• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1884-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برنامه جذب 20 میلیارد دلاری منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس از برنامه جذب سرمایه‌گذاری 20 میلیارد دلاری در این منطقه خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، حسن خلج طهرانی در این خصوص افزود: سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس، به 2 بخش شامل ایجاد زیرساخت (شامل ایجاد اسکله، تأمین برق، آب‌شیرین‌کن) و سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع معدنی و فلزی (شامل تولید زنجیره فولاد، آلومینیوم، محصولات نفتی مانند قیر و...) گروه‌بندی می‌شود. اکنون 3 میلیارد و 336 میلیون دلار -که معادل 16.8 درصد طرح‌ها است- در این 2 حوزه به  بهره‌برداری رسیده است. 

وی ادامه داد: همچنین وضعیت سرمایه‌گذاری برای 5 میلیارد دلار دیگر نیز مشخص‌شده و عملیات اجرایی یک میلیارد و 400 میلیون دلار آغاز شده است. با اجرایی شدن این طرح‌ها در آینده نزدیک، 42.5 درصد از هدف 20 میلیارد دلار برای منطقه به مرحله عمل خواهد رسید.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس با بیان اینکه بر اساس هدف تعیین‌شده برای این منطقه، میزان تولید شمش فولاد منطقه باید به تولید سالانه 10 میلیون تن برسد، گفت: این میزان حدود 18 درصد هدف سند چشم‌انداز توسعه کشور را تشکیل می‌دهد که 2.9 میلیون تن آن به بهره‌برداری رسیده است. این رقم حدود 9 درصد کل ظرفیت فولاد ایجادشده در کشور است.

وی افزود: همچنین در این منطقه، 4.2 میلیون تن طرح فولادی نیز در مرحله اجرا قرار دارد، که با بهره‌برداری از این طرح‌ها، ظرفیت تولید فولاد منطقه به تولید سالانه 7.1 میلیون تن خواهد رسید. همچنین درخواست احداث 4.5 میلیون تن فولاد دیگر نیز در این منطقه در دست بررسی و مذاکره است.

خلج طهرانی با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس با داشتن مزیت‌هایی همچون «کاهش هزینه تمام‌شده شمش آلومینیوم ناشی از واردات آسان مواد اولیه» و «دسترسی راحت و مناسب به انرژی به‌عنوان صنعت انرژی بر»، برای توسعه صنعت آلومینیوم کشور بسیار مناسب است، تصریح کرد: در حال حاضر کارخانه آلومینیوم المهدی با ظرفیت تولید 110 هزار تن و کارخانه آلومینیوم هرمزآل با ظرفیت تولید 147 هزار تن شمش آلومینیوم در این منطقه در حال تولید است. ظرفیت این دو واحد برابر 54 درصد، ظرفیت فعلی موجود در کشور است.

  مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس، این منطقه به دلیل برخورداری از مزیت‌های بسیار مهم نظیر حضور در مهم‌ترین نقطه استراتژیک جهان و دسترسی آسان به آب‌های آزاد، نزدیکی به منابع عظیم انرژی نفت و گاز، هم‌جواری استان هرمزگان با مهم‌ترین معادن سنگ‌آهن، برخورداری از دو خط سراسری راه‌آهن با ایستگاه اختصاصی مانوری، دسترسی آسان به فرودگاه بین‌المللی بندرعباس، وجود اسکله تخلیه و بارگیری مواد، هم‌جواری با بنادر شهید رجایی و بندر شهید باهنر، امکان احداث واحدهای آب‌شیرین‌کن به‌واسطه نزدیکی به آب‌های آزاد و غیره، شرایط منحصربه‌فردی را برای توسعه واحدهای معدن و صنایع معدنی فراهم کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: