• دوشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-3684-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تولید بیش از 15 هزار تن میگوی پرورشی در هرمزگان

سال گذشته بیش از ۱۵ هزار تن میگوی پرورشی در هرمزگان تولید شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات هرمزگان با اعلام این خبر گفت:میگوی تولیدشده نسبت به سال 95،  25 درصد افزایش داشته است.

علی کریمی افزود: استفاده از جدید‌ترین فن‌های پرورش ازجمله استخر عمیق، به‌کارگیری دستگاه‌های هواده و غذای استاندارد، توجه به توصیه‌های کارشناسان شیلات و به‌روزرسانی دانش فنی از دلایل این افزایش است.

وی اظهار کرد: این میگو‌ها با میانگین وزنی ۱۸ گرم از ۳۳۰ مزرعه با مساحت سه هزار و ۶۶۰ هکتار در دو دوره برداشت‌شده است.

معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات هرمزگان تصریح کرد: امسال نیز سطح زیر کشت مزارع پرورش میگو در این استان با هزار و ۲۰۰ هکتار افزایش به ۴ هزار و ۸۰۰ هکتار رسید.

کریمی با اشاره به ۲ دوره پرورش میگو در سال پیش‌بینی کرد امسال بیش از ۱۸ هزار تن میگو از استخر‌های پرورشی این استان برداشت شود.

وی با بیان اینکه همچنین پارسال بیش از یک میلیارد و ۲۲۴ میلیون قطعه بچه میگو ذخیره‌سازی شده است، اضافه کرد: میگوی مورداستفاده در سایت‌های پرورشی هرمزگان از نوع 'وانامی' است که از مهم‌ترین ویژگی‌های آن ضریب رشد و بازماندگی بالا، مقاوم بودن به بیماری‌ها و داشتن دوره رشد کوتاه‌مدت است.

معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات هرمزگان خاطرنشان کرد: سطح مفید این زمین‌ها به ۱۵ هزار هکتار می‌رسد که با در نظر گرفتن ۴ هزار و ۸۰۰ هکتار مزرعه در حال بهره‌برداری میزان تولید سالانه میگوی این استان تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از ۷۰ هزار تن افزایش می‌یابد.

کریمی با اشاره به استقبال سرمایه‌گذاران از فعالیت‌های آبزی‌پروری در هرمزگان، اضافه کرد: زمین‌های استعدادیابی شده منطقه کرگان از توابع میناب در قطعه‌های ۲۰ هکتاری به متقاضیان بومی دارای مجوز پرورش میگو در حال واگذاری است.

وی ادامه داد: عملیات شناسایی، نقشه‌برداری و واگذاری حدود ۲۱ هزار هکتار زمین مستعد پرورش میگو در شهر‌های ساحلی این استان انجام‌شده است.

معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات هرمزگان تصریح کرد: با واگذاری زمین‌های شناسایی شده و بهره‌برداری از سایت‌های جدید تا پایان برنامه ششم توسعه برای ۱۰ هزار نفر از ساحل‌نشینان هرمزگانی شغل پایدار ایجاد می‌شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه هم‌اکنون نزدیک به ۲ هزار ۴۵۰ نفر به‌طور مستقیم در سطح ۴ هزار ۸۰۰ هکتار از مزارع پرورش میگوی این استان فعالیت دارند، خاطرنشان کرد: هرمزگان تنها استانی است که سالانه ۲ بار از اسفند تا تیر و از تیرماه تا اواخر آذرماه کار پرورش و برداشت میگو و همچنین تولید لارو میگو در آن صورت می‌گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: