• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4084-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پالايشگاه گاز هنگام آماده بهره برداری؛

مدیر پروژه: از هدر رفت روزانه 80 ميليون فوت مکعب گاز جلوگیری می‌شود+فیلم

پالايشگاه گاز هنگام باهدف جمع‌آوری و فرآورش گازترش ميدان نفتي مشترک هنگام با ظرفيت اسمي 80 ميليون فوت مکعب در روز و جلوگيري از هدر رفت و سوخت اجباري(فلر) در آستانه بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

مدیر پروژه (شرکت جندی‌شاپور)ساخت پالایشگاه گاز هنگام در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، افزود: با بهره‌برداری از پالایشگاه شیرین سازی گازترش به همت متخصصان این شرکت، گازترشی که تا پیش از این به هنگام استخراج نفت سوخت می‌شد، به گاز شیرین تبدیل می‌شود .

حامد زارع بابیان این‌که ساخت این پالایشگاه به پایان رسیده و در مراحل آماده‌سازی و تست است، افزود: این پالایشگاه باهدف جمع‌آوری و فرآورش گازترش ميدان نفتي مشترک هنگام با ظرفيت اسمي 80 ميليون فوت مکعب در روز و جلوگيري از هدر رفت و سوخت اجباري(فلر) همين مقدار گاز که در حال حاضر سوزانده مي‌گردد، احداث‌شده است.

وی با اشاره به اینکه این پروژه در هفته جاری به اتمام می‌رسد و طبق برنامه وزارت نفت پالايشگاه گاز هنگام در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیر پروژه (شرکت جندی‌شاپور)ساخت پالایشگاه گاز هنگام بابیان اینکه این پروژه علاوه بر صرفه اقتصادی مسائل زیست‌محیطی را در صدر برنامه‌های خود قرار دهد، اضافه کرد: ساخت این پالایشگاه باعث می‌شود از هدر رفت و سوخت اجباري(فلر) 80 ميليون مترمکعب در روز گاز جلوگیری و سبب کاهش آلایندگی محیط پیرامونی می‌شود.

زارع با اشاره به اینکه این پروژه به دست متخصصان داخلی ساخته‌شده است، تصریح کرد: اوج ساخت این پالایشگاه در زمان تحریم‌ها بود که با توانمندی و همت بلند مهندسان و کارگران ساخته شد.

وی در پایان گفت:  روزانه  80 ميليون فوت مکعب در روز در این گاز به بهره‌برداری می‌رسد که تا 100 میلیون فوت مکعب امکان افزایش ظرفیت دارد که به رفتار چاه و فیدی که برای پروژه تأمین می‌شود، دارد.

به گزارش ایسنا، با راه‌اندازی این پالایشگاه روزانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب گازی که در میادین مشترک ایران و عمان هدر می‌رود، تبدیل به گاز شیرین و به شبکه توزیع گاز کشور ارسال می‌شود . ساخت این پالایشگاه در مدت ۳ و نیم سال انجام‌شده است، برای ساخت این پالایشگاه بیش دو هزار و ۵۰۰ میلیون یورو هزینه شده است.

***

برای دیدن گزارش ویدئویی ایسنا کلیک کنیدانتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: