• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9610-5985-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

دانشگاه های هرمزگان باید از ظرفیت دریا استفاده کنند/ نشستن و دستور دادن رئیس دانشگاه راه پیشرفت نیست

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: چرا باید از ظرفیت دریا در دانشگاه‌ها به این اندازه محدود استفاده شده باشد، هرمزگان استانی دریایی است و باید از این موهبت الهی استفاده کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، محمدمهدی زاهدی صبح امروز در دیدار اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با روسای دانشگاه‌های استان هرمزگان، اظهار کرد: در بازدیدی که از هرمزگان داشتیم به‌خوبی وضعیت آموزشی این استان را از نزدیک لمس کردیم و هفته آینده در جلسه کمیسیون در مجلس به‌طور حتم مشکلات و پیشنهادات را بررسی خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: در چهار سال گذشته بسترهای مناسب قانونی برای سوق دادن دانشگاه‌ها به آموزش‌های مسئله محور و مهارتی ایجاد شده است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: هرمزگان با توجه به پتانسیل مناسبی که در حوزه صنعت و بنگاه‌های اقتصادی دارد می‌توان به‌خوبی رابطه مناسبی بین دانشگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی ایجاد کرد.

زاهدی با بیان اینکه باید قانون رفع موانع تولید توسط دانشگاهیان مطالعه شود تا بتوان از ظرفیت‌های آن بهره برد، اضافه کرد: باید دانشگاه‌ها به سمت آن‌ها رفته تا هم مشکلات بنگاه‌های اقتصادی حل شود، هم اشتغال ایجاد و هم سرمایه جذب شود.

وی ادامه داد: نتیجه کلی بحث و بررسی باعث شده تا این قانون تصویب شود اما از اینکه دانشگاه‌ها در این زمینه فعال نبوده‌اند جای تعجب دارد زیرا باید از این ظرفیت بهره برد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار کرد: باید از بسترهای قانونی در جهت رشد و توسعه استفاده کرد اما نیاز به ابتکار عمل و خلاقیت دارد.

زاهدی با اشاره به اینکه روی صندلی نشستن و دستور دادن راه پیشرفت دانشگاه نیست، افزود: باید نصف زمان رئیس دانشگاه در رایزنی و تعامل با سایر دستگاه‌ها و بخش خصوصی باشد.

وی تصریح کرد: چرا نباید از ظرفیت دریا در دانشگاه‌ها به این اندازه محدود استفاده شده باشد، هرمزگان استانی دریایی است و باید از این موهبت الهی استفاده کرد.

این نماینده مجلس بیان کرد: چرا باید با مصوبات قانونی مشکل‌زا در وزارت علوم سبب ناکارآمدی دانشجویان باشد، چرا باید در دوره کاردانی با سخت‌گیری در جذب هیئت‌علمی سبب شویم تا شاهد ورود دریانوردان خارجی از بنگلادش باشیم و هرمزگانی‌ها همچنان پشت درب بسته باشند.

زاهدی با بیان اینکه باید در رشته‌های تحصیلی تغییر رویکرد دهیم، خاطرنشان کرد: باید به کمیسیون آموزش مجلس ایده داده شود تا بتوانیم گره‌گشا باشیم و بتوانیم به خواسته‌های جامعه و دانشگاهیان پاسخ دهیم.

نماینده مردم کردمان در مجلس با اشاره به اینکه باید به سمت آموزش مهارتی پیش رویم، افزود: آموزش میان‌رشته‌ای هم می‌تواند زمینه‌ساز راه برون‌رفت از معضلات اشتغال باشد.

زاهدی تصریح کرد: اخیراً در شورای اسلامی‌ شدن دانشگاه‌ها بحث رتبه‌بندی دانشگاه‌ها مطرح شد و شاخص‌هایی ارائه شد  که این شاخص‌ها در کشوری اروپایی باید مطرح می‌شد.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران اسناد بالادستی و اهدافی دارد و باید بر اساس سیاست‌های خودمان باشد، چرا ارزیابی مدیران دانشگاه‌ها را نباید تغییر داد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه این شاخص‌ها ایرادات جدی داشت و امیدوارم تجدیدنظر شود، اظهار کرد: باید به ما کمک شود تا شاخص‌ها و ملاک‌هایی که برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها لحاظ شود، ارائه تا بتوانیم مصوب کنیم.

وی با اشاره به اینکه چرا باید برخی دانشگاه‌های خاص همواره بالا باشند، افزود: باید شاخص‌ها طوری بررسی شوند که با خودش مقایسه شود نه آنکه دانشگاهی در هرمزگان را با شریف مقایسه کرد، بلکه باید سیاست‌های تشویقی هم نگریسته شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: