• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-2384-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

حمایت از برنج‌کاران به مدت محدود

در خبرهای هفته گذشته اعلام شد "ثبت سفارش واردات برنج به مدت پنج ماه از سال مجاز است" درحالی‌که قبل از این خبر، بر اساس دستور وزارت جهاد کشاورزی به دلیل واردات مازاد بر نیاز در کشور ممنوع اعلام‌شده بود.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، ممنوعیت واردات برنج که باهدف حمایت از برنج‌کاران داخلی صورت می‌گیرد مدتی است تبدیل به ماجرای پرسروصدایی در فضای اقتصادی کشور شده است.

به‌طورکلی محدودیت‌های مقداری و حتی تعرفه‌ای در همه کشورها اعمال می‌شود و می‌توان گفت این نوع محدودیت‌ها جزئی از سیاست‌های بازرگانی کشورها به‌حساب می‌آید اما در کشور ما به دلیل شروع برداشت برنج در آغاز فصل تابستان این محدودیت‌ها به دلیل حمایت از برنج‌کاران داخلی صورت می‌گیرد.

گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور در شش‌ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد یکی از اقلام عمده وارداتی به کشور "برنج خوراکی" است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری دارد بنابراین این موضوع اثبات می‌کند که ممنوعیت زمانی این کالا در جهت کاهش واردات عملاً بی‌اثر است.

سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان با انجام این‌گونه سیاست‌ها از تولیدکنندگان داخلی مثل برنج‌کاران یا چای‌کاران حمایت جدی به عمل آورد؟

جهت حمایت مؤثر از این‌گونه تولیدکنندگان این است که ابتدا لازم است مقدار کل مصرف برنج کشور یا همان مصرف سرانه هر نفر در طول یک سال محاسبه شود که بدین طریق مصرف کل کشور برای یک سال در نظر گرفته می‌شود. در مرحله بعد باید مقدار برنج تولید داخل را محاسبه کرد و از مقدار مصرف سالانه کشور کسر کرد تا مشخص شود چه مقدار از مصرف سالانه کمتر است تا از طریق واردات کسری آن جبران شود که در این صورت نیاز به محدودیت زمانی در واردات نیست زیرا در این روش، واردات مازاد بر نیاز انجام نمی‌شود و در اقتصاد کشور شاهد نظم و انضباط خواهیم بود.

ناگفته نماند که در محدودیت‌های انجام‌شده به شکل جاری در کشور علاوه بر اینکه باعث سوءاستفاده و ایجاد رانت برای برخی افراد می‌شود و به هدف اصلی خود که همان حمایت از تولیدکننده داخلی است منجر نمی‌شود. البته انجام این روش ثبت سفارش شیوه‌ای قدیمی است و در کشورهای دیگر منسوخ‌شده است. البته انجام این روش به همراه به‌کارگیری سیاست بازرگانی خارجی مشکلات بزرگی در اقتصاد کشور ایجاد می‌کند.

یک کارشناس امور گمرکی در این زمینه به ایسنا گفت: در عصر حاضر در هیچ کشوری ثبت سفارش به این شکل وجود ندارد زیرا شخص واردکننده یک‌بار باید مجوز ورود دریافت کند و بار دیگر نیاز است که ثبت سفارش بگیرد.

افشین حبیبی تصریح کرد: بنابراین نیاز به یک سیستم و سامانه‌ای است که وقتی اعلام می‌شود واردات یک کالا ممنوع است دیگر هیچ روندی طی نشود. همچنین اختلاف آمارها در این زمینه بین سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها دخیل در این امر باعث می‌شود که افراد ناآگاه از اعلام این‌گونه اخبار برداشت‌های نادرستی کنند که نتیجه آن استفاده نادرست موجب می‌شود بازار این کالا متشنج شود.

میر بلوچ زهی، یکی از واردکنندگان عمده برنج در خصوص این روش ثبت سفارش به ایسنا گفت: به دلیل ممنوع شدن واردات برنج قیمت‌ها مقداری افزایش پیدا کرد و از طرف دیگر به دلیل اینکه فقط شرکت‌های مورد تائید اجازه واردات برنج دارند این عامل هم در افزایش قیمت بی‌تأثیر نیست. به‌صورت کلی باید سیاست‌هایی اجرا شود که  ممنوعیتی جهت واردات وجود نداشته باشد تا قیمت‌ها ثابت باشند.

خبرنگار ایسنا، از صابری یکی از عمده‌فروشان در سطح شهر در خصوص وضعیت قیمت پرسید که وی گفت: علاوه بر اینکه در بعضی از ماه‌های سال واردات برنج انجام نمی‌شود به دلیل افزایش قیمت درهم و دلار که اخیراً اتفاق افتاد باعث افزایش قیمت برنج خارجی شد و در حال حاضر از قیمت 5 هزار تومان به حدود 7 هزار تومان در هر کیلو رسیده است.

تهیه و تنظیم از سعید محمدیان، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: