• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-2087-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده مردم هرمزگان در خانه ملت:

باید به فکر پیش‌بینی یک صندوق برای رفع مشکلات مالی هنرمندان هرمزگان باشیم

نماینده مردم هرمزگان در مجلس  با اشاره به اینکه باید به فکر پیش‌بینی یک صندوق برای رفع مشکلات مالی هنرمندان بومی استان باشیم، اضافه کرد: شرکت‌ها و افرادی که در حوزه موسیقی درآمدزایی می‌کنند باید بخشی از درآمد خود را به این صندوق ریخته تا هنرمندان بومی نیز بتوانند فرصت نفس کشیدن و فعالیت داشته باشند.

احمد مرادی در حاشیه مراسم رونمایی از دومین جلد کتاب "آواها و نواهای هرمزگان" به قلم "حسین رستمی راد" و تجلیل از هنرمند پیشکسوت "ابراهیم شهدوستی" در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، اظهار کرد: لازم می‌دانم از همه دل‌سوختگان که نسبت به موسیقی هرمزگان که هویت این استان و مردم آن است، تعصب داشته و در راستای حفظ آن تلاش می‌کنند تشکر کنم.

وی با بیان اینکه همه ما متعلق به این استانیم و اجداد ما در این استان این میراث گران‌بها را نسل به نسل به ما منتقل کرده‌اند، افزود: امیدوارم بتوانیم این میراث را حفظ کنیم و برای این کار باید نگاه متفاوتی نسبت به گذشته درزمینهٔ موسیقی داشته باشیم.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بنده به‌عنوان خادم مردم در خانه ملت می‌دانم که همه مردم در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنند انتظار دارند موردحمایت قرار گیرند و این خواسته‌ای به‌حق است، تصریح کرد: بر خود لازم می‌دانم در تمامی زمینه هر کاری برای مردم این استان از دستم برمی‌آید انجام دهم.

مرادی با بیان اینکه در زمانی که مدیر ستادی استانداری بودم برای برگزاری چنین مجلسی جهت تجلیل از پیشکسوتان موسیقی و احیای موسیقی استان تلاش کردم، عنوان کرد: مشکلات هنرمندان در این حوزه بسیار زیاد است و شرایط، امکانات و حمایت‌هایی که باید داشته باشند در حد انتظار نیست.

وی با اشاره به اینکه مشکلات فرهنگ و هنر به‌خصوص موسیقی استان باید بررسی و آسیب‌شناسی شوند، اضافه کرد: فکر می‌کنم یکی از دلایل این مشکلات این است که درک مشترکی بیند فعالین فرهنگ و هنر، مخاطبین و مسئولین وجود ندارد.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نبودن این درک مشترک در جهت آگاهی مسئولین حلقه مفقوده مشکلات فرهنگ و هنر هرمزگان است، ابراز کرد: این مشکل را می‌توان به تمام هنر هرمزگان تعمیم داد و تنها مختص موسیقی نیست.

مرادی با اشاره به اینکه هرمزگان نه‌تنها ظرفیت‌های فرهنگی هنری کمتری نسبت به استان‌های دیگر ندارد بلکه نسبت به بسیاری استان‌ها به‌خصوص استان‌های جنوبی که ساختار و فرهنگ نزدیک‌تری دارند پیشگام‌تر است، بیان کرد: موسیقی هرمزگان در مقایسه با استان‌های با فرهنگ نزدیک‌تر به استان، مثل بوشهر بسیار پربارتر و غنی‌تر است و باوجوداینکه ازلحاظ ساختاری نیز نسبت به استان هرمزگان کوچک‌تر و با جمعیت کمتری است اما حساسیت و همگرایی نسبت موسیقی در مردم، فعالین و مسئولین بیشتر است.

وی با بیان اینکه متأسفانه هنوز به این همگرایی در استان هرمزگان دست نیافته‌ایم، اظهار کرد: اگر در جهت شکل گرفتن این همگرایی و حفظ موسیقی استان و همچنین حفظ انگیزه فعالان موسیقی تلاش نکنیم باید شاهد کمرنگ شدن و حتی از بین رفتن این میراث در استان باشیم.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت مرکزی باید حمایت خود را نسبت به استان‌ها به‌خصوص درزمینهٔ فرهنگ و هنر بیشتر کند چراکه بدون این حمایت نمی‌توان در بسیاری زمینه‌ها قدم برداشت، افزود: برای مثال اگر هنرمندی بخواهد اجرایی داشته باشد یا برای شرکت در مسابقات کشوری و بین‌المللی عازم شود با مشکلات بسیار زیاد و راهی صعب‌العبور مواجه می‌شود؛ ما نباید در استانی با این فرهنگ غنی موسیقیایی لااقل درزمینهٔ موسیقی چنین مشکلاتی را داشته باشیم.

مرادی با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی باید تبلیغات و فعالیت‌هایی درزمینهٔ موسیقی انجام دهند و حمایت‌هایی را از فعالان این عرصه کنند که آن‌ها هم بتوانند هنر خود را به مردم نشان داده و بگویند ما هنوز وجود داریم، خاطرنشان کرد: متأسفانه چنین حمایت‌هایی یا نیست یا بسیار کم است، و این روزها می‌بینیم که برای بسیاری آوردن هنرمندان از استان‌های دیگر به‌صرفه‌تر بوده و هنرمندان بومی نادیده گرفته می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه باید به فکر پیش‌بینی یک صندوق برای رفع مشکلات مالی هنرمندان بومی استان باشیم، اضافه کرد: شرکت‌ها و افرادی که در حوزه موسیقی درآمدزایی می‌کنند باید بخشی از درآمد خود را به این صندوق ریخته تا هنرمندان بومی نیز بتوانند فرصت نفس کشیدن و فعالیت داشته باشند.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چند سال پیش تعدادی از هنرمندان روشندل می‌خواستند برای شرکت در مسابقات به کردستان بروند، تصریح کرد: باوجود مشکلات مالی که داشتند و حمایت‌های بسیار اندک و با زحمت بسیاری خود را به این مسابقات رساندند و با کسب مقام اول ثابت کردند که شایسته حمایت‌های بیشتری هستند و هنرمندان در صورت نداشتن دغدغه‌های مالی فضای بیشتری برای پرورش و بروز استعدادهای خود خواهند داشت.

مرادی با اشاره به اینکه امیدوارم با حمایت‌های مسئولین وزارت ارشاد و اداره کل ارشاد در استان زمینه رفع دغدغه‌های مالی و حمایتی هنرمندان فراهم شود، عنوان کرد: شاید نتوان به‌طور 100 درصد نیازهای فرهنگ و هنر استان را پاسخگو بود اما با حمایت بیشتر شاید بتوان بخشی از این مشکلات را رفع‌ورجوع کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنده تخصصی درزمینهٔ موسیقی نداشته و نمی‌توانم اظهارنظری دقیق در این زمینه داشته باشم اما به‌عنوان یک هرمزگانی نسبت به موسیقی بومی استانم تعصب دارم و معتقدم باید درزمینهٔ حفظ موسیقی هرمزگان که عقبه‌ای غنی دارد و پایه و اساس موسیقی بسیار کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است تلاش‌های بیشتر صورت بگیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: