• یکشنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-2487-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک فعال موسیقی:

به دنبال ایجاد انگیزه فعالیت مجدد در زنده یاد اللهیاری بودم/باید قدر پیشکسوتان موسیقی را بدانیم

یک فعال موسیقی گفت: نسل جوان هر روز بیشتر از دیروز به فضای موسیقی ورود پیدا می کند و لازمه این کار شناخت پیشکسوتان و آثار آن هاست.

امید محبی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج فارس ، افزود: "ﺟﻼل اﻟلهیاری" از هنرمندانی بود که سال ها برای پیشرفت موسیقی استان هرمزگان تلاش کرد.

وی با بیان اینکه ترانه"غصه" که با شعری از محمد علی قویدل توسط زنده یاد "ﺟﻼل اﻟلهیاری" به اجرا درآمد از ترانه های خاطره ساز موسیقی هرمزگان شد.

محبی با اشاره به اینکه ترانه "پیرمرد" از سوی زنده یاد اللهیاری به اجرا درآمد که با استقبال غیرقابل باوری همراه شد و حتی توسط استان های همجوار اجرا شد، اضافه کرد: ترانه "دختلوک" دیگر اثری بود که حتی توسط گروه مامبولیوا بازخوانی شد و در زمان خود اثری تحسین برانگیز بود و تنظیم و سبکش یک پله بالاتر از زمان انتشارش بود.

این فعال موسیقی با بیان اینکه تصمیم گرفتم تا با ساختن قطعات ماندگار در ثبت ترانه های قدیمی و ماندگار هرمزگان قدمی بردارم، عنوان کرد: در این کار سعی کردم از خوانندگان پیشکسوت و صاحب اثر استفاده کنم و آن هایی که در قید حیات نیستند جایگزینشان خوانندگان نسل جدیدتر باشند.

وی با اشاره به اینکه ترانه "غصه" را با جمع بندی صورت گرفته با فاضل پیش قرار شد زنده یاد اللهیاری به اجرا در آورد که با استقبالش همراه شد، خاطرنشان کرد: قصدمان این بود تا بار دیگر وی به روی صحنه بیاید و پس از این ترانه به فعالیت مجدد بپردازد و اتفاقا در ضبط اثر وی فی البداهه و در همان بار نخست بدون حتی اینکه نت ها را ببیند به اجرا درآورد و بدون هیچ تغییراتی همان برداشت نخست را منتشر کردیم.

محبی با بیان اینکه باید مراسمات تجلیل از پیشکسوتان همچون قنبر راستگو و علی پورسیار باید بیشتر برگزار شود، اضافه کرد: نسل جوان هر روز بیشتر از دیروز به فضای موسیقی ورود پیدا می کند و لازمه این کار شناخت پیشکسوتان و آثار آن هاست.

این فعال موسیقی با اشاره به اینکه باید اصالت موسیقی هرمزگان را حفظ کنیم، تصریح کرد: احمد توحدی، ابراهیم شهدوستی، حسین قدسی نژاد و بسیاری از پیشکسوتان دیگر باید قدرشان بیشتر دانست و نباید تنها به یاد پیشکسوتانی باشیم که جلوی چشم هستند بلکه باید به یاد کسانی باشیم که خانه نشین هستند و مدت ها از فعالیت دست کشیده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: