• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-5014-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

شركت آب و فاضلاب هرمزگان:

مشكلات مالي مهم‌ترین علت عدم تكميل تصفیه‌خانه فاضلاب ميناب است

شركت آب و فاضلاب هرمزگان در پی انتشار خبر «درياچه فاضلاب منازل مسکن مهر زخمي بر چهره محيط‌زيست ميناب» در خبرگزاری ایسنا با ارسال جوابیه‌ای نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در متن جوابیه روابط عمومي و آموزش همگاني شركت آب و فاضلاب هرمزگان آمده است:

"در پاسخ به انتشار خبر «درياچه فاضلاب منازل مسکن مهر زخمي بر چهره محيط‌زيست ميناب» در آن خبرگزاري، مورخ سه‌شنبه، 5 دی‌ماه 96، توضيحاتي جهت تنوير افكار عمومي به شرح ذيل ارائه می‌شود.

با عنايت به آغاز عمليات اجرايي پروژه‌های مسكن مهر شهر ميناب، متأسفانه از ابتداي طرح، اين مجتمع‌ها بدون داشتن زیرساخت‌های اساسي موردنیاز، مورد بهره‌برداری قرار گرفتند و هیچ‌گونه تمهيداتي براي دفع و جمع‌آوری فاضلاب توليدي واحدهاي مسكوني فوق در حين طراحي و ساخت پیش‌بینی نشد.

در همين راستا هم‌زمان با افتتاح اولين سری از واحدهاي مسكن مهر ميناب، عليرغم اينكه شركت آب و فاضلاب در صورت عدم تكميل تصفیه‌خانه فاضلاب، وظیفه‌ای در ارائه خدمات فاضلاب ندارد اما اين شركت باهدف ايجاد زیرساخت‌های آب و فاضلاب مسكن مهر و همچنين جمع‌آوری و دفع فاضلاب، اقدام به اجراي شبکه‌های فرعي و اصلي موردنظر بر اساس طرح توسعه شهر در منطقه کرد لكن با توجه به عدم تكميل تصفیه‌خانه فاضلاب ميناب به دليل مشكلات مالي و ناكافي بودن اعتبارات تخصيصی، امكان بهره‌برداری از شبكه اجراشده تاکنون ميسر نگرديده است .

از طرفي به دليل پیگیری‌های مكرر مردم و مسئولان جهت واگذاري و افتتاح مجتمع‌هاي مسكن مهر، با وجود اعلام اين شركت مبني بر عدم امكان بهره‌برداری از تأسیسات فاضلاب موجود، مالكين محترم اقدام به نصب و وصل انشعابات فاضلاب منازل خود کردند و در نتيجه حجم عظيم فاضلاب توليدي به درون شبكه تازه احداث‌شده هدايت گرديد كه ناگزير براي جلوگيري از بلازدگی فاضلاب در سطح شهر و بروز معضلات اجتماعي و بهداشتي تا زمان آغاز به كار تصفیه‌خانه فاضلاب ميناب، فاضلاب توليدي به دشت‌های اطراف شهر هدايت شد.

همچنين در حال حاضر عواملي نظير، افزايش جمعيت ساكنين مسكن مهر، افزايش مصرف آب و بارندگی‌های سال گذشته مزيد بر علت شده است تا مشكل به وجود آمده كه ناشي از عدم برنامه‌ریزی صحيح و بی‌توجهی به زیرساخت‌های لازم شهري است، بیش‌ازپیش وضعيت محيط زيستي منطقه را تهديد کند. لذا تنها راه‌حل اين معضل تكميل و در مدار قرار گرفتن مدول اول تصفیه‌خانه فاضلاب شهر ميناب است كه تاكنون به دليل عدم تخصيص اعتبارات عمراني كافي تاكنون محقق نشده است.

لازم به ذكر است؛ جهت تكميل مدول اول اين پروژه، اعتباري بالغ‌بر81 هزار ميليون ريال(هشت ميليارد و صد ميليون تومان) موردنیاز است كه در صورت تخصيص به‌موقع اعتبارات، پیش‌بینی می‌شود اين پروژه تا پايان سال 97 به بهره‌برداری رسيده و مشكل زیست‌محیطی منطقه حل شود.

راهكارهاي کوتاه‌مدت نظير؛ احداث حوضچه‌های تثبيت و دور کردن فاضلاب از مجاورت مجتمع‌ها نيز راه‌حل‌هایی در جهت كاهش بخشي از مشكلات فاضلاب مسكن مهر بوده است. همچنين يادآور می‌شود؛ مطابق قوانين، شركت آب و فاضلاب تنها در صورت احداث و تكميل شبكه جمع‌آوری و تأسیسات كامل تصفيه، مسئوليت جمع‌آوری و تصفيه فاضلاب را بر عهده دارد. در غير اين صورت سازندگان مجتمع‌ها موظف‌اند دفع فاضلاب را به روش سنتي و از طريق سپتيك و چاه جذبي پيگيري کنند.

شركت آب و فاضلاب هرمزگان عليرغم عدم وجود زیرساخت‌های لازم، ناگزير اقدام به ايجاد شبكه جمع‌آوری فاضلاب و بعضاً سپتيك در اين مجتمع‌ها کرده است، اما بهره‌برداری و نگهداري از آن تا زمان اعلام آمادگي آبفا برای تحويل فاضلاب خام و هدايت آن به سمت تصفیه‌خانه بر عهده مجموعه ساكنين است.

تنها راه‌حل اساسي، تكميل و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب در حال ساخت شهر ميناب است و ديگر راه‌حل‌ها صرفاً برنامه‌ای کوتاه‌مدت جهت رفع مشكلات فاضلاب موجود خواهد بود."


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: