• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-5714-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس خبر داد:

گاهی درختان بندرعباس عمدی قطع می‌شوند/المان«ساخت» اصلاح می‌شود

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس گفت: کار ساماندهی ورودی‌های شهر آغاز شده و به ترتیب اولویت دنبال می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، مصطفی خادم در نشست خبری اظهار کرد: مدیریت سیما و منظر شهری تا پیش از ابلاغ چارت سازمانی جدید، بر عهده سایر بخش‌های شهرداری بوده که اکنون با شکل‌گیری سازمان«سیما، منظر و فضای سبز شهری» به این بخش واگذارشده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های سازمان، تعیین ضوابط و اولویت‌های اجرایی در بخش سیما و منظر شهری است، افزود: سامان‌بخشی به المان‌های بصری شهر یکی از مواردی است که همه شهرداری‌ها درگیر آن هستند.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: در بخش سیما و منظر شهری، کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر نیز رویه خوبی را در پیش‌گرفته و امیدواریم با توجه به تبدیل این مدیریت به یک سازمان، شاهد اتفاقات خوبی برای بندرعباس باشیم.

خادم همچنین از ساماندهی دیوارنوشته‌ها و تبلیغات دیواری شهری خبر داد و در این زمینه گفت:  از درخت به‌عنوان یک المان سبز و پایدار در منظر شهری یاد کرد و ادامه داد: متأسفانه در نگهداری این المان‌های زنده علاوه بر مشکلاتی مانند کمبود آب و نامرغوبی خاک، با قطع، خشکانیدن و یا هرس غیرضروری و غیراستاندارد نیز روبرو هستیم.

این مقام مسئول در این زمینه گفت: از بین بردن عمدی درختان و سایر اجزای فضای سبز شهری مسئله بسیار مهمی است که در این زمینه نیازمند مهربانی هرچه بیشتر شهروندان و خصوصاً کسبه هستیم، زیرا گاهی اوقات مشاهده می‌شود که درختان معابر به بهانه کم کردن دید نسبت به محل کسب، خشک و سپس قطع می‌شوند.

وی در ادامه سخنانش از ساماندهی پارک‌های ساحلی خبر داد و بیان کرد: با تعریف بسته‌های سرمایه‌گذاری ویژه بخش‌هایی از پارک‌ها، سعی داریم خدمات موردنیاز شهروندان را در این بخش‌ها با جدیت بیشتری دنبال کنیم.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس تصریح کرد: کار ساماندهی فضای سبز نوار ساحلی با کاشت نخل در معابر و همچنین نورپردازی درختان آغاز شده و برای تعطیلات پیشرو خصوصاً تعطیلات نوروزی آماده می‌شود.

خادم در بخش دیگری از سخنانش به احداث پروژه بزرگ باغ پرندگان بندرعباس اشاره کرد و گفت: این پروژه به‌عنوان دومین باغ پرندگان کشور از نظر وسعت در حاشیه شهر و محیطی بسیار مناسب در حال ساخت است که تا قبل از پایان سال جاری مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی همچنین با اشاره به آغاز ساماندهی ورودی‌های شهر افزود: این اقدام از ورودی جاده بندرعباس – سیرجان آغاز شده و به‌زودی نیز کار ساماندهی ورودی جاده میناب و بعدازآن به ترتیب اولویت، از سایر ورودی‌ها دنبال می‌شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 400 هزار مورد کاشت گل‌های فصلی انجام‌شده که از این میزان 250 هزار مورد گل به‌صورت نشاء و 150 هزار مورد نیز به‌صورت بذر بوده است.

این مقام مسئول اظهار کرد: در این زمینه سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، اقدام به تولید گل‌های فصلی و خصوصاً گونه‌های جدید کرده است.

خادم همچنین از بهسازی نور بوستان‌ها، حرا کاری در ساحل، کاشت نهال در اکو پارک پنجعلی و غیره، به‌عنوان بخش دیگری از اقدامات این سازمان یاد کرد و افزود: در شش‌ماهه اخیر بالغ‌بر 5500 نهال و 9500 درختچه در سطح شهر کاشته شده است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و شهروندی از سوی این سازمان، بیان کرد: می‌توان از برگزاری پنجمین دوره جشنواره زیباترین فضای سبز شهری، مسابقه عکاسی خنکای لور و مسابقه توپیاری به‌عنوان برخی از اقدامات فرهنگی این سازمان طی سال جاری یاد کرد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: حدود 10 هزار متر لوله‌گذاری قطره‌ای و کاشت بیش از 1000 اصله نهال نیز در بلوار راه‌آهن در تعامل صورت گرفته با مجموعه دادگستری استان و از طریق جرائم جایگزین حبس انجام‌شده است.

خادم با اشاره به موضوعات پیش‌آمده در ارتباط با یکی از المان‌های اجراشده در سطح منطقه سه بندرعباس با عنوان«المان مراسم سنتی ساخت»، افزود: این المان در گذشته طراحی و نصب‌شده اما کار اصلاحات موردنیاز آن به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری واگذارشده که به‌زودی انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سؤال مربوطه نسبت به چرایی عدم استفاده از هنرمندان بومی در طراحی و اجرای المان‌های شهری و مشارکت در بحث سیما و منظر شهری، بیان کرد: متأسفانه استعلام‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که برآورد قیمت و دستمزد هنرمندان بومی برای اجرای طرح‌ها رقم‌های بسیار بالاتری نسبت به سایر کشور دارد و این مسئله کار را برای شهرداری دشوار می‌کند. از هنرمندان بومی انتظار می‌رود برای پاسخ به این استعلام‌ها و برآورد هزینه‌ها، کار را به‌عنوان یک کار مقطعی و کوتاه‌مدت نبینند، چراکه نیازهای شهر فراوان است و طبیعتاً رقابت از نظر کیفیت و هزینه می‌تواند موجب تداوم همکاری‌ها شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس در ادامه نیز از بازار بورس گل و گیاه و پلاک گذاری به‌عنوان دو دستور کار دیگر این سازمان یاد کرد و ادامه داد: سرانه فضای سبز شهر بندرعباس در حال حاضر حدود 12.6 متر به ازای هر شهروند است، البته تعریف فضای سبز شهری در سطح کشور با توجه به جمعیت، وسعت شهر و برخی موارد دیگر، نیازمند تغییر است.

خادم همچنین از برنامه‌ریزی برای اجرای طرح پلاک گذاری درختان شهر خبر داد و بیان کرد: در حال حاضر بندرعباس حدود 223 هکتار فضای سبز شهری و 300 هکتار فضای سبز در کمربند سبز را دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: