• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-3384-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تسهیل در مراودات تجاری استان هرمزگان با قطر؛

تفاهم نامه مشترک بندر شهید رجایی و بندر حمد قطر امضا شد

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: این آمادگی در تمام حوزه‌ها وجود دارد تا با بررسی همکاری‌های مشترک با قطر در مسیر تسهیل مراودات تجاری، حضور سرمایه‌گذاران و بهره‌گیری از بسترهای ایجاد شده در خشکی و دریا گام برداریم.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، اله مراد عفیفی پور در نشست مشترک با  هیئت عالی‌رتبه قطری از وزارت حمل‌ونقل و سازمان بنادر با اشاره به وابستگی‌های فرهنگی و میراث‌های مشترک بین دو کشور ایران و قطر، اظهار داشت: آنچه از گذشته بین دو کشور وجود داشته پیوستگی‌ها و وابستگی‌های  دینی و اخلاقی بوده که مظاهر آن در ارتباط و تعلقات دو ملت تجلی‌یافته است.

  وی اظهار کرد: مبادلات تجاری و اقتصادی دو همسایه از طریق دریا ریشه در گذشته‌های دور داشته و نشست‌های مشترک بین مقامات دریایی ایران و قطر توسعه‌دهنده این روابط دیرینه و تعمیم و گسترش روابط دریا محور را به همراه خواهد داشت. بر این اساس استان هرمزگان، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های متعددی دارد که می‌تواند باعث توسعه روابط تجاری با قطر شود.

در ادامه رئیس سازمان بنادر قطر هم در این نشست،گفت: بندر شهید رجایی چه به لحاظ موقعیت استراتژیک و چه از حیث ظرفیت و زیرساخت‌های ایجاد شده یکی از مهم‌ترین بنادر منطقه است، قطعاً در آینده نزدیک تفاهم‌نامه‌های مشترک بندری بین بندر شهید رجایی و بندر حمد در راستای توسعه روابط بندری  منعقد خواهد شد.

محمد الخنجی افزود: این همکاری‌های مشترک بندری پس از یک مطالعه کلی در بنادر دیگر ایران نیز صورت می‌گیرد و درگام نخست با توجه به پتانسیل‌های دریایی و بندری ایران با احصاء مشکلات مطروحه از سوی طرف ایرانی برای رفع موانع و تنگناها اقدام می‌کنیم.

وی اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌های دریایی ایران و توسعه مبادلات بناشده سازوکار جدید تعرفه‌ای بین ایران و قطر تعریف شود تا تجار و صاحبان کالا با خاطری آسوده و بدون دغدغه در بنادر حضور یابند.

همچنین رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس نیز گفت: برگزاری نشست تخصصی و دعوت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان همچنین بحث در رفع مسائل بانکی تجار کمک شایانی به  گسترش مراودات تجاری دو کشور خواهد کرد.

محمدامین صباغی زاده بیان کرد: افزایش حجم تجاری با کشور قطر، استفاده از ظرفیت‌های مشترک بندر شهید رجایی و بندر حمد قطر در توسعه روابط اقتصادی و ایجاد خطوط گردشگری ایران باید با جدیت دنبال شود.

صباغی زاده لحاظ کردن تخفیفات ویژه در بنادر قطر را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین خواسته‌های تجار مطرح و اظهار کرد: هرمزگان در بحث تولید مرکبات کشاورزی و مواد معدنی در این استان غنی است و بازنگری در تعرفه‌های بندری کمک شایانی در تسهیل تجارت دریایی برای طرفین به همراه خواهد داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: