• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1787-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان:

آزادسازی تالار مرکزی بندرعباس، راهگشای مشکلات فرهنگ و هنر استان خواهد بود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: از آقای مرادی و تمامی نمایندگان و مسئولین استان درخواست می‌کنم در خصوص آزادسازی تالار مرکزی بندرعباس که می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فرهنگ و هنر استان باید به ما کمک کنند و در این زمینه عزمی راسخ داشته باشند.

علیرضا درویش نژاد در حاشیه مراسم رونمایی از دومین جلد کتاب "آواها و نواهای هرمزگان" به قلم "حسین رستمی راد" و تجلیل از هنرمند پیشکسوت "ابراهیم شهدوستی" در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، اظهار کرد: موسیقی ازلحاظ علمی و عمقی یکی از نیازهای اساسی بشر و آرام‌بخش بسیاری از دردهاست.

وی با بیان اینکه نمی‌شود انسان را بدون موسیقی متصور شد و رها کرد و نمی‌توان نسبت به مفاهیم موسیقی بی‌تفاوت ماند، افزود: نگاه ما به موسیقی باید با نگاه علمی پیوند بخورد و اگر نگاه علمی در حوزه موسیقی نمایان شود، مشکل حفظ و ماندگاری آواها و نواهای سنتی ما نیز حل خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با اشاره ه به اینکه نگاه آقای رستمی راد که در قالب پژوهش به موسیقی محلی استان پرداخته بسیار ارزشمند است، اضافه کرد: این نگاه علمی و آموزشی سبب می‌شود بسیاری از آثار ارزشمند موسیقی هرمزگان برای نسل‌های آینده باقی بماند.

درویش نژاد با بیان اینکه موسیقی هرمزگان در خصوص موسیقی دریا، زار، تعزیه و اجتماعی و همچنین تعدد سازهای موسیقی از غنای بالایی برخوردار است، تصریح کرد: از هردو جلد کتاب آقای رستمی راد و هرکسی که در حوزه فرهنگ و هنر استان تألیفی داشته باشند حمایت خواهیم کرد.

وی همچنین از مرادی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی جهت حضور در این مراسم و حمایت‌های همیشگی‌اش از فرهنگ و هنر استان در مجلس سپاسگزاری کرد و افزود: بزرگ‌ترین مشکل ما درزمینهٔ فرهنگ و هنر استان نداشتن محلی برای آموزش، اشاعه و گردهمایی‌های فرهنگی هنری است و ساخت تالار مرکزی بندرعباس با 17 هزار مترمربع مساحت که می‌توانست راهگشای بسیاری از مشکلات باشد  متوقف شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با تأکید بر اینکه یک سال و نیم است که برای حفظ این تالار جنگیده‌ایم، عنوان کرد: از آقای مرادی و تمامی نمایندگان و مسئولین استان درخواست می‌کنم در خصوص آزادسازی این تالار به ما کمک کنند و در این زمینه عزمی راسخ داشته باشند.

درویش نژاد با اشاره به اینکه اگر آقای مرادی درزمینهٔ رهاسازی تالار مرکزی بندرعباس ما را کمک کرده و عزم خود را در این زمینه همچون گذشته که همراه ما بوده نشان دهد مردم هرمزگان هرگز نام او را فراموش نخواهند کرد، خاطرنشان کرد: قدم دیگری که در راستای حفظ و اشاعه موسیقی استان برداشته‌ایم راه‌اندازی موزه موسیقی هرمزگان است.

وی ادامه داد: برای راه‌اندازی این موزه یکی از برکه‌های متعلق به اداره کل میراث را گرفته‌ایم تا محلی باشد برای نمایش آواها و نواهای هرمزگان و همچنین نگهداری سازهای تاریخی استان؛ این پروژه تاکنون 50 درصد پیشرفت داشته و امیدواریم تا سال 97 به بهره‌برداری برسد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در پایان اظهار کرد: افتتاح موزه موسیقی هرمزگان به ماندگاری موسیقی استان و شناساندن و نمایش محتوای آن به همگان قدم بزرگی خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: