• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-3287-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/سی و ششمین جشنواره فیلم فجر-بندرعباس/

گزارش ایسنا از اکران فیلم"تنگه ابوقریب"+فیلم

فیلم " تنگه ابوقریب " در روز دوم جشنواره فیلم فجر در بندرعباس در سینما ستاره شهر به نمایش در آمد و در این گزارش به صورت اختصاصی به نقد این فیلم از نگاه کارشناسان امر می پردازیم تا شانش ساخته بهرام توکلی در بخش سودای سیمرغ را محک بزنیم.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، فیلم سینمایی "تنگه ابوقریب" هشتمین ساخته بهرام توکلی در بخش سودای سی و ششمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد. تنگه ابوقریب» روایتی است از دفاع گردان عمار در برابر لشکرکشی رژیم بعث به فکه و شرهانی. بنا به گفته ی جمال ساداتیان، «تنگه ابوقریب» پدیده جدیدی در سینمای ایران و ژانر دفاع مقدس است. بهرام توکلی، فیلم های «من دیه گو مارادونا هستم»، «بیگانه»، «آسمان زرد کم عمق»، «اینجا بدون من»، «پرسه در مه»، «پابرهنه در بهشت» و ... را کارگردانی کرده است.

فیلم به‌صورت تمام و کمال همه قواعد ژنریک این ژانر رو در خود دارد و بیش از آنکه نیم‌نگاهش به آثار پیش از خودش در سینمای دفاع مقدس ایران باشد تمام نگاهش به قصه‌گویی و روایتی شبیه فیلم‌های جنگی مهم و تأثیرگذار تاریخ سینما است.

معرفی فیلم

21 تیرماه 1367 روز خاصی است در تاریخ هشت سال دفاع مقدس . در این روز حمله وسیعی سراسر جبهه جنوب را درگیر می کند، یکی از نقاط حساسی که دشمن قصد عبور از آن و رسیدن به شهرها و جاده های کلیدی ایران را دارد تنگه ابوقریب است؛ تنگه ای که نام و خاطره اش در میانه تاریخ رسمی روزهای پایانی جنگ گم شده است، تنگه ای که محل مقاومت افراد گردان عمار بود.

جواد عزتی، امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ، علی سلیمانی، قربان نجفی، مهدی قربانی، یداله شادمانی، بانیپال شومون، میلاد یزدانی و مهدی صباغی در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

نقد فنی فیلم

یک منتقد سینما گفت: از کارگردانی در حد بهرام توکلی انتظار فیلم بهتری داشتم گرچه تلاشش را ستایش می کنم.

مهرداد امیرزاده در گفت و گو با ایسنا، منطقه خلیج فارس، افزود: این فیلم از آنچ حدی که بنده از بهرام توکلی انتظار داشتم، پایین تر بود چون اولین اشتیاقم برای دیدن فیلم های جشنواره نام این کارگردان بود.

وی با اشاره به اینکه فیلم های کوتاه و مستندهای بهرام توکلی به ویژه فیلم های "اینجا بدون من" و "پابرهنه در بهشت" همگی خوب و قابل تسحین بود، تصریح کرد: فیلم تنگه ابوقریب با توجه به اینکه موسسه اوج را در بالای سر خود می دید، می شد فیلم را نوعی سفارشی دانست که باید سیاست های این موسسه از سوی کارگردان قبول می شد.

امیرزاده با بیان اینکه این فیلم در مقایسه با سایر آثار بهرام توکلی ضعیف تر بود، اضافه کرد: اینکه بخواهیم فیلم در موضوع سینمای جنگ کار کنیم برای کارگردان امری مشکل است و فیلنامه در درجه اهمیت بالا قرار دارد.

یک منتقد سینما با اشاره به اینکه این فیلم سه پرده ای و مانند سایر آثار بهرام توکلی کلاسیک بود، ادامه داد: توکلی آثار کلاسیکش مناسب و عالی است اما این فیلم درگیر فرم روایی شد و فضای یکسان و خسته کننده ای داشت و میزان سن شلوغ و دوربین زیاد حرکت می کرد.

امیرزاده عنوان کرد: صحنه ها فیلم، تعداد بازیگران و دیالوگ های شلوغ بیننده را خسته کرده بود گرچه این فیلم می خواست شبیه نجات سربازان راین باشد اما در این فیلم نتوانسته بود به خوبی مفهوم خواسته شده را القا کند.

این منتقد سینما با اشاره به اینکه از کارگردانی در حد بهرام توکلی انتظار فیلم بهتری داشتم گرچه تلاشش را ستایش می کنم، تصریح کرد: این فیلم کاملأ براساس واقعیت ساخته شده بود گرچه تعریف جزییات هر شخصیت نیز برعهده کارگردان بود اما خط اصلی بر مبنای واقعیت بود البته کمی فیلم کشیده شده بود.

وی در پایان گفت: بازی بازیگران به طور کلی رضایت بخش بود اما ضربه اصلی فیلم از فیلمنامه بود که چندان قوی به نظر نمی رسید.

همچنین یک منتقد دیگر سینمایی در خصوص این فیلم گفت: یک جور ندانم کاری بوده که 30 سال روند ساخت چنین فیلم هایی عقب افتاده است.

محمد سایبانی در گفت و گو با ایسنا، منطقه خلیج فارس، افزود: فیلم تنگه ابوقریب برای من و هم نسل های من نمی توانند چندان نگاه فنی به آن داشته باشند زیرا طبیعی است برخورد احساسی با همچین فیلم هایی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ما آدم هایی هستیم که ایده‌آل مان حضور در جنگ و شهادت بوده است، تصریح کرد: بنده هم نسل علی در فیلم تنگه ابوقریب بودم و زیاد نمی توان نگاه فنی به آن کرد.

این کارشناس سینمایی با اشاره به اینکه فیلم گیرا، تأثیرگذار و خوب بود، اضافه کرد: کارگردان فیلم تنگه ابوقریب شناخته شده و چهره تأثیرگذاری در فیلم های قبلی اش بوده است و در سینمای دفاع مقدس با  فیلم تنگه ابوقریب توانست از پس این موضوع بربیاید.

سایبانی با بیان اینکه سینمای دفاع مقدس سخت و کار کردن در آن مشکل است، عنوان کرد: ساختن فیلم هایی همچون تنگه ابوقریب 30 سال به تأخیر افتاده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه باید با واقعیت جنگ و انسان های باورپذیر آن دوره آشنا شد، اضافه کرد: یک جور ندانم کاری بوده است که 30 سال روند ساخت چنین فیلم هایی عقب افتاده است.

طبق مشاهدات خبرنگار ایسنا، تنگه ابوقریب توانسته بود رضایت نسبی اغلب بینندگانش در نظرسنجی را بدست آورد و صندوق متوسط نسبت به دو صندوق خوب و ضعیف از آرای بیشتری برخوردار بود.


***

برای دیدن گزارش ویدئویی ایسنا کلیک کنید


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید:

نظرات ارسال شده

1397/5/2  14:22:25
ابوغریب در شهرستان دهلران دهستان ابو غریب دارای چاهای نفت فراوان مشترک بین ایران وعراق ودارای کویرهای بسیار زیبا ودلنشین