• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-1887-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مرد هزار چهره در گفت و گو با ایسنا:

انتظاری از مسئولین ندارم/به دنبال ابلاغ پیام صلح و دوستی به جهانیان هستم+فیلم

یوسف جلال زاده، عکاس هرمزگانی، خالق پروژه کاراکتری عکاسی «مرد هزار چهره» با پیام صلح و برابری است که پروژه اش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده و قرار است بعد از رسیدن به هزار کاراکتر در کتاب رکوردهای گینس هم ثبت شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، فرزند خلیج همیشه فارس است و زاده بندرعباس؛ جنوبی ترین نقطه این مرزوبوم، خطه ای که هنرمندان بسیاری از دل آن برخواسته اند.

آوازه هنر و خلاقیت این جوان هرمزگانی قرار است در گوش همه دنیا بپیچد. یوسف جلال زاده متولد سال ۱۳۶۰ است،  عکاسی بزرگ ترین عشق و هنر  او در زندگی است. او خالق مجموعه ای با عنوان "مرد هزارچهره " است که در قالب یک پروژه عکاسی اجرائی شده است. مجموعه آثار عکاسی او  با عنوان "مرد هزار چهره "در وزارت فرهنگ و ارشاد  اسلامی به ثبت رسیده است  اما مرد هزار چهره هرمزگانی به این اکتفا نخواهد کرد و رویای بزرگ تری در سر دارد؛ رویای جهانی شدن پروژه اش و ثبت شدن نامش در کتاب رکوردهای گینس.

این عکاس هرمزگانی در گفت و گو با ایسنا، گفت: استارت این پروژه از آتلیه عکاسی که در آن مشغول به کار بود خورد. فلاش بکی داشتم از دوران نوجوانی که همیشه علاقه مند بودم ایده و خلاقیتی به کار ببندم تا  اثری انسانی به نام خودم و سرزمینم در دنیا ثبت کنم.

جلال زاده افزود: اما اینکه چطور چگونه و کجا همیشه برایم سوال بود. از همان دوران  شخصیت های خیالی شب و روز همراهم بود، شخصیت هایی که در ذهنم ساخته بودم مانند پزشک، مرد هندی و ...، بعد از اینکه وارد کار در آتلیه عکاسی شدم،  با عکاسی از اقشار مختلف مردم و دیدن سلایق و رفتارهای آنها این رویاها کم کم رنگ گرفت که همه یکی هستیم اما با علایق و دیدگاه های مختلف و یا اینکه هر انسانی می تواند یک روح در هزار بدن باشد. تصمیم گرفتم با این ایده اثری خلق کنم  که برای ثبت جهانی معانی و ارزش هایی چون  انسانیت و برابری انسان ها را در خود داشته باشد.

این هنرمند هرمزگانی توضیح داد: برای ثبت اولین کاراکترم نیاز به حس و حال و موقعیت مکانی داشتم، قرار گرفتن مطب پزشک عمومی در ساختمان محل کارم مرا به نقش اولم نزدیک می کرد. در آن موقعیت دوست داشتم اولین کاراکترم پزشک باشد و به همین دلیل از این فرصت استفاده کردم و یک ساعتی روپوش پزشک را به امانت گرفتم و با کمک یکی از دوستان عکاس این کاراکتر را خلق کردم.

وی ادامه داد: بعد از آن انرژی و اعتماد به نفسم چند برابر شد و مطمئن شدم که می توانم تا هزار کاراکتر نقش آفرینی کنم. تا به امروز موفق شدم خود را در قالب بیش از 600 کاراکتر مختلف جای دهم و قصد دارم آن را به یک هزار کاراکتر برسانم و اسمم را در گینس ثبت کنم.

جلال زاده همچنین درباره نمایشگاه هایی که  در کشور برگزار کرده است،  گفت: شروع حرکتم با پیام صلح و دوستی از جنوبی ترین شهر ایران و در کنار دریای خلیج فارس بود. همراه با مردم صلح دوست این خطه از سرزمینم، اولین نمایشگاهم را در جزیره قشم برگزار کردم که اتفاقا با استقبال خوب جزیره نشینان روبرو شدم. بندرعباس، مشهد، اصفهان، کرمان، تهران و بندر کنگ از توابع استان هرمزگان مقصدهای بعدی ام بود که در این استان ها هم همان اتفاق افتاد و با استقبال و هموطنانم و انرژی مثبت آنها مواجه شدم.

وی بیان کرد: در این مسیر هرگز خود را تنها احساس نکردم و همیشه بر این اعتقاد بودم که من را سه حامی حمایت می کنند، خدا، مردم و رسانه ها. دوست دارم در همه استان های کشور نمایشگاه هزار چهره برگزار کنم و با حمایت و انرژی مثبت مردم ایران در دیگر کشورها با به نمایش گذاشتن آثارم پیام صلح مردم سرزمینم را به دنیا برسانم.

جلال زاده همچنین درباره انعکاس بین المللی این مجموعه نیز گفت: خانم "استرکوییش لاروش" ؛ رییس دفتر منطقه ای یونسکو کارهای مرا دید و من را برای برپایی نمایشگاه به دفتر یونسکو در فرانسه دعوت کردند که در همین راستا از 20 تا 28 اسفندماه نمایشگاهم در کاخ سعدآباد تهران به دعوت دفتر یونسکو برگزار می شود و قبل از اعزامم نیاز به حمایت و پشتیبانی مردم زادگاهم داشتم به همین دلیل تصمیم گرفتم نمایشگاهی در بین مردم شهرم برگزار کنم.

وی در پایان گفت: انتظاری از مسئولین ندارم و دوست دارم این فکر به صورت جهانی ابلاغ شود و تاکنون هیچکس حمایتی نکرده گرچه حرف زیاد زده می شود و بنده دنبال شعار نبوده و نیستم.

 

***

برای دیدن گزارش ویدئویی ایسنا کلیک کنید


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: