• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-14514-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور:

جایگزین کردن مدارک تحصیلی با توانمندی افراد راهی اشتباه بود/پیام اهمیت مهارت‌آموزی به کشور مخابره شده است

رئیس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور  با بیان اینکه وقتی مدارک تحصیلی جای توانمندی افراد را گرفت با کاستی‌هایی روبه‌رو شدیم که امروز ما را گرفتار خود کرد، تصریح کرد: این مسیر اشتباه بوده و نیاز به تغییر است و این موضوع رسالت مهمی است و در شرایطی قرار داریم که می‌توانیم آموزش فنی و حرفه‌ای را به خط مقدم پیشرو تحولات مهارت‌آموزی در کشور باشیم.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، سلیمان پاکسرشت صبح امروز در آئین به‌روزرسانی تجهیزات کارگاه‌های آموزشی اتومکانیک سراسر کشور در بندرعباس، افزود: امیدوارم این مراسم امروز سبب رونق‌بخشی آموزش در بخش کارگاه‌های اتومکانیک در سراسر کشور باشیم.

وی تصریح کرد: هیچ مدیری را ندیده‌ام که مانند استاندار هرمزگان مسئله مهارت‌آموزی را با این عمق و موشکافانه بررسی کرده باشد و جای خوشحالی دارد و این موضوع فرصت مناسبی است تا سازمان فنی و حرفه‌ای استان الگوی مناسبی برای سطح کشور باشد.

پاکسرشت با بیان اینکه امروز بنایی افتتاح نکردیم که تاریخ داشته باشد بلکه همکاری و سرمایه‌گذاری بلندمدت و بدیعی را ایجاد کردیم، خاطرنشان کرد: می‌دانیم که آموزش‌های مهارتی در جامعه ما بیش‌ازپیش اهمیت پیدا کرده است و امروز رئیس‌جمهور مهارت‌آموزی را از اولویت‌های دولت می‌داند و بر آن تأکید داشته است.

رئیس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اضافه کرد: پیام اهمیت مهارت‌آموزی به کشور مخابره شده است و باید در صف اول جنبش و نهضت مهارت‌آموزی در کشور قرار بگیریم.

وی با اشاره به اینکه نتایج عملی مراسم امروز در اشتغال افراد و ارتقای مهارت افراد تا سال‌های سال نام استان هرمزگان را در یادها نگه خواهد داشت، اظهار کرد: با تلاش مسئولانه مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان هرمزگان این اتفاق بزرگ رقم خورد و فرا استانی وارد عمل شد و کارگاه‌های اتومکانیک کشور را با بروزرسازی اساسی و هماهنگ تمامی 350 کارگاه اتومکانیک کشور با این اقدام مجهز و نوین شد.

پاکسرشت با بیان اینکه سرمایه‌گذاری مناسبی در حوزه مهارت‌آموزی و کارآفرینی رقم خورد، اضافه کرد: با تکیه بر امکانات و فرصت‌هایی که مغفول مانده بود این اقدام رقم خورد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه از امکانی که در استان هرمزگان وجود داشت و در حال خاک خوردن بود و تا جند سال دیگر در مسیر اسقاط قرار داشت به تجهیز کارگاه‌های اتومکانیک تبدیل شد، عنوان کرد: چنین فرصت‌هایی کم نیست و ارتباطمان با سایر دستگاه‌های دولتی تنها مهارت‌آموزی نیست بلکه آن‌ها می‌توانند به کمکمان بیایند تا در مسیر افزایش اشتغال در کشور گام برداریم.

وی ادامه داد: سال 97 سالی متفاوت از حیث آموزش‌های مهارتی خواهد بود.

پاکسرشت با اشاره به اینکه هرمزگان فرصت‌های زیادی وجود دارد اما از ظرفیت نیروی انسانی غافل می‌شویم و در شمار ظرفیت‌ها نمی‌آوریم و این موضوع به استفاده از ظرفیت‌هایی که به آن‌ها دل‌بسته‌ایم، آسیب می‌زند، اضافه کرد: در بهترین حالت بیش از 50 درصد ظرفیت‌ها در فقدان نیروی ماهر امکان بهره‌برداری ندارد و فرصت‌ها باید با ترکیب بهینه عوامل تولید به فعل تبدیل شوند و امروزه همه به خلأ آموزش مهارت‌آموزی پی برده‌اند.

رئیس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور تصریح کرد: مهارت‌آموزی باید از این به بعد در شکل فعالیت‌های اجرتی دیده شود و مسئله آینده کشور خواهد بود و اگر در این بخش موفق نشویم شاهد خسارات جبران‌ناپذیری خواهیم بود.

پاکسرشت اظهار کرد: منابعی که در اتفاق امروز صرف شده در مقابل نتایجی که در آینده خواهیم گرفت اندک خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی مسئله خطیری را پذیرفته‌ایم، اضافه کرد: امروزه صحبت اول مسئولان و حتی خانواده‌ها ضرورت آموزش‌های مهارتی هدفمند است و امروزه به یک اهمیت و اولویت در کشور تبدیل شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه وقتی مدارک تحصیلی جای توانمندی افراد را گرفت با کاستی‌هایی روبه‌رو شدیم که امروز ما را گرفتار خود کرد، تصریح کرد: این مسیر اشتباه بوده و نیاز به تغییر است و این موضوع رسالت مهمی است و در شرایطی قرار داریم که می‌توانیم آموزش فنی و حرفه‌ای را به خط مقدم پیشرو تحولات مهارت‌آموزی در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه در این مقطع زمانی باید فضای همدلی و وحدت و یکرنگی در کشور ایجاد شود، خاطرنشان کرد: اختلافات درون‌سازمانی و مطالبی که انرژی را از ما می‌گیرند یا مدیرانی که آماده خدمت ندارند باید کنار گذاشت.

پاکسرشت اظهار کرد: فرزندان آینده این کشور از ما نخواهند پذیرفت که ما در این برهه کم‌کاری کرده و بدون انگیزه خدمت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه در قبال افرادی که آموزش دیده‌ایم باید مسئولیتمان را بپذیریم، عنوان کرد: در این مقطع برای نسل آینده باید تلاش کرد تا هم آموزش، هم اشتغال و رضایت اجتماعی را ایجاد کرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به اینکه پیام همدلی و هم سرنوشتی را ابتدا در خود سازمان جاری کنیم و سپس با وحدت به‌سوی مهارت‌آموزی کاربردی پیش رویم، افزود: نباید خودمان را دست‌کم بگیریم و جایگاه خود را تضعیف کنیم بلکه باید مسئولیتمان را جدی بگیریم.

پاکسرشت در پایان گفت: امیدوارم نتیجه رویداد امروز ما را با انگیزه بیشتر به‌سوی همبستگی و تلاش بیشتر کند.

به گزارش ایسنا،  صبح امروز آئین بروزرسانی تجهیزات کارگاه های آموزشی اتومکانیک سراسر کشور به 498 دستگاه خودروی سابرینا و چری با اعتبار بالغ بر 42 میلیارد ریال و ارزش 420 میلیارد ریال به صورت پایلوت در شهر بندرعباس برگزار شد که سهم استان هرمزگان از این خودروها 30 دستگاه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: