• دوشنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-9214-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

خورهای بندرعباس در انتظار ساماندهی

امروز داشتم از کنار یکی از خورهای شهر بندرعباس رد می شدم که با صحنه ناخوشایندی روبرو شدم یک لوله بزرگ که خروجی آن پسماند فاضلابی بود که به داخل خور می‌ریخت، خوری که مسیر آن به سمت دریای بیکران خلیج فارس بود در کنار آن لوله فضلاب پرنده های زیبایی وجود داشت که در این آب‌های آلوده به دنبال چیزی برای خوردن یا استراحت بودن، جایی که بوی بد فاضلاب تو را از آنجا دور می‌کند، جایی که می تواند زیبا ترین جا برای دیدن و زندگی پرندگانی باشد که با کمال امنیت می‌توانند زندگی کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، خور به نوعی شاخابه گفته مي شود كه از پيشرفتگي آب دريا در خشكي در اثر جزر و مد ايجاد مي شود، اين فرم هيدرولوژيك ساحلي معمولا با طولي بيش از عرض آن با هيچ آبراهه اي از خشكي ارتباط ندارد و به تدريج با فاصله گرفتن از دريا باريك مي شود تا سرانجام انتهاي‌ آن در اراضي هم سطح ناپديد مي شود.

خورها جزو مناطق مستعد و مساعد برای زيست بسياری از آبزيان به خصوص ماهيان و يا سخت پوستان به شمار مي روند به همين علت جزو مناطق بسيار مهم از نظر حيات آبزيان تلقي مي شوند و دارای اهميت ويژه ای در تقويت ذخاير شيلاتی درياها هستند.

از طرف ديگر خورها كاملا در معرض انواع آلودگی های وارده از دريا مانند آلاينده های نفتی و يا فاضلاب ها قرار دارند و به دليل بسته بودن محيط آن‌ها، عواقب زيست محيطی در آن‌ها بسيار بيشتر از ديگر مناطق باز اقيانوسی است به همين خاطر خورها از نظر محيط زيست دريايی جزو مناطق حساس ساحلي تلقی و حفاظت از آن‌ها جزو اولين اولويت‌ها محسوب مي شود.

80 خور در استان هرمزگان وجود دارد كه از اين تعداد پنج خور شامل خورهاي "شيلات"، "گورسوزان"، "سورو"، "هتل امين" و "زندان" در شهر بندرعباس است.

فاضلاب بندرعباس از طريق خور '"گورسوزان" وارد دريا مي شود كه اين فاضلاب به دليل حاشيه نشينی اطراف شهر و ورود فاضلاب شهري بسيار آلوده  است.

در حال حاضر خور گورسوزان به يكي از ورودي هاي اصلي فاضلاب شهري به دريا تبديل شده است كه از تصفيه خانه بندرعباس كه در منتهی اليه خور گورسوزان قرار دارد، وارد دريا مي شود.

علاوه براين مقدار بسيار زيادي از فاضلاب هاي خام كه در بالا دست شهر قرار دارند و سيستم تصفيه فاضلاب در آنها اجرا نشده است نيز از طريق اين خور وارد دريا مي شود.

هم اكنون بيش از 20 نقطه عمده كه فاضلاب از آنجا وارد خور و سپس به دريا مي ريزد، شناسايي شده كه با تخمين هايي كه زده شد حدود 950 ليتر در ثانيه پساب و فاضلاب خام از طريق اين خور و كانال هاي منتهي به دريا، وارد دريا مي شود.

در بیشتر فصول سال و به ویژه با تشدید گرمای هوا در تابستان و ورود بی‌سابقه فاضلاب تصفیه نشده به خورگورسوزان (خور همجوار با هتل هرمز) بوی بسیار مشمئزکننده‌ای محلات همجوار با این خور را فراگرفته است به طوری شرایط زندگی را نیز برای بسیاری از مردم ساکن در واحدهای مسکونی همجوار با این خور در طول بیش از یک کیلومتر از دهانه آن دشوار کرده است.سیاری از ساکنان محلات همجوار با این خور در این روزها بشدت گرفتار بوده و حتی کودکان آنان متأثر از بوی متعفن این خور بیمار شده‌اند و تردد در جوار این خور تا فاصله بیش از 500 متری از شدت بوی بد آن سخت و بسیار ناگوار است.

اجمد مرادی، رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس در 9 دی ماه 1395 از وزیر نیرو درخواست کرد که هرچه سریع‌تر ظرفیت دو آبشیرین‌کن 25 هزار مترمکعبی بندرعباس تکمیل شده و پساب فاضلاب شهر بندرعباس که معادل 700 لیتر در ثانیه به دریا ریخته می‌شود، تعیین تکلیف شود و از ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه استفاده شود.

در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۹۶ مديرعامل آبفاي هرمزگان عدم اجراي طرح تفصيلی را دلايل ورود فاضلاب به خور گورسوزان دانست و عنوان کرد: علي رغم عدم تخصيص اعتبارات كافي جهت تكميل و اصلاح تاسيسات، جمع آوري و تصفيه فاضلاب شهر بندرعباس، در حال حاضر700 کیلومتر از شبکه فاضلاب شهر بندرعباس اجرا شده و‌ 84 درصد از جمعیت اين شهر از شبکه فاضلاب بهره‌مندند.

قصمي افزود: فاضلاب جمع آوري شده از قسمت‌هاي تحت پوشش شبكه شهري فاضلاب پس از انجام عمليات  فيزيكي و بيولوژيكی و گندزدايی به روش لجن فعال تصفيه شده و پساب حاصل با داشتن كيفيت مطلوب و مطابق با استانداردهاي زيست محيطي از تصفيه خانه خارج و از طريق خط لوله به موازات خور گور سوزان به دريا به عنوان منبع پذيرنده آب وارد مي‌شود.

وي تصريح كرد: فاضلاب محلات فاقد معابر مناسب كه اجراي شبكه فاضلاب در آنجا ممكن نيست، در مسير حركت به سمت دريا در بستر خور گور‌سوزان توسط آلاينده‌های مختلف از جمله رواناب‌هاي سطحی، دستخوش تغييرات نامطلوب در ورودی به دريا مي‌شود.

به گفته وي كنترل تخليه غيرمجاز فاضلاب‌های خام بهداشتی و صنعتی تاسيسات و مراكز مستقر در حاشيه ساحل در حيطه اختيارات اين شركت نیست.

مديرعامل آبفای استان در خصوص دلايل ورود فاضلاب‌هاي خام شهری به خور گور سوزان گفت: از بسياري ‌كانال‌های منتهي به دريا، روان آب‌هايی با آلودگي بالا و بدون تصفيه وارد دريا مي شود كه عمدتا مربوط به روان آب‌ها و فاضلاب‌هاي سطحي بافت‌هاي فرسوده و سكونتگاه‌های غير رسمي شهر است.

قصمی در اين رابطه افزود: عمده روان آب‌های سطحی و فاضلاب‌های خام خانگی از محلاتی نظير‌ چاهستانی‌ها، آيت‌الله غفاری، شمال درخت سبز و... وارد خور گورسوزان و دريا می‌شود كه در اين محلات اجراي طرح تفصيلی و اصلاح بافت‌های فرسوده جهت اجراي طرح فاضلاب بسيار ضروری است.

وی تاكيد كرد: همچنين اجرای طرح فاضلاب در اين محلات مستلزم همكاری و مساعدت دستگاه‌های ذيربط  شهرداری‌، راه و شهر سازی و همچنين نيازمند حضور موثر و اِعمال نقش نظارتی شورای اسلامی شهر بندرعباس بر تمامی دستگاه‌های ذيربط است.

همچنین استاندار هرمزگان در نشست خبری به مناسبت ایام الله دهه فجر افزود: ساماندهی فاضلاب شهر بندرعباس را با بخش خصوصی عملیاتی کردیم تا ظرف دوسال به پایان برسد.

فریدون همتی با بیان اینکه اشک شرکت پیمانکار را درآوردم اما قول دادند که عملیاتی شود و به معاون عمرانی ام اعلام کرده ام به صورت روزانه گزارش بدهد، تصریح کرد: ساماندهی خورهای بندرعباس در حال مطالعه است و خورهای بندرعباس به جای بوی تعفن و زباله باید محلی برای جذب گردشگر باشد و این مهم امیدوارم محقق شود.

آلودگی دریا عبارت است از ورود مستقیم یا غیر مستقیم هرگونه ماده یا انرژی به محیط زیست دریایی که منجر به ایجاد کاهش تولید و همچنین کاهش رشد و نمو جانداران شده و اثرات سوء بر سلامت و بهداشت آبزیان و انسان داشته باشد.

هر ماده یا انرژی ناشناس برای طبیعت که به مقدار بیش از اندازه ظرفیت طبیعی برای محیط باشد و به تبع آن توازن را در محیط برهم بزندرا آلاینده گویند.بسیاری از زباله هایی که در اوایل دهه 1990 به آب اقیانوس‌ها ریخته شدند هنوز وجود دارند. یک از دلایل عمده ای که باعث ایحاد این نوع آلودگی می گردد آن است که با بارش باران آب از کانال‌های فاضلابی شهر سرریز می کند و آلاینده های موجود در فاضلاب‌ها وارد رودخانه ها و دریاها و به دنبال آن اقیانوس‌ها شوند که این امر منجر به مرگ گیاهان و جانوران می شود.

به گزارش ایسنا، حال باید منتظر ماند و دید خورهای بندرعباس ساماندهی اساسی خواهند شد یا همچنان این مهمان ناخوانده در جوار مردم بندرعباس به سکونتش ادامه خواهد داد؟!


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: