• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-10314-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

گرامیداشت روز جهانی سرطان در بندرعباس؛ اهدای خون یک حرکت انسانی

مهم ترین رویداد ملی و  شکوه جشن پیروزی انقلاب، عامل  نگاه تیز بین هنرمندان بلند همت و خیرین خوش فکر هرمزگانی در  همدلی با طیف رنگ گل بنفش جامعه سرطانی شد. چهارم فوریه مصادف با 15 بهمن ماه برای موسسه ساحل خلیج فارس(حامی کودکان مبتلا به سرطان)،  شروع یک نگاه جدی وتازه و یک روز متفاوت بود. متفاوت به لحاظ مشارکت کم نظیر بانوان در اهدا خون و پلاکت و به موجب آغاز یک اتفاق خوشایند منطقی و مداوم به نام همراهی هنرمندان و خیرین با اداره کل انتقال خون هرمزگان به بهانه روز جهانی سرطان بود. در گزارش خبری پیش رو، شما را به ابعاد جالبی از مهرورزی هرمزگانی ها آشنا می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، پس از خستگی برگزاری سومین جشنواره غذا و صنایع دستی و حضور در جشنواره گل و گیاه؛ در دو قدمی، رو در روی خیرین نیک اندیش هرمزگانی، روز مهم جهانی سرطان پر شتاب  می آمد.اتاق فکر موسسه از بین گزینه های مختلف، بواسطه سنخیت و تاثیر گذاری و اهمیت بیشتر، گزینه اهدا خون را برای این روز نشانه رفت.

صدیقه کیوانی و یوسف ملایی به نمایندگی از موسسه ساحل خلیج فارس بلافاصله موضوع را با مسئولان مرتبط اداره کل انتقال خون تحلیل کردند و دقیقا دو روز بعد پس از فراخوان عمومی، شاهد حضور مسئولانه انسان های ایثارگری بودیم که فقط جا داشت تحسین شان کنیم و گوشه ای از نیکی آنان را به تصویر بکشیم.

حضور برای دلگرمی دیگران

شرایط اهدا خون نداشت. روی سخن ما با  همسر"بپ گپو" محمد خطیبی زاده، مولف و پژوهشگر هرمزگانی است. با اذعان به این که شرایط اهدا خون نداشت و علی رغم  مشکلات جسمی  آمده بودوحرفی برای گفتن داشت.

مهر بانو انصاری می گفت: برای دلگرمی جوان ترها آمده ام و فکر می کنم حضورم بهتر از عدم حضورم است. خدا را سپاس می گفت که در این جمع حضور دارد. 

وی به جوانان توصیه کرد که اهدای خون و پلاکت را در برنامه زندگی خود قرار دهند و اگر کسی نمی تواند اهدا کننده خون باشد، جهت ترویج این کار خدا پسندانه پیش قدم باشد.

  ورزش می کنم تا با سلامتی بتوانم خون بدهم

غمی پنهان در نگاهش پیدا بود. معلم قرآن و از اهالی بستک بود. می گفت: به اتفاق همسرم آمده ام، خدا را شکر همسر موفق به اهدا خون و پلاکت شد ولیکن خودم به دلیل اینکه رگ هایم شرایط خون گیری ندارد بنابر توصیه پزشکان می بایست حدود یک ماه دمبل بزنم و ورزش کنم تا این شرایط برایم فراهم شود. دیدن این جمع همدل و صمیمی هم موجب شد تا از امروز با پرکردن فرم عضویت به جمع موسسه ساحل خلیج فارس بپیوندم.

گیاه خواری برای اهدا

فراخوان اهدا خون را دیدم و نخواستم این روز خاص را از دست بدهم.

مستمر اهدا خون هستم. با تجربه خودم  دو ماه پیش از اهدا خون، همیشه گیاه خواری می کنم تا رگ هایم برای اهدا آماده شوند و مشکلی برایم پیش نیاید. هرچند این بارچند روز بیشتر گیاه خواری نکرده بودم اما آمدم و پزشکان  موفق به دریافت خون من شدند و برایم جالب بود.

  اهدا خون یک واجب، رسالت و ارزش است

اولین چراغ اهدا خون روز جهانی سرطان را مولف، پژوهشگر و گزارشگر خوش نام هرمزگانی روشن کرد. یوسف ملایی که از فعالان اجتماعی و فرهنگی استان است، اهدا خون را یک واجب، رسالت و ارزش دانست. این جوان برتر و پرکار؛ هر گونه اقدام خیرخواهانه ای را در وهله نخست موجب امید بخشیدن و لذت بردن فرد خیر عنوان کرد و گفت: انسان های باید دنبال لذت هایی باشند که سایر همنوعانشان از آن اقدام منتفع شوند.

نقش هنرمندان در عرصه اجتماع مهم تر است

بازیگر توانمند هرمزگانی نیز با ذوق فراوان به اداره انتقال خون آمد. رضا دریایی با قلب دریایی اش و محمد سایبانی با تواضع همیشگی اش همسو با همدیگر بیان کردند: وظایف ما هنرمندان، نخست هنر انسان بودن و زندگی کردن است اگر بتوانیم به عنوان یک انسان در جامعه نقش خویش را به نیکی ایفا کنیم می توانیم در صحنه تئاتر و در عرصه سایر هنرها، موفقیت هایمان را پر رنگ تر جلوه دهیم.

تقدیم خون به کودکان مبتلا به سرطان

مرتضی آزرم نیا که همواره همگام و همدل موسسه خیریه خلیج فارس بوده و هست اهدا خون داشت و آن را به کودکان مبتلا به سرطان تقدیم کرد.

اهدا خون وارد تقویم خیرین شد

مدیر اجرایی موسسه حامیان کودکان سرطانی گفت: از این پس بند اهدای خون و پلاکت در فرم عضویت حمایت از کودکان  مبتلا به سرطان اضافه می شود تا اعضا به این امر معنوی نیز اهتمام  ویژه داشته باشند.

صدیقه کیوانی اضافه کرد: از آن جایی که اهدای خون وپلاکت برای روند درمان کودکان مبتلا به سرطان ضروری است از تمامی حامیان موسسه استدعا می‌کنم که از هم اکنون اهدا خون و پلاکت را جزو تقویم امور خیریه خود قرار دهند.

همایش اهدا خون

کارشناس اداره کل انتقال خون نیز با تاکید بر موضوع آموزش، در همایشی، اهمیت اهدای خون و پلاکت را برای اهدا کنندگان تشریح کرد.

سید مجتبی گل میرزاده در این همایش که در سالن کنفرانس پایگاه مرکزی انتقال خون بندرعباس برگزار شد اهدای خون را کمکی بزرگ به  سلامت دانست و افزود: اهدای خون خطری برای اهدا کننده ایجاد نمی کند چون قبل از گرفتن خون، فرد مورد معاینه قرار می گیرد. اما افرادی که دچار مشکل فشار خون هستند باید تحت نظر و صلاحدید پزشک اقدام به اهدای خون کنند. اگر پزشک تشخیص اهدای خون دهد، این عمل می تواند مناسب باشد. گل میرزاده همچنین عنوان کرد: اهدای خون یک نوع پیوند است که انسانها انجام می دهند.

نقطه عطف انتقال خون

مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون هرمزگان بیان کرد: استقبال بسیار خوبی در این مراسم شاهد بودیم. افرادی امثال مهربانو انصاری شاید شرایط اهدای خون را نداشته باشند اما با حضورشان باعث دل گرمی جوانان بودند. 

جعفری اضافه کرد: اضافه شدن آیتم اهدای خون و پلاکت در فرم عضویت حامیان بیماران سرطانی نیز اتفاق بسیار خوشایندی بود و این امر را بیانگر تعهد این موسسه به تامین و کمک معنوی و حمایت ایثارگرانه است.

 وی ابراز امیدوار کرد تمامی افراد با قرار دادن اهدای خون در تقویم زندگی شان 3 تا 4 بار اهدا در طول سال می توانند به تامین خون بیماران کمک شایانی کنند.

 این مقام مسئول در پایان حضور تعدادی از هنرمندان وجوانان در انتقال خون را نقطه عطفی برای  این حرکت انسان دوستانه دانست و عنوان کرد: به امید اینکه هر یک از این عزیزان سفیران انتقال خون باشند و با همت واثر گذاری در جامعه از بیماران حمایت کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: