عرضه شد، دستگاه آب‌سازی است که توسط معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان ارائه شده است، تصریح کرد: در شرایط بحران آب موجود در کشور این دستگاه می‌تواند گشایشی در تأمین آب مطمئن در سطح استان و کشور  باشد.

وی با اشاره به اینکه در بین مجموعه مکانیزم‌های تأمین و تولید آب یک خلأ جدی وجود داشت، عنوان کرد: تاکنون مکانیزم تولید آب از طریق مهار آب‌های سطحی پشت سدها و آبخیزها و همچنین موضوع نهضت ساخت آب‌شیرین‌کن که تجربه‌ای جهانی برای تأمین آب مطمئن است را داشته‌ایم در کنار آن‌ها یکی از بحث‌های جدی که در سال‌های اخیر مطرح شده تولید آب از رطوبت حاصل در هوا است که این کار می‌توان انقلابی در تأمین آب شرب یا آب مصرفی مراکز صنعتی و کشاورزی داشته باشد و می‌تواند نقطه عزیمتی برای تولید صنعتی این دستگاه باشد.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این دستگاه آب‌ساز تقریباً جزء معدود کارهایی است که در تأمین آب می‌تواند انقلابی را ایجاد کند و بسیار ارزشمند است، خاطرنشان کرد: هرچند در تولید صنعتی این دستگاه باید به چند نکته اساسی من‌جمله کاهش هزینه تولید و همچنین کاهش هزینه آبی که عرضه می‌شود را مدنظر قرار داد تا بتوان نیاز اساسی به آب در کشور را با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشکی که داریم تأمین کنیم.***

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: