• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-887-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/از اجرای گروه موسیقی کاسیا تا تجلیل از ابراهیم شهدوستی/

رستمی‌راد:باید به سمت هویت بخشی به موسیقی هرمزگان پیش رویم/هدفم معرفی فراموش‌شده‌های موسیقی هرمزگان است

مراسم رونمایی از دومین جلد از کتاب آواها و نواهای هرمزگان نوشته حسین رستمی راد عصر سه‌شنبه-12 دی‌ماه-در فرهنگسرای طوبی بندرعباس برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، "حسین رستمی راد" متولد آبان 58 در بندرعباس است که در کارنامه هنری خود بیش از سی اثر برگزیده اول تا سوم موسیقی در جشنواره‌های مختلف را کسب کرده است.  وی داری مدرک تحصیلی نوازندگی ساز جهانی و همچنین دارنده گواهینامه‌های نوازندگی ساز پیانو است. حسین رستمی راد که عضو خانه موسیقی ایران است با تشکیل گروه موسیقی روشندلان صبا با حضور چند نوازنده روشندل و ایجاد ساختار و فرمی نوین در موسیقی فولکلور هرمزگان صاحب کسب چندین مقام کشوری در این زمینه شده است. از دیگر کارهای وی ساخت موسیقی چندین تئاتر و کسب مقام کشوری می‌توان نام برد.

رستمی راد که پیش‌ازاین نخستین جلد از کتاب موسیقی استان هرمزگان با عنوان "آواها و نواهای هرمزگان" را هشتم دی‌ماه سال 93 در فرهنگسرای طوبی رونمایی کرده بود، این بار قصد دارد جلد دوم این کتاب را به همراه تجلیل از "ابراهیم شهدوستی" و اجرای گروه کاسیا به نمایش بگذارد.

به همین دلیل وی با حضور در دفتر ایسنا پاسخگوی سؤالات خبرنگاران این خبرگزاری شد که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم:

نویسنده کتاب آواها و نواهای هرمزگان گفت: این کتاب به‌عنوان اثری ماندگار و سند هویت بخشی موسیقی هرمزگان به انتشار رسیده است.

حسین رستمی راد با بیان اینکه امروز کاری صورت گرفت که بسیاری از تلاشگران عرصه موسیقی تاکنون نتوانسته بودند موسیقی استان را در تاریخ به اثبات برسانند، خاطرنشان کرد: این کتاب می‌تواند برای آیندگان یادگاری ارزشمند باشد که سبب درخشانی موسیقی استان می‌شود.

باید به سمت هویت بخشی به موسیقی هرمزگان پیش رویم

وی ادامه داد: پیشکسوتان موسیقی استان در گذشته رنج‌های زیادی را دیدند تا بتوانند به توسعه موسیقی استان کمک کنند و اکنون وقت آن رسیده بود تا با گردآوری و هویت بخشی به آن بتوان سندی را ارائه داد تا همگان با موسیقی اصیل هرمزگان آشنا شوند.

این هنرمند با اشاره به اینکه جلد نخست این کتاب در سال 91 نوشته‌شده بود، اضافه کرد: یکی دیگر از انگیزه‌هایم از نوشت این کتاب معرفی پیشکسوتان و چهره‌های نامی موسیقی هرمزگان بود که در جلدهای بعدی تعدادی دیگر از این هنرمندان فاخر را معرفی می‌کنیم.

رستمی با بیان اینکه یادآوری واژه‌های فراموش‌شده هرمزگان که در متن اشعار آمده است یکی دیگر از دلایل نوشتن متن ترانه‌ها بوده است، عنوان کرد: امیدوارم در جلدهای بعدی بتوانیم موفق‌تر ظاهرشده و اشتباهاتمان را به حداقل برسانیم.

وی با اشاره به اینکه برخی امور همچون صفحه‌آرایی، تایپ و صدور مجوز باعث شد تا نخستین جلد در سال 93 رونمایی شود، اضافه کرد: استقبال مناسبی از نخستین جلد صورت گرفت و افرادی که به‌واقع فهم موسیقی داشتند و شنونده خوبی بودند از این کتاب رضایت داشتند هرچند این کتاب برای کسانی که به‌صورت تخصصی هم نگاهی به موسیقی ندارند به‌واسطه وجود متن ترانه‌ها و بیوگرافی هنرمندان نیز به‌طور حتم مثمر ثمر واقع‌شده است.

در حوزه‌هایی به فعالیت می‌پردازم که بدانم کسی ورود نکرده است

وی با بیان اینکه چاپ نخست جلد اول تمام و چاپ دومش با حمایت مهدی مختاری، گالری موسیقی کوک وارد بازار شد، اظهار کرد: جلد دومی که منتشر شد نزدیک به چهار میلیون تومان هزینه در برداشت اما جلد اول نیز هزینه کمتری نسبت به جلد دوم داشت.

نویسنده کتاب آواها و نواهای هرمزگان با بیان اینکه ترانه‌هایی در این کتاب انتخاب کردم که در دست فراموشی بودند یا توسط اشخاصی ساخته‌شده بود که دیگر یادی از آن‌ها نبود، اضافه کرد: در جلد دوم کمی زمان را جلوتر برده و به طور مثال ترانه‌های محمد شهسواری، گروه مامبولیوا، پیروز قدم زنی و دیگر هنرمندان هم پرداخته‌شده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه‌هایی به فعالیت می‌پردازم که بدانم کسی ورود نکرده است، تصریح کرد: در زمینه تألیف و انتشار کتاب موسیقی و ثبت آثار با ارزش تاکنون کسی ورود نکرده بود و با توجه به علاقه خودم به موسیقی و تدریس آن سعی کردم بتوانم قدمی در ماندگار آثار موسیقی هرمزگان داشته باشم.

رستمی راد با بیان اینکه جلد دوم کتاب آواها و نواهای هرمزگان در سال 94 آماده شد و بهمن‌ماه سال 95 وارد بازار شد، خاطرنشان کرد: برای رونمایی از این کتاب مراسمی برگزار نشد و پس از صحبت با دوستانم برای آنکه هم تجلیلی شود از اساتید موسیقی استان و هم این کتاب بار دیگر بهتر معرفی شود، مراسم رونمایی نیز در نظر گرفتیم.

دیگر نمی‌توانم از جیب و مخارج خانواده خود بگذارم

نویسنده کتاب آواها و نواهای هرمزگان با اشاره به اینکه اگر دست خودم باشم همچنان به تألیف و انتشار جلدهای بعدی می‌پردازم، ادامه داد: تنها مشکل این راه عدم‌حمایت مالی است که سبب می‌شود کارها به‌کندی پیش رود؛ در کتاب  نخست حامیان مالی نیز حمایت کردند و انجمن موسیقی استان هرمزگان مبلغ یک‌میلیون تومان نیز کمک کرد اما در جلد دوم اگر حمایت آقایان میری، آموزشگاه موسیقی نگارستان، حجت قویدل و نوری نسب، فروشگاه نورا صوت نبود هرگز موفق به انتشارش نمی‌شدم.

رستمی راد با بیان اینکه از وقت و زندگی خود برای تألیف این کتاب‌ها گذاشتم، خاطرنشان کرد: دیگر نمی‌توانم از جیب و مخارج خانواده خود بگذارم زیرا هیچ بازگشتی ندارد و باید هزینه‌های زندگی‌ام را تأمین کنم اما تمامی تلاش خود را خواهم کرد تا این مسیر را ادامه و تا جلد دهم نیز منتشر کنم.

این مدرس موسیقی با تقدیر از حمایت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان به‌ویژه خانم سایبانی و آقایان درویش نژاد، موحدی و غنی زاده، اضافه کرد: یادم می‌آید در مصاحبه‌ای یکی از متولیان فرهنگی اعلام کرد هرکسی بخواهد در زمینه موسیقی استان هرمزگان مستندسازی کند موردحمایت آن نهاد قرار می‌گیرد اما زمانی که مراجعه کردم با درب بسته مواجه شده و گفتند با شرایط سخت مالی مواجه ایم و هنرمند روی تخت بیمارستان است و هزینه برای او واجب‌تر اما تا جایی که یاد دارم آن زمان هیچ هنرمندی در بیمارستان نبود!

هدفم معرفی فراموش‌شده‌های موسیقی هرمزگان است

رستمی راد با بیان اینکه هدفم معرفی فراموش‌شده‌های موسیقی هرمزگان است، افزود: وقتی روزی در کلاسم یکی از هنرجویانم را با قطعه‌ای از زنده‌یاد ناصر عبداللهی آشنا کردم و آن کودک 10 ساله هیچ شناختی از ناصریا نداشت نشان می‌دهد وقتی زنده‌یاد عبداللهی بااین‌همه طرفدار همچنان برخی او را نمی‌شناسند پس تکلیف سایر هنرمندان مشخص است و در هرمزگان در این زمینه خوب کار نشده است و نمی‌دانم چه زمان باید قدر پیشکسوت خود را بدانیم.

از اجرای گروه موسیقی کاسیا تا تجلیل از ابراهیم شهدوستی

در ادامه مدیر آموزشگاه نگارستان با بیان اینکه مراسم رونمایی از دومین جلد از کتاب آواها و نواهای هرمزگان نوشته حسین رستمی راد ساعت 19 سه‌شنبه 12 دی‌ماه در فرهنگسرای طوبی برگزار می‌شود و ورود برای عموم آزاد است، تصریح کرد: در این مراسم علاوه بر رونمایی از دومین جلد کتاب آواها و نواهای هرمزگان، شاهد اجرای موسیقی توسط گروه "کاسیا" به سرپرستی حسین رستمی راد خواهیم بود.

محسن میری با اشاره به اینکه در این اجرا گروه کاسیا ترانه‌های فراموش‌شده هرمزگان را به تنظیم امروزی به اجرا درمی‌آورد، تصریح کرد: حسین رستمی راد(کیبورد، تنظیم و سرپرست گروه)، حسن نوری نسب(درامز)، مرتضی قلندری(ساکسیفون)، محمدرضا کهزاد و غلامرضا رئیسی(پرکاشن)، فرزاد ادهمی(گیتار بیس)، مصطفی عابدی(گیتار الکتریک) و علی عرب(خواننده) گروه کاسیا را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه در این مراسم از زحمات و تلاش‌های استاد "ابراهیم شهدوستی" در موسیقی استان هرمزگان نیز تجلیل به عمل خواهد آمد، افزود: استاد شهدوستی از ترانه‌سراها، آهنگساز و خوانندگان به نام هرمزگانی است که با ترانه‌هایی همچون "سیاه زنگی"، "تورگ"، "توی بند‌بند مغون" و بسیاری دیگر توانست فصل جدیدی در موسیقی هرمزگان به وجود آورد.

میری در پایان با اشاره به اینکه در تلاشیم تا در این مراسم "استاد ابراهیم شهدوستی" به همراه "حسین رستمی راد" چند ترانه خاطره‌انگیز را به اجرا دربیاورد، اضافه کرد: این مراسم با حمایت گالری کوک، آموزشگاه نگارستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان و خبرگزاری ایسنا نیز برگزار می‌شود.

گفت‌وگو از امیرحسین طالبی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: