• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-3214-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل ثبت‌احوال استان هرمزگان:

ازدواج زیر 10 سال دختران در استان هرمزگان ثبت نشده است/بیماری‌های قلبی و عروقی در صدر مرگ و میرها

مدیرکل ثبت‌احوال استان هرمزگان با اشاره به اینکه در مقایسه آمار ثبت ازدواج نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 10.3 درصدی مواجه ایم، تصریح کرد: بیشترین علت مرگ‌ومیر در استان هرمزگان با آمار 30.5 درصدی به بیماری‌های قلبی و عروقی اختصاص دارد اما نمی‌توان از کنار تصادفات شرق استان که سهم بالایی در مرگ‌ومیر در استان هرمزگان دارد به‌راحتی عبور کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، فرزاد افشاری نژاد ظهر امروز در یک نشست خبری به مناسبت هفته ثبت‌احوال، افزود: سازمان ثبت‌احوال کشور با بهره‌گیری از آخرین فناوری‌های روز دنیا فعالیت‌های خود را از مرحله دستی به‌سوی الکترونیکی سوق داده است.

رویکرد نوین با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید

افشاری نژاد اضافه کرد: سازمان ثبت‌احوال کشور که در رویکرد نوین خود با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید، ازجمله ارگان‌هایی محسوب می‌َشود که بیشترین بهره‌گیری از فناوری‌های جدید را دارد.

مدیرکل ثبت‌احوال استان هرمزگان خاطرنشان کرد: سوم دی‌ماه مصادف با سالگرد ثبت نخستین سند هویتی در ثبت‌احوال کشور است و در همین راستا هرساله از سوم تا نهم دی‌ماه برنامه‌هایی در سطح کشور برای معرفی هر چه بیشتر فعالیت‌های ثبت‌احوال برگزار می‌شود.

وی بابیان اینکه نخستین سند و شناسنامه در کشور به نام فاطمه ایرانی صادرشده است،‌ اظهار کرد: امروز شاهد هستیم که ثبت‌احوال با ورود به عرصه‌های نوین، موضوع احراز هویت و ثبت وقایع حیاتی را به‌طور کل دگرگون و بازتعریف کرده به‌نحوی‌که شاهد صدور کارت هوشمند ملی و شناسنامه‌های مکانیزه هستیم که سرعت، دقت و امنیت اسناد و احراز هویت ایرانیان را تا حد قابل‌توجهی ارتقا داده است.

مدیرکل ثبت‌احوال هرمزگان ادامه داد: نخستین شناسنامه با تأسیس سازمان ثبت‌احوال در سال 1304 در استان هرمزگان به نام "سید محمد هاشمی" صادر شد.

افشاری نژاد با اشاره به اجرای طرح‌های بزرگی همچون صدور شناسنامه مکانیزه و تحت وب، اظهار کرد: با راه‌اندازی و تکمیل سامان نسبی و سببی افراد می‌توانند به شجره‌نامه خود در این پایگاه اطلاع‌رسانی دسترسی داشته باشند.

پایان سال آخرین مهلت دریافت کارت هوشمند ملی

مدیرکل ثبت‌احوال استان هرمزگان تاکنون 30 دفتر پیشخوان دولت و 20 دفتر پستی در سراسر استان جهت ارائه خدمات به عموم مردم راه‌اندازی شده است، اضافه کرد: جمعیت استان هرمزگان یک‌میلیون و 776 هزار و 415 نفر است که از این تعداد یک‌میلیون و ۲۵۰ هرمزگانی واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند هستند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 700 هزار درخواست برای صدور کارت هوشمند ملی از مردم گرفته‌شده است، بیان کرد: از این تعداد 650 هزار کارت صادرشده و 600 هزار کارت تحویل متقاضیان شده است.

افشاری نژاد در خصوص مزایای کارت هوشمند ملی اضافه کرد: فراهم شدن امکان امضای دیجیتالی و شناسایی و تصدیق هویت افراد به شکلی مطمئن‌تر، از مزایای کارت ملی هوشمند است.

مدیرکل ثبت‌احوال هرمزگان ادامه داد: ایستگاه سیار با نام شهید محمدقاسمی به افرادی که به دلیل داشتن مشکلات جسمی و حرکتی قادر به حضور در مراکز صدور کارت ملی هوشمند نیستند و همچنین مراکزی مانند خانه سالمندان و زندان‌ها خدمت‌رسانی می‌کند.

افشاری نژاد با بیان اینکه این ایستگاه‌های سیار به 10 دستگاه می‌رسد، تصریح کرد: افرادی که تاکنون کارت ملی هوشمند دریافت نکردند تا پایان سال مهلت‌دارند برای دریافت این کارت نام‌نویسی کنند.

وی اضافه کرد: پس از پایان مهلت اعلام‌شده خدمات دستگاه‌های خدمت رسان به افراد بدون کارت ملی هوشمند با محدودیت روبرو می‌شود.

افشاری نژاد با اشاره به اینکه امسال متقاضیان پس از نام‌نویسی دو هفته تا یک ماه کارت ملی هوشمند خود را دریافت می‌کنند، اظهار کرد: پیش‌ازاین مدت‌زمان انتظار دریافت کارت ملی هوشمند بین ۳ تا ۵ ماه بود.

‌ امکان جعل کارت شناسایی ملی با صدور کارت هوشمند ملی به صفر می‌رسد

مدیرکل ثبت‌احوال استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان به مؤلفه‌های امنیتی و کارکردهای تحت وب کارت هوشمند ملی اشاره کرد و افزود:‌ امکان جعل کارت شناسایی ملی با صدور کارت هوشمند ملی به صفر می‌رسد، باکارت هوشمند امضای دیجیتال نیز ممکن می‌َشود و این در حالی است که این کارت با برخورداری از ریزتراشه می‌تواند در آینده خدمات سایر بخش‌ها از جمعه بانک، بیمه‌ها و … را نیز پشتیبانی کند.

وی با اشاره به آخرین وضعیت اجرای طرح کارت هوشمند ملی در هرمزگان اظهار کرد: هرمزگان از همان روزهای نخستین اجرای طرح پایلوت کارت هوشمند ملی از استان‌های پیشرو و موفق در اجرای این طرح به شمار می‌رود و در ادامه نیز توانسته طبق تعهدات، عملکرد قابل قبولی را داشته باشد.

مدیرکل ثبت‌احوال هرمزگان بابیان اینکه کارت هوشمند ازنظر فنی دارای بدنه‌ای بادوام، غیرقابل جعل و دارای ریزتراشه است، بیان کرد: پروژه کارت هوشمند ملی یک زیرساخت مهم و اساسی برای تحقق دولت الکترونیک به شمار می‌‌آید که می‌تواند فواید زیادی را متوجه جامعه سازد.

وی خاطرنشان کرد: ثبت‌احوال هرمزگان در حال حاضر تمرکز ویژه‌ای بر روی اجرای مطلوب طرح کارت هوشمند ملی معطوف داشته است و خدمات لازم در این باب را در سریع‌ترین زمان ممکن و باکیفیتی مناسب در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

افشاری نژاد از کارت هوشمند ملی به‌عنوان کلید ورود به دروازه دولت الکترونیک نام برد و اضافه کرد: رشد و توسعه کشور درگرو استفاده از دولت الکترونیک است که این امر اهمیت و لزوم اجرای طرحی همانند کارت هوشمند ملی را بیش‌ازپیش برای کشور حیاتی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ثبت‌احوال با استفاده از فنّاوری‌ها نوین و دستگاه‌های رایانه‌ای امروز به‌عنوان یکی از دستگاه‌های پیشرو دولتی در  امر به خدمت گیری از فناوری‌های جدید محسوب می‌شود که با مساعدت و تلاش کارکنان ثبت‌احوال استان، در هرمزگان نیز شاهد ایجاد زیرساخت‌های قابل‌تأملی هستیم که سرعت ارائه خدمات را به چندین برابر افزایش داده است.

مدیرکل ثبت‌احوال هرمزگان با بیان اینکه 99.8 درصد ولادت در استان هرمزگان در مهلت 15 روزه به ثبت می‌رسد، اضافه کرد: تا پایان امسال در تلاشیم این آمار به 100 درصد برسد.

وی با اشاره به اینکه 99.3 درصد وفات در استان در مهلت 10 روزه به ثبت می‌رسد، اظهار کرد: در 9 ماه امسال نیز 31 هزار و 41 ولادت شامل 15 هزار 341 دختر و 15 هزار و 827 پسر به ثبت رسیده است.

محبوبترین نام های پسران و دختران هرمزگانی چیست

افشاری نژاد میانگین سن مادران را 28 سال و 10 ماه و پدران را 32 سال و 8 ماه دانست و عنوان کرد: در فراوانی نام‌ها برای پسران محمد، علی، امیرعلی، حسین، امیرحسین، مهدی، محمدرضا، علی‌اصغر، ابوالفضل و رضا و برای دختران فاطمه، زهرا، مریم، زینب، فاطمه زهرا، هلما، معصومه، معصومه زهرا و ریحانه در صدر نام‌ها در 9 ماهه نخست سالجاری قرار دارند.

بیماری‌های قلبی و عروقی در صدر مرگ و میرهای هرمزگان

این مقام مسئول با اشاره به اینکه 4 هزار و 651 واقعه فوت در این مدت در استان هرمزگان رخ‌داده است، تصریح کرد: بیشترین علت مرگ‌ومیر در استان هرمزگان با آمار 30.5 درصدی به بیماری‌های قلبی و عروقی اختصاص دارد و میزان مرگ‌ومیر براثر خودکشی در حداقل‌ترین آمار ممکن است اما نمی‌توان از کنار تصادفات شرق استان که سهم بالایی در مرگ‌ومیر در استان هرمزگان دارد به‌راحتی عبور کرد.

وی با بیان اینکه در 9 ماه امسال با 10 هزار و 717 واقعه ازدواج روبه‌رو بودیم، افزود: میانگین سن مردان در واقعه ازدواج 26 سال و 4 ماه و برای زنان 21 سال و 11 ماه است.

افشاری نژاد ادامه داد: در این مدت 6 ازدواج برای زنان بالای 60 سال و 100 ازدواج برای مردان بالای 60 سال ثبت‌شده است.

هیچ ازدواج زیر 10 سالی در استان هرمزگان ثبت نشده است

مدیرکل ثبت‌احوال هرمزگان از نبود هیچ ازدواج زیر 10 سال دختران در استان هرمزگان خبر داد و گفت: میانگین زوج‌های طلاق گرفته در استان هرمزگان 8 سال و 8 ماه است که در کشور این مدت 5 سال است.

وی به ارائه آمارهای جزئی طلاق در استان هرمزگان پرداخت و اظهار کرد: 66.7 درصد از طلاق‌های ثبت‌شده عمر زندگی‌شان کمتر از 10 سال، 41.2 درصد کمتر از 5 سال و 4.9 درصد کمتر از یک سال بوده است.

افشاری نژاد میانگین سن مردان در طلاق را 34 سال و 7 ماه و زنان را 30 سال دانست و عنوان کرد: در این مدت 2 هزار و 200 طلاق در استان هرمزگان به ثبت رسیده است که با افزایش 2.3 درصدی مواجه ایم گرچه نسبت به افزایش سال‌های گذشته که حتی به 10 تا 15 رسیده بود با کاهش چشمگیری روبه‌رو هستیم.

وی با بیان اینکه در این مدت 57 هزار و 300 شناسنامه برای افراد بالای 15 سال و 8 هزار و 84 شناسنامه المثنی صادرشده است، افزود: شهرستان‌های بشاگرد، میناب و بندرخمیر بیشترین آمار فوتی و شهرستان‌ها پارسیان، قشم و بندرلنگه کمترین آمار فوتی در این مدت را به خود اختصاص دادند.

کاهش 10.3 درصدی ثبت ازدواج در هرمزگان

مدیرکل ثبت‌احوال هرمزگان با اشاره به اینکه شهرستان‌های میناب، بندرخمیر و رودان بیشترین آمار ولادت و ابوموسی، حاجی‌آباد، بشاگرد و بندرلنگه کمترین آمار ولادت را به خود اختصاص دادند، اضافه کرد: در مقایسه آمار ثبت ازدواج نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 10.3 درصدی مواجه ایم که بیشترین ثبت ازدواج در شهرستان‌های بندرخمیر، پارسیان، جاسک و میناب و کمترین در شهرستان‌های بندرلنگه، بشاگرد، رودان و حاجی‌آباد رقم خورد.

وی ادامه داد: در خصوص طلاق شهرستان‌های بندرخمیر، بندرعباس و بستک بیشترین و رودان، بندرلنگه و پارسیان کمترین میزان را به خود اختصاص داده‌اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: