• سه شنبه ۱۴ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-1687-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان:

مرمت دیواره‌های داخلی معبد هندوها به پایان رسید/مشارکت هندی‌ها در حد حرف باقی ماند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت: مرمت دیواره‌های معبد هندوها به اتمام رسیده و مرمت گنبد آن در چند روز آینده آغاز می‌شود.

محسن ضیایی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در خصوص مرمت معبد هندوها در بندرعباس، اظهار کرد: مرمت دیواره‌های داخلی این بنای تاریخی به اتمام رسیده و همچنین مرمت گنبد آن در چند روز آینده آغاز می‌شود.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر مشارکت کارشناسان میراث فرهنگی کشور هندوستان در خصوص بهسازی معبد هندوهای بندرعباس با بیان اینکه این اقدام نیاز به هماهنگی و مکاتبات رسمی توسط استانداری و وزارت امور خارجه کشور دارد، افزود: این مسئله تنها در حد یک پیشنهاد مطرح شده و تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان با اشاره به اینکه مرمت و همچنین طرح‌های مطالعاتی درخصوص بهسازی بسیاری از آثار تاریخی استان را در دستور کار خود در سال 97 قرار داده ایم، تصریح کرد: مرمت و بهسازی بافت تاریخی بندرکنگ، بندرخمیر و بندرلافت از مهمترین برنامه‌های این اداره کل است.

ضیایی با بیان اینکه با تأکید استاندار هرمزگان مرمت قلعه پرتغالی‌ها در هرمز نیز در دستور کار قرار و اعتبارات خوبی برای آن در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: مرمت یک مدرسه تاریخی در جزیره هرمز نیز از دیگر اقدامات ما در سال 97 خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در سال 97 مطالعات در خصوص مرمت بسیاری از آثار تاریخی استان صورت می‌گیرد و همچنین به دنبال جذب اعتبارات لازم جهت مرمت آثاری چون قلعه فین نیز هستیم.

به گزارش ایسنا، "معبد هندوها یا بُت‌ِگوران" معماری منحصر به فردی دارد و آن طور که گفته‌اند فصل مشترک معماری ایران و هند است. این بنا در سال 1310 برای نیاز هندوهای مقیم بندرعباس به دستور محمدحسن خان سعد الملک حاکم وقت این شهر ساخته شد و شاید یکی از عناصر مهم ارتباط فرهنگی و هنری میان ایران و هند است و در سال 1377 با شماره ی 1999 در فهرست آثار ملّی ثبت شده است.

اساس ساختمان این معبد عبارت است از یک اتاق چهارگوش میانی که بر روی آن گنبدی قرار گرفته ‌است. سبک معماری این گنبد را مقرنس‌های پیرامونی آن نه تنها از دیگر گنبدهای موجود در سواحل خلیج فارس، بلکه از گنبدهای سراسر ایران متفاوت می‌سازد. طرح این بنا کاملاً از معماری معابد هندی متإثر است. این معبد از جمله نشانه‌های معدود تاریخی بندرعباس است که توجه هر تازه‌واردی را به خود جلب می‌کند و امروزه در کنار یکی از خیابان‌های اصلی شهر قرار گرفته‌است.

این معبد برای نیازهای هندوهای مقیم شهر بندرعباس که از سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴ "هـ - ش" سکونت داشته و به کارهای تجاری می‌پرداختند، ساخته شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: