• شنبه ۲۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-1190-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

15 هکتار از ذخیره‌گاه ژنتیکی کوهگز میناب بذرکاری شد

به مناسبت روز ملی جنگلانه با همکاری اداره منابع طبیعی میناب و تشکل محیط‌زیستی و مردم‌نهاد نگاهبانان جلگه (نجم) بیش از 13 هزار بذر در روز گذشته (24 آذرماه) در ذخیره‌گاه جنگلی کوهگز میناب کاشته شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری میناب در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس در میناب، ضمن قدردانی از حضور پرشور مردم و توضیح در مورد ذخیره‌گاه ژنتیکی و آموزش شیوه کاشت بذر، گفت: شور و هیجان اعضای انجمن مردم‌نهاد نجم ما را نسبت به فعالیت‌های مردمی در راستای حفظ و توسعه جنگل‌ها امیدوار کرده است.

خسرو بهرامی نژاد، افزود: وسعت ذخیره‌گاه جنگلی کوهگز میناب یک هزار و 55 هکتار است که شامل درختانی نظیر تِج، کرت محلی، کهور ایرانی، کنار و مغیر است.

وی، تصریح کرد: امیدواریم روزی برسد که همه مردم مجری طرح «جنگلانه» و حفاظت از درختان و جنگل‌ها باشند ضمن اینکه نه‌تنها 24 آذرماه بلکه همه روزهای سال روز جنگلانه باشد.

آرش زمانی، عضو انجمن نگاهبانان جلگه میناب درباره این طرح ملی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: بذر گونه‌های جنگلی کنار محلی، کرت محلی و مغیر و بذر گونه‌های مرتعی هندوانه ابوجهل و تاتوره کاشته شد.

وی افزود: یکی از اهداف اجرای این طرح ایجاد حس مشارکت مردمی در حفظ طبیعت و محیط‌زیست است.

به گزارش ایسنا، طرح جنگلانه با هدف احیا جنگل‌های آسیب‌دیده به‌صورت سراسری در کشور اجرا می‌شود.

 به گفته کارشناسان بحران آب، آتش‌سوزی، چرای بی‌رویه،سرشاخه زنی، خشک‌سالی، تغییر اقلیم، تهیه زغال، شیوع برخی آفات و بیماری‌ها و از دست رفتن رویشگاه عواملی است که در سال‌های اخیر آسیب جدی به جنگل‌های میناب وارد کرده است.

جنگلانه یک پروژهٔ زیست‌محیطی غیردولتی است که از سال ۱۳۹۳ برای احیای رویشگاه‌های جنگلی آسیب‌دیدهٔ ایران راه‌اندازی شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: