• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-3285-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی:

تفکر تکفیری هنوز زنده است/باید زمینه ظهور هر ساختار دیگری از داعش را از بین ببریم+فیلم

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف داعش غافل کردن کشورهای منطقه از اهداف اصلی خود بود، گفت: هوشیاری و بیداری مجموع ملت‌های جهان باید به شکل هوشمندانه‌ای استمرار پیدا کند تا زمینه شکل‌گیری و ظهور هر ساختار دیگری از تفکر داعش در منطقه شکل نگیرد.

محمد آشوری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در خصوص تحولات سیاسی منطقه بعد از نابودی داعش اظهار کرد: داعش به‌عنوان یک غده سرطانی که بر اساس تئوری‌های امنیتی کشورهایی مثل آمریکا، عربستان و با پشتیبانی رژیم اشغالگر قدس در منطقه‌ایجاد شد اهداف و برنامه‌های خاصی برای ایجاد آنومی سیاسی و امنیتی در منطقه داشت.

وی ادامه داد: این آشفتگی در منطقه شرایطی را ایجاد کرد که بخشی از انرژی متراکم دنیای اسلام صرف ریشه‌کنی داعش شود.

این نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برنامه‌هایی که در دستور کار داعش به‌عنوان یک پدیده نوظهور برای ایجاد اختلال در مسائل امنیتی خاورمیانه و برخی کشورهای منطقه قرار داشت جبهه و فضایی را در بین کشورهای اسلامی ایجاد کرد تا مشغول خود شده، از مسائل اولویت‌بندی شده منطقه غفلت کنند و فعالیت‌های منطقه شرایطی را ایجاد کند که اهداف کشور اسرائیل بیشتر تأمین شود.

آشوری با بیان اینکه ایجاد ناامنی در کشورهایی چون سوریه، عراق، لبنان و ... زمینه‌ای را ایجاد کرد تا اتحادی که بین کشورهای اسلامی وجود داشت برای مقابله با حرکت‌هایی که طرح خاورمیانه بزرگ و تغییر ساختار کشورهای منطقه را جستجو می‌کرد، صرف شود، افزود: با تلاش کشورهای منطقه و مشارکت برخی کشورهای فرا منطقه‌ای چون روسیه و ابتکار و خلاقیتی که نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهی سردار سلیمانی به خرج داد و همچنین هماهنگی بین مجموع نیروهای کشورهای منطقه ریشه داعش کنده شد.

وی با اشاره به اینکه ماهیت داعش هم فکری بود و هم ساختاری و ساختار آن به‌عنوان یک دولت نوظهور غیر مشروع با مجموع تلاش‌های بسیاری از بین رفت، تصریح کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند ساختار داعش از بین رفته اما تفکرات آن هنوز پابرجاست و مبارزه جدی بعدی باید با بنیان‌های فکری داعش صورت بپذیرد که در کنار آن حرکتی تکمیلی شکل بگیرد تا ریشه این تفکرات افراطی در منطقه خشکانده شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور خاطرنشان کرد: طبعاً هوشیاری و بیداری مجموع ملت‌های جهان باید به شکل هوشمندانه‌ای استمرار پیدا کند تا زمینه شکل‌گیری و ظهور هر ساختار دیگری از تفکر داعش در منطقه شکل نگیرد.

 

***

برای دیدن گفت‌وگوی ویدئویی ایسنا کلیک کنید


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: