• شنبه ۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-1284-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان:

به دنبال سهم هرمزگان از بازار آفریقا هستیم/مصرف کننده‌ کالاهای آفریقایی با واسطه هستیم

همایش شناخت بازارهای اقتصادی و سرمایه‌گذاری کنیا و آفریقای جنوبی با همکاری سازمان صنعت،معدن و تجارت استان هرمزگان و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان با حضور، تجار و بازگانان، تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی بخش خصوصی در محل همایش‌های هتل همای بندرعباس برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان در این همایش هدف از این همایش را آشنایی فعالین اقتصادی استان هرمزگان با بازارها و مبادلات تجاری با آفریقا به خصوص کشورهای کنیا و آفریقای جنوبی به منظور تبدیل این پتانسیل‌ها به فرصت‌های بالقوه دانست.

خلیل قاسمی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی این استان اظهار کرد: به گفته استاندار، این استان با تمام پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی یک ایران کوچک است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های صنعتی استان بیان کرد: بیش از هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در این استان فعال است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان اضافه کرد: مناطق ویژه، شهرک‌های صنعتی و مناطق آزاد از دیگر پتانسیل‌های صنعتی این استان است.

وی اظهار کرد: در این حوزه هم پتانسیل‌های خوبی در استان وجود دارد که ظرفیتصادراتی  و بخشی از فعالین هم در این جا حضور دارند.

قاسمی در خصوص مقوله تجارت تصریح کرد: پیشینه تجارت اصلی استان هرمزگان از قدیم به آفریقا در ارتباط بوده اما متاسفانه امروز ما بی‌بهره هستیم.

وی در خصوص کشاورزی عنوان کرد: در بخش کشاورزی و محصولات کشاورزی خارج از فصل استان که در مورد دوم به معنای هاب مورد نظر است با توجه به صحبت‌های بیان شده شاید بتوان تبادل محصولاتی که مثل آن در استان نیست، این تبادل تجاری را ایجاد کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه بیان کرد: ما از سال گذشته، با برنامه‌ریزی که در استان انجام شد هدف صادراتی یا میزان صادرات استان که در سال 95، یک میلیارد و یکصدو هفتاد میلیون دلار بود را با تاکید استاندار به دو میلیارد دلار رساندیم که با جمع‌آوری اطلاعات و آمار موجود این امر تا 95% محقق شده است و ما به این هدف رسیده‌ایم.

قاسمی اضافه کرد: قبل از سال و در جلسه‌ای که با استاندار برگزار شد این رقم را به سه میلیارد دلار برای سال 97 هدف‌گذاری کردیم.

وی عنوان کرد: خروجی گمرکات ما بر اساس اهداف سازمان تجارت به 100 درصد اهداف صادراتی‌مان رسیده‌ایم اما چون توانمندی استان در حوزه‌ی تجاری است و خروجی کل کشور با وجود بنادر و زیرساخت‌ها فراوانی که ما در استان داریم،  رقم سه میلیارد دلاری هدفگذاری شده است.

قاسمی گفت: توانمندی در حوزه‌ی شیلات و آبزیان که خاص ما و دیگر استان‌های ساحلی است  و نیز صنایع فولاد و قیر که رتبه یک را در کشور داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان تصریح کرد: ما نیازمند بازارهای جدید هستیم. بازارهای منطقه و بازارهایی که از قبل داشتیم با تلاش خود حداکثر 10 تا 20 درصد افزایش خواهیم داشت اما رقمی که پیش‌بینی شده 25 درصد است.

وی اظهار کرد: مصرف کننده‌ کالاهای مصرف کننده‌ کالاهای آفریقایی با واسطه هستیم  آفریقایی با واسطه هستیم از این رو امیدواریم بتوانیم در این مبادلات تجاری هم این کالاهای باواسطه را مستقیم و ارزان بگیریم و از سویی تولیدات و محصولات استان را صادر کنیم.

قاسمی در پایان با اشاره به حضور هرمزگانی در حوزه‌ی قیر در آفریقا و کسب بازار 60 درصدی در آن جا ‌ بیان کرد: امیدواریم بتوانیم امسال با یک برنامه‌ی مشخص کالایی، در حوزه‌ی آفریقا رقمی حدود 500 میلیون دلار مبادلات تجاری داشته باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: