• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-5414-5
  • خبرنگار : 40
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک کارشناس خانواده:

به مشكلات روحى-روانی خود توجه كنيد/ باید به موضوع تربيت جنسي كودكان اهمیت داد

یک کارشناس خانواده گفت: امروزه بسيارى از ما درگير مشكلات و فشارهای روحي و روانى هستيم و غالباً با بی‌توجهی و عدم رسيدگى اساسى به آن به جسم خود ناخواسته آسيب می‌رسانیم.

سیما فردوسى در گفت‌وگو با ايسنا، منطقه خلیج‌فارس، افزود: روانشناسى بالينى به درمان بیماری‌های روانى، مشكلات و معضلات روانى می‌پردازد و از دروس دانشگاهى اين رشته می‌توان به آسیب‌شناسی روانى، آسیب‌شناسی روانى كودكان، بحث خانواده، بهداشت روانى و متون روانشناسى به زبان انگليسي اشاره كرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهيد بهشتى تهران بابیان اینکه امروزه در جامعه ما مردم روش‌های غير دارويى را به مصرف دارو ترجيح می‌دهند، ادامه داد: مشاوره و كار بالينى از بهترين روش‌های درمان و كمك به انسان‌ها است و در بسيارى از موارد اين روش حتى بهتر از مصرف دارو به  مراجعه‌کننده‌های مراكز مشاوره كمك می‌کند.

وى تصريح كرد: خوشبختانه امروزه در كشور ما مردم، با علم روانشناسى بيشتر از گذشته آشنا شده‌اند و اين موضوع سبب شده است كه رشته روانشناسى در ايران پيشرفت چشم‌گیری كند و علاقه‌مندان زيادى را پرورش دهد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهيد بهشتى عنوان كرد: در وهله‌ی اول رشته روانشناسى بالينى و پس از آن رشته‌ی روانشناسى تربيتى در آموزش‌وپرورش، مدارس و مراكز مشاوره تحصيلى كاربرد دارد و به‌طورکلی دانشجويان توانمند و خوبى در دانشگاه‌های سراسر كشور در حال تحصيل هستند و خوشبختانه با پيشرفت تكنولوژى دانشجويان و فارغ‌التحصیلان رشته نامبرده شده می‌توانند اطلاعات خود را به‌روز كنند و همچنين دانشجويان رشته دكترا به مدت سه ماه فرصت مطالعه دارند كه بهتر و بيشتر، از زمان تحصيل، باعث پيشرفت آنان می‌شود.

وى اظهار كرد: از دغدغه‌های اصلى دانشجويان و فارغ‌التحصیلان اين رشته می‌توان به بازار كارى آن اشاره كرد و در حال حاضر بهترين كار ممكن كارآفرينى است. دانشجويى كه اطلاعات جديد و تا حدودى تکمیل‌شده دارد بايد بتواند خودش توليد كار كند و منتظر استخدام از سوى ارگان دولتى نماند كه منتظر ماندن در اين رشته سبب ناكامى خواهد شد. در مراتب بالاتر يعنى دكترا و فوق دكترا اگر فارغ‌التحصیلان خوب عمل كنند و داراى رتبه‌های خوبى باشند و همچنين نشان دهند كه پيشرفت کرده‌اند فرصت‌های شغلى خوبى را خواهند داشت كه ازجمله آن تدريس در مراكز آموزشى و دانشگاه‌ها است.

فردوسى بابیان اینکه تشخيص وجود مشكل توسط فرد بسيار مهم است، ادامه داد: اين موضوع باعث می‌شود مردم با مشاور يا روانشناس ارتباط خوبى داشته باشند كه در نهايت سبب بهبودى و رفع مشكل سریع‌تر بيمار می‌شود.

وى اضافه کرد: از نشانه‌های وجود مشكلات روحى و روانى می‌توان به دو علامت عام اشاره كرد، اگر خود فرد يا اطرافيان نزديك او متوجه شوند كه شخص در حال تغيير است مثلاً خلقش تحریک‌پذیر است و پرخاش گر شده درصورتی‌که قبلاً این‌گونه نبوده است. دومين مسئله پايين آمدن عملكرد فرد است؛براى مثال هنگامی‌که يك دانشجوى فعال و درس‌خوان به يك فرد بی‌انگیزه و بدون برنامه‌ریزی تبديل می‌شود مي‌توان گفت دچار مشكلات روحى و روانى شده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهيد بهشتى تهران بابیان اینکه مشكلات روحى و روانى مانند مشكلات جسمى هستند و هركدام از آن‌ها علامت‌هاى خاص خودش را دارد، ادامه داد: بسيارى از مردم مشكلات جسمى خود را نشان می‌دهند درصورتی‌که  ريشه اين مشكل در روح و روان شخص است كه روى جسم تأثير می‌گذارد حال اين سؤال پيش می‌آید كه چرا و چگونه يك مشكل روحى و روانى به جسم آسيب می‌رساند؟ اين موضوع دو دليل عمده دارد، نخست اينكه ما براى مشكلات روحى در بدترين حالت ممكن به فكر درمان و رفع مشكل می‌افتیم كه اکثراً هم در اين مرحله به جسم ما آسيب رسانده و دليل ديگر نيز اين است كه تمامی انسان‌ها بعضى از اعضاى بدنشان نسبت به اعضاى ديگر ضعیف‌تر است. مثلاً كسي كه معده، روده و يا كبد ضعيفي دارد در مواجهه با هيجان و اضطراب عضوهاى نامبرده شده‌اش دچار مشكل می‌شوند لذا می‌توان گفت بسيارى از بیماری‌های ظاهراً جسمى، ريشه روحى و روانى دارند كه به اين نوع بیماری‌ها سايكوسوماتيك يا بيمارى روان تنى می‌گویند.

وى اظهار كرد: بسيارى از اين مشكلات روحى پايه ژنتيكى دارند اما از طرفی محيط و شرايط محيطى نيز بی‌تأثیر نيستند.

فردوسى گفت: فشارهاى محيطى مي‌توانند علل زيادى داشته باشند ازجمله فشار از جانب خانواده، مشكلات در روابط، فشار روحى دائمى از زمان كودكى.

وى تصريح كرد: انتظار می‌رود هرچه بنیه‌ی علمى دانشجويان بالاتر باشد، بتوانند بهتر با مشكلات روبه‌رو شوند و آن‌ها را حل‌وفصل كنند و در كنار آن‌کسانی كه بنیه‌ی مالى بالايى دارند بتوانند مشكلات خود را حل كنند البته بنيه مالى پايين به‌تنهایی نمي‌تواند سبب بروز مشكل روانى شود اما می‌تواند آن را شدت دهد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهيد بهشتى تهران بيان كرد: شرايط آب و هوايی بر روح و روان انسان تأثير می‌گذارد، مثلاً گرما و سرماى زياد به‌خودی‌خود استرس‌زا است. مردم در گرماى زياد کج‌خلق می‌شوند اما نمی‌توان زندگى را متوقف كرد، در نتيجه بايد امكانات را بالا برد مانند بسيارى از جوامع غربى كه باوجود گرماى بسيار شدیدتر از گرماى استان‌های جنوبى كشور ما با امكانات بسيار خوب كار كردن در گرما را سهل و آسان كرده است.

وى بابیان اینکه باید به موضوع خانواده و تربيت جنسي كودكان اهمیت داد، ادامه داد: اين موضوع از آنجایی مورد اهميت واقع‌شده است كه سالانه كودكان زيادى مورد سوءاستفاده جنسى قرار می‌گیرند، اين كودكان آموزش ندیده‌اند و فقدان آموزش باعث می‌شود بسيارى از كودكان گرفتار اين قبيل مشكلات شوند، مسئله ديگر كه بسيار مهم است اين است كه نگرش و رفتارهای جنسى در انسان با ساير موجودات زنده فرق می‌کند، در حیوانات در مقطعى از سن صرفاً تابع غريزه و هورمون‌ها بدون آموزش است اما در انسان علاوه بر هورمون‌ها بحث تجربه و يادگيرى فوق‌العاده مهم است و اين رفتار در انسان به‌یک‌باره در بزرگ‌سالی شروع نمی‌شود.

فردوسى تشريح كرد: منظور از تجربه و يادگيرى اين است كه كودك در چه خانواده‌ای رشد يافته است، به شنیده‌ها، دیده‌ها و تربيت خانوادگى بستگى دارد و اینکه با اختلالات جنسي آشنايى دارد یا خیر؟ امروزه رسانه‌ها، فضاي مجازى، عكس و کلیپ‌های نامناسب براى كودكان سنين كم به‌راحتی در دسترسشان قرار می‌گیرد كه باعث تخريب نگرش و رفتارهاى جنسى در ذهن آنان می‌شود.

وى در پايان بيان كرد: كودكان ما در يك سنى صرفاً تقليد گرا هستند و تحلیل‌گرایی برايشان بی‌معناست؛جوامع غربي به اين قبيل مسائل دامن زده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: