• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-8814-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

گزارش ایسنا از نشست "بررسی چالش های مدیریت منابع آب استان هرمزگان"

نشست تخصصی "بررسی چالش های مدیریت منابع آب استان هرمزگان" با حضور مدیران شرکت آب و فاضلاب روستایی، شرکت آب و فاضلاب استان، جهادکشاورزی و شرکت سهامی آب منطقه ای در حاشیه نخستین همایش ملی"دریا توسعه و منابع آب مناطق ساحلی خلیج فارس و حوزه ی مکران" در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه خلیج فارس، معاون مهندسی و توسعه شرکت آب فاضلاب استان هرمزگان در این نشست گفت: آب مناطق غرب استان از جمله پارسیان، بندلنگه، بستک و نیز جزیره ی قشم با استفاده از دستگاه آب شیرین کن تأمین می شود.

جبروت قنبری در رابطه با اثرات زیست محیطی دستگاه های آب شیرین کن، عنوان کرد: ما از این دستگاه بسیار بهره خواهیم برد اما موضوع اثرات زیست محیطی مبحثی است که در کل دنیا نیز برای آن راهکاری برای آن وجود ندارد و اثرات آن به هر شکلی بر روی محیط نمایان خواهد شد.

وی با بیان اینکه ما گزینه ای بین بد و بدتر را باید انتخاب می کردیم، اظهار کرد: ترجیح  دادیم ازاین دستگاه در جهت آب رسانی به مناطق مختلف اسفاده کنیم و اثرات زیست محیطی به وجود آمده را تا حدودی نادیده بگیریم.

قنبری در خصوص افتتاح پروژه ای توسط وزیر نیرو در شهرستان میناب، بیان کرد: یکی از راه های نجات کشاورزی در دشت میناب استفاده از آب شیرین کن می باشد و ما آن را در رأس کار خود قرار دادیم.

وی تصریح کرد: واحد های دانشگاهی، دانشجویان و اساتید مارا در این راه همراهی کنند تا بتوانیم از تحریم های حاضر عبور کنیم و نیز این صنعت را بومی سازی کنیم و در عوض یک شبکه ی خوب و مناسبی را در این کار ایجاد کنیم.

قنبری در پایان گفت: در همایش های مختلفی که در شهرهای متفاوت ایران برگزار می شود، عدم هماهنگی و همکاری و نیز عدم انسجام وجود دارد که اگر به شکل یک شبکه ی منسجم عمل کنیم نتیجه های بسیار خوبی به دست خواهد آمد.

همچنین معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در این نشست پس از ارائه آمار هایی از مساحت زمین های قابل کشت و نیز مقدارمحصولات قابل برداشت از این اراضی گفت: با چالش های بسیاری از جمله شور شدن آب شیرین مورد استفاده مواجه هستیم.

سید حسن حسینی بیان کرد: نزدیک به 90درصد از میزان آب آشامیدنی در بخش کشاورزی مصرف می شود.

وی با بیان این که در این همایش مقاله های خوبی در خصوص استفاده از آب های شور و معظل پساب ارائه شد، تصریح کرد: به دنبال این هستیم تا از دانشگاهیان و کسانی که بتوانند روش هایی برای شیرین سازی آب های شور را بیان کنند تا موضوع پساب نداشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با بیان این که دوبحث در این مورد مطرح است، اضافه کرد: ابتدا ارزان کردن آب استحصالی از آب دستگاه آب شیرین کن برای بخش کشاورزی و دیگری بحث دفع پساب های این دستگاه به شکلی باشد که باعث آلودگی محیط زیست و تهدیدی برای آب دریا نباشد.

وی در پایان گفت: از دانشجویان، اساتید و صاحبان مقالات و طرح های مرتبط با دو مبحث عنوان شده در جهاد دانشگاهی دعوت به همکاری می کنیم.

در ادامه این نشست قائم مقام مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان اظهار کرد: سرانه ی مصرف فردی در استان هرمزگان از میانگین کشوری بسیار کمتر است که اتفاق بسیار خوبی است.

جواد منصوری با بیان اینکه باید طوری پیش رفت که امکان استفاده دوباره و چند باره از پساب ها به وجود آید،  اظهار کرد: شش هزار لیتر در ثانیه از چاه های غیر مجاز آب برداشت می شود این در صورتی است که میزان مصرف آب بندرعباسف خمیر و روستاهای آن دو هزار لیتر است.

وی اضافه کرد: 45 درصد آب استان هرمزگان از طریق آب شیرین کن تأمین خواهد شد، واضح است که تجمع جمعیت به دلیل منابع آبی در سواحل بیشتر است که در نهایت این موضوع سبب کم شدن منابع آبی خواهد شد.

منصوری بیان کرد: ورود روان آب های در استان هرمزگان که به خلیج فارس وارد می شود را باید از آن ها بهره مند شویم.

همچنین رییس اداره بررسی های فنی و مطالعات شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان عنوان کرد: میزان آب موجود در استان هزمزگان باید توجه فرا بخشی به آن شود.

حمید کمالی ادامه داد: همه ی دستگاه ها و جمعیت باید به حل مشکل کم آبی کمک کنند.

وی در پایان گفت: راندمان آب کشاورزی را باید ارتقاء دهیم  یعنی با همین مدار آب مورد استفاده در بخش کشاورزی میزان تولید محصولات و برداشت آن بیشتر شود.

در ادامه مدیرعامل موسسه پژوهشی مهندسی راه برد دانش پویا با بیان اینکه به طور کلی با سه چالش روبه رو هستیم، عنوان کرد: چالش اول سیل و خشکسالی و طولانی بودن دوره های خشکسالی و کمبود منابع آبی، چالش دوم توسعه ی نامتوازن استان است.

عرب با بیان این که 67 درصد از آب موجود در استان در شهربندرعباس استفاده می شود گفت: مبحث آب شیرین کن می تواند برای آیندگان به دلیل چالش های زیست محیطی به عنوان یک خطر تهدید آمیز باشد.

وی در خصوص چالش سوم و جهانی که تغییر اقلیم است بیان کرد: شواهد و مطالعات نشان می دهد میزان بارندگی بیشتر خواهد شد نه به مقدار بسیار زیاد اما در هر صورت با اندک میزان افزایش مقدار بارندگی اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

 مدیرعامل موسسه پژوهشی مهندسی راه برد دانش پویا اظهار کرد: تغییر بوم و اقلیم تنها به معنای افزایش دما و کاهش میزان بارندگی نیست بلکه همان گونه که گفته شد میزان بارندگی ها بیشتر می شود اما از طرفی این تغییرات اقلیمی سبب خواهد شد که سیلاب ها نیز افزایش یابند و خشکسالی طولانی تر شود.

وی در پایان گفت: باید مدیریت مصرف عوض شود، تقاضا برای مصرف آب بسیار زیاد است اما باید با مدیریت صحیح می توان تمامی این مشکلات از جمله کمبود آب و دوره ی خشکسالی و جاری شدن سیلاب هارا حل کرد.

همچنین در پایان مشاور مدیر عامل آب منطقه ای استان هرمزگان گفت: امروز در این نشست بحث اصلی بر سر تأمین منابع آبی می باشد پیشنهادی که دارم این است: به جای این که آب را به سمت تأمین نیاز های شهری و صنایع منتقل کنیم، صنایع و جمعیت را به سمت منابع آبی هدایت کنیم.

صادقی بیان کرد: به جای این که آب دریا را شیرین کنیم و مورد استفاده قرار دهیم که در پی آن بحث پساب ها نیز وجود دارد بهتر است از دریای معلق استفاده کنیم چرا که یکی از مهم ترین مسائل مربوط به تولید آب با هزینه ی بسیار زیاد است و خطراتی که برای تأمین آب هرمزگان ممکن است پیش آید و نیز توزیع آن مشکلات بسیاری مطرح است.

وی در پایان گفت: تکنولوی هایی که در کشور در این زمینه درحال اجرا است را حمایت کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: