• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1887-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نویسنده کتاب آواها و نواهای هرمزگان:

هدفم معرفی فراموش‌شده‌های موسیقی هرمزگان است

نویسنده کتاب آواها و نواهای هرمزگان گفت: این کتاب به‌عنوان اثری ماندگار و سند هویت بخشی موسیقی هرمزگان به انتشار رسیده است.

حسین رستمی راد  در حاشیه مراسم رونمایی از دومین جلد کتاب "آواها و نواهای هرمزگان" و تجلیل از هنرمند پیشکسوت "ابراهیم شهدوستی" در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس،  با بیان اینکه امروز کاری صورت گرفت که بسیاری از تلاشگران عرصه موسیقی تاکنون نتوانسته بودند موسیقی استان را در تاریخ به اثبات برسانند، خاطرنشان کرد: این کتاب می‌تواند برای آیندگان یادگاری ارزشمند باشد که سبب درخشانی موسیقی استان می‌شود.

وی ادامه داد: پیشکسوتان موسیقی استان در گذشته رنج‌های زیادی را دیدند تا بتوانند به توسعه موسیقی استان کمک کنند و اکنون وقت آن رسیده بود تا با گردآوری و هویت بخشی به آن بتوان سندی را ارائه داد تا همگان با موسیقی اصیل هرمزگان آشنا شوند.

این هنرمند با اشاره به اینکه جلد نخست این کتاب در سال 91 نوشته‌شده بود، اضافه کرد: یکی دیگر از انگیزه‌هایم از نوشت این کتاب معرفی پیشکسوتان و چهره‌های نامی موسیقی هرمزگان بود که در جلدهای بعدی تعدادی دیگر از این هنرمندان فاخر را معرفی می‌کنیم.

رستمی با بیان اینکه یادآوری واژه‌های فراموش‌شده هرمزگان که در متن اشعار آمده است یکی دیگر از دلایل نوشتن متن ترانه‌ها بوده است، عنوان کرد: امیدوارم در جلدهای بعدی بتوانیم موفق‌تر ظاهرشده و اشتباهاتمان را به حداقل برسانیم.

وی با اشاره به اینکه برخی امور همچون صفحه‌آرایی، تایپ و صدور مجوز باعث شد تا نخستین جلد در سال 93 رونمایی شود، اضافه کرد: استقبال مناسبی از نخستین جلد صورت گرفت و افرادی که به‌واقع فهم موسیقی داشتند و شنونده خوبی بودند از این کتاب رضایت داشتند هرچند این کتاب برای کسانی که به‌صورت تخصصی هم نگاهی به موسیقی ندارند به‌واسطه وجود متن ترانه‌ها و بیوگرافی هنرمندان نیز به‌طور حتم مثمر ثمر واقع‌شده است.

وی با بیان اینکه چاپ نخست جلد اول تمام و چاپ دومش با حمایت مهدی مختاری، گالری موسیقی کوک وارد بازار شد، اظهار کرد: جلد دومی که منتشر شد نزدیک به چهار میلیون تومان هزینه در برداشت اما جلد اول نیز هزینه کمتری نسبت به جلد دوم داشت.

نویسنده کتاب آواها و نواهای هرمزگان با بیان اینکه ترانه‌هایی در این کتاب انتخاب کردم که در دست فراموشی بودند یا توسط اشخاصی ساخته‌شده بود که دیگر یادی از آن‌ها نبود، اضافه کرد: در جلد دوم کمی زمان را جلوتر برده و به طور مثال ترانه‌های محمد شهسواری، گروه مامبولیوا، پیروز قدم زنی و دیگر هنرمندان هم پرداخته‌شده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه‌هایی به فعالیت می‌پردازم که بدانم کسی ورود نکرده است، تصریح کرد: در زمینه تألیف و انتشار کتاب موسیقی و ثبت آثار با ارزش تاکنون کسی ورود نکرده بود و با توجه به علاقه خودم به موسیقی و تدریس آن سعی کردم بتوانم قدمی در ماندگار آثار موسیقی هرمزگان داشته باشم.

رستمی راد با بیان اینکه جلد دوم کتاب آواها و نواهای هرمزگان در سال 94 آماده شد و بهمن‌ماه سال 95 وارد بازار شد، خاطرنشان کرد: برای رونمایی از این کتاب مراسمی برگزار نشد و پس از صحبت با دوستانم برای آنکه هم تجلیلی شود از اساتید موسیقی استان و هم این کتاب بار دیگر بهتر معرفی شود، مراسم رونمایی نیز در نظر گرفتیم.

رستمی راد در پایان با بیان اینکه هدفم معرفی فراموش‌شده‌های موسیقی هرمزگان است، افزود: باید از زحمات همسرم که همواره حامی و همراهم در تمامی مراحل زندگی ام بوده است، تقدیر کنم.

به گزارش ایسنا، "حسین رستمی راد" متولد آبان 58 در بندرعباس است که در کارنامه هنری خود بیش از سی اثر برگزیده اول تا سوم موسیقی در جشنواره‌های مختلف را کسب کرده است.  وی داری مدرک تحصیلی نوازندگی ساز جهانی و همچنین دارنده گواهینامه‌های نوازندگی ساز پیانو است. حسین رستمی راد که عضو خانه موسیقی ایران است با تشکیل گروه موسیقی روشندلان صبا با حضور چند نوازنده روشندل و ایجاد ساختار و فرمی نوین در موسیقی فولکلور هرمزگان صاحب کسب چندین مقام کشوری در این زمینه شده است. از دیگر کارهای وی ساخت موسیقی چندین تئاتر و کسب مقام کشوری می‌توان نام برد.

رستمی راد پیش‌ازاین نخستین جلد از کتاب موسیقی استان هرمزگان با عنوان "آواها و نواهای هرمزگان" را هشتم دی‌ماه سال 93 در فرهنگسرای طوبی رونمایی کرده بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: