• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-2414-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

گزارش ایسنا از بیست و ششمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس؛

توپ "المان‌های شهری" در زمین شورای شهر بندرعباس

بیست و ششمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با حضور رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری با دستور کار "طرح کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا درخصوص اجرای المان‌ها و نمادهای شهری پس از تصویب آن‌ها در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی" برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، رئیس شورای شهر بندرعباس در خصوص طرح کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا مبنی بر اجرای المان‌ها و نمادهای شهری پس از تصویب آن‌ها در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، اظهار کرد: تاکنون شهرداری‌های مناطق المان‌ها را با سلیقه خود نصب می‌کردند اما با توجه به اینکه سازمان سیما و منظر شکل‌گرفته است ازاین‌پس باید هر پروژه‌ای که در خصوص المان‌های شهری انجام می‌شود با هماهنگی این سازمان باشد تا به عملکرد و مدیریتی واحد در این زمینه برسیم.

باوقار: المان سازی در بندرعباس نیاز به سازوکار مشخص دارد

اسلام باوقار با بیان اینکه اگر قرار باشد شخصی یک رفیق پیمانکار داشته باشد و چند تا توپ درست کند بگذارد در شهر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود، ابراز کرد: باید المان سازی توسط شهرداری‌های مناطق ممنوع شود، ابتدا المان توسط سازمان سیما و منظر بر اساس فرهنگ و هویت استان طراحی و سپس در کمیسیون فرهنگی شورا بررسی شود و درنهایت توسط شهرداری‌های مناطق به مرحله اجرا برسد.

وی ادامه داد: تا قبل از این دقیقاً بالعکس این روند اجرا می‌شد و طرح پس از اجرا توسط شهرداری‌های مناطق موردنقد و بررسی قرار می‌گرفت.

رئیس شورای شهر بندرعباس همچنین در خصوص المان‌های فانتزی که در سطح شهر قرارگرفته‌اند، اظهار کرد: باید در نظر بگیریم که کودکان نیز بخشی از جامعه هستند و باید آلمان‌هایی با شرایط سنی آن‌ها هم داشته باشیم اما تصور ما همیشه این است که المان‌ها مختص بزرگ‌ترهاست، در صورت جانمایی صحیح این‌گونه المان‌ها را می‌توان برای استفاده کودکان و خانواده‌ها در نظر گرفت.

دانش: کمیسیون فرهنگی باید به بررسی همه ابعاد فرهنگی المان‌های شهری بپردازد

در ادامه نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس اضافه کرد: در المان‌های شهری باید مقوله‌های فرهنگی، بومی و اجتماعی مبنا قرار گیرد و متأسفانه در نمادسازی و توسعه المان‌های  شهری تاکنون شهرداری  ضعیف عمل کرده است.

فیصل دانش با بیان اینکه توجه به نصب المان‌های پرمحتوا به فضاهای شهری زیبایی خاصی می‌بخشد و باید این مهم در دستور کار معاونت خدمات شهری شهرداری قرار گیرد، تصریح کرد: جهت هدر رفت سرمایه و جلوگیری از بیت‌المال بایستی یک مدیریت واحدی  در این زمینه تشکیل شود تا از موازی کاری جلوگیری شود و شاهد المان‌هایی زیبا در شهر باشیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا، کمیسیونی کاملاً فرهنگی است و باید در خصوص المان‌های شهری تمامی ابعاد فرهنگی، اجتماعی، ملی، مذهبی، تاریخی و محلی را در نظر گرفته و از پرداخت تک‌بعدی به مسائل خودداری کند.

عامری: نسبت به تأثیرپذیری و تأثیرگذاری فرهنگی المان‌های شهری غفلت کرده‌ایم

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این خصوص با اشاره به اینکه تندیس‌ها و المان‌های  هر شهری بیانگر هویت آن شهر است، تصریح کرد: المان‌های شهری باید یادآور ارزش‌های دینی مذهبی و انقلابی بوده و با تاریخ و ملیت ما همخوانی داشته باشد.

احمد عامری سیاهویی با بیان اینکه نسبت به المان‌های شهری و تأثیرپذیری و تأثیرگذاری فرهنگی‌شان غفلت کرده‌ایم، عنوان کرد: در طرح و نصب المان‌های شهری هجمه فرهنگ غرب بر ما غلبه کرده است و اکثر این المان‌ها با فرهنگ اسلامی ما همخوانی ندارد.

وی با اشاره به اینکه باید از مشاوره نخبگان فرهنگی و هنری، بسیج مهندسین و... استان بیشترین استفاده را ببریم، افزود: فضاهای خام بسیاری در سطح شهر موجود است که متأسفانه هنوز خالی و بدون هیچ‌گونه المان، نقاشی و زیباسازی خالی مانده‌اند.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان اینکه دیوارهای خالی بسیاری در شهر داریم که می‌توانست مزین به احادیث، اشعار و نقاشی‌های ایرانی اسلامی باشد، خاطرنشان کرد: نبودن مدیریت واحد در هر کاری موجب موازی کاری‌های بیهوده و اتلاف سرمایه می‌شود، بنابراین باید درزمینهٔ المان‌های شهری که تاکنون به سبب این موازی کاری‌ها به منظر شهری آسیب رسانده است، تلاش بیشتری جهت یکپارچه‌سازی مدیریت و عملکرد شود.

عامری بیان کرد: بررسی طرح المان‌های شهری، قبل از ساخت و نصب در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا می‌تواند علاوه بر واکاوی ارزش‌های فرهنگی، مذهبی، انقلابی و ملی گام مؤثری در یکپارچه‌سازی مدیریت و عملکرد در این زمینه باشد.

جهانبخش: گویا به بی‌نظمی در منظر شهری و همه امور خود عادت کرده‌ایم

یک عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به اینکه هنوز هویت و اصالت بسیاری از المان‌های موجود در سطح شهر بر همگان پوشیده است، اظهار کرد: با وجود گذشت چند سال از نصب بسیاری از المان‌ها متأسفانه هنوز سنگ‌نوشته یا تابلویی از شناسنامه این آثار در کنارشان موجود نیست و مردم نمی‌دانند المان نصب شده چه هویت و عقبه‌ای دارد و اثر کدام هنرمند است.

کیانوش جهانبخش با بیان اینکه المان‌های شهری علاوه بر نیاز به بررسی‌های فرهنگی، هویتی قبل از ساخت و نصب به نگهداری و حفاظت پس از نصب نیز نیاز دارد، افزود: برای مثال مدت‌هاست که شخصی خبطی کرده و ریش یکی از مجسمه‌های صیادان سورو را سیاه کرده است، آیا باید تا ابد سیاه بماند؟ کسی نباید در برابر این بی‌نظمی‌ها و عدم نگهداری از المان‌هایی که هزینه‌های بسیاری را بر شهرداری بندرعباس متحمل کرده است، پاسخگو باشد؟

وی ادامه داد: متأسفانه بی‌نظمی در بررسی، ساخت، جانمایی و نگهداری المان‌های شهری تنها نمونه‌ای از بی‌نظمی‌های موجود در کارهاست، گویا به به‌هم‌ریختگی و آشفتگی در منظر شهری و همه امور خود عادت کرده‌ایم.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان اینکه متأسفانه ما در بحث المان‌های شهری تنها تبدیل به مصرف‌کننده شده‌ایم، اضافه کرد: بدون اینکه نظارتی در روند ساخت و نصب این المان‌ها داشته باشیم، منتظر می‌مانیم که قراردادی بسته شود و المانی که مشخص نیست با چه معیارهایی کارشناسی شده در سطح شهر نصب شود و پس‌ازآن در جلسات شورای شهر و فضای مجازی این المان‌ها را نقد می‌کنیم.

جهانبخش با بیان مثالی به المان جهاز یا مراسم ساخت محلی استان هرمزگان واقع در حاشیه بلوار شهدا بندرعباس اشاره کرد و افزود: متأسفانه این المان هیچ سنخیتی با آیین هرمزگانی ما ندارد و اصالت این مراسم را زیر سؤال برده است.

وی ادامه داد: در زمانه‌ای که عامه شهروندان نگاهشان به آیین و سنن خود کارشناسی است! زیبنده نیست که در ساخت المانی‌هایی که قرار است نماینده‌ای برای معرفی آیین استان و شهر باشند هیچ‌گونه نظارت و کارشناسی صورت نگرفته باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس خطاب به اعضای شورا گفت: همه ما بومی این استان هستیم، شما بگویید که در کدام مراسم ساخت روی سر مرد چمدان می‌گذارند یا کله‌قند می‌گیرند یا چهار شتر می‌برند؟

جهانبخش با تأکید بر اینکه تمامی سخنانم در خصوص المان مراسم ساخت، انعکاس اظهارات و درواقع تیر و ترکش‌هایی است که از مردم خورده‌ام و تلطیف شده آن را در صحن شورا مطرح می‌کنم، خاطرنشان کرد: المان مراسم ساخت باید از سطح شهر جمع شود و هر کس برای این پروژه بدون کارشناسی هزینه کرده باید خسارتش را هم خودش بدهد.

عسکری زاده: نیاز به اتاق فکری اختصاصی برای المان‌های شهری داریم

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در این خصوص عنوان کرد: بندرعباس شهری با رویکردهای ملی و فراملی است و باید برای ساخت المان‌های آن فراخوان‌های بومی، ملی و فراملی زده شود.

مجید عسکری زاده با اشاره به اینکه المان شهری شناسنامه و معرف شهر بوده و باید اتاق فکری اختصاصی برای بررسی‌های مختلف در انتخاب و ساخت آن ایجاد شود، بیان کرد: متأسفانه برخی از المان‌های موجود در سطح شهر نه‌تنها معرف هویت و مایه افتخار ما نیستند بلکه موجب شرمساری ما شده‌اند.

خادم: قیمت‌های پیشنهادی هنرمندان بومی برای ساخت المان‌های شهری خارج از عرف است

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس اظهار کرد: تاکنون مدیریت واحدی در خصوص المان‌های شهری نبوده و اکنون که طراحی و بررسی آن به این سازمان واگذار شده است، امیدوارم لوازم و ابزار لازم در این خصوص را نیز در اختیار ما قرار دهند.

مصطفی خادم با تأکید بر اینکه مهم‌ترین ابزار در این زمینه بودجه است که متأسفانه در اختیار شهرداری‌های مناطق قرار دارد، افزود: هیچ شهری را سراغ ندارم که طراحی، ساخت و نصب المان‌های شهری آن در شهرداری‌های مناطقش انجام شود و معمولاً به عهده شهرداری مرکزی است.

وی با اشاره به اینکه ما هم دوست داریم در ساخت المان‌های شهری از هنرمندان بومی استفاده کنیم اما متأسفانه هنوز در این زمینه شفاف‌سازی صورت نگرفته است، تصریح کرد: قیمت‌های پیشنهادی هنرمندان بومی استان خیلی با عرف قیمت‌های سطح کشور همخوانی ندارد؛ شاید علتش این باشد که فکر می‌کنند اولین و آخرین پروژه‌ای است که در اختیارشان قرار می‌دهیم و باید از این فرصت استفاده کنند.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: البته تاکنون کارهای خوب و ارزنده‌ای هم در سطح شهر انجام شده و نمی‌توان گفت همه المان‌های موجود نامناسب‌اند.

خادم با بیان اینکه موانع زیادی در شهرداری برای ساخت المان‌ها داریم و شهر بندرعباس در این زمینه بسیار عقب است، ابراز کرد: اگر کاری شود که در این زمینه تسریع سازی صورت بگیرد بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد و آنگاه می‌توانیم المان‌هایی  سازگار با فرهنگ و سنت خودمان داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در بحث المان‌های شهری و محتوای آن‌ها باید نقشه راهی را طراحی کنیم، عنوان کرد: ورود کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در این زمینه و با بررسی و ارائه موضوع و محتوای المان‌های شهری می‌تواند چراغ راهی برای ما باشد.

گزارش از لیدا رضائی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: