• شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-1086-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس:

مسابقات ملی مناظره می‌تواند به رفع مشکلات در بخش‌های مختلف جامعه کمک کند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس گفت: مسابقات ملی مناظره تا حدودی می‌تواند به حل و رفع مشکلات و شائبه‌ها در بخش‌های مختلف اعم از مدیریتی، اجتماعی اقتصادی و فرهنگ کمک شایانی کند.

دکتر مهدی باقری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، افزود: ارتقا فرهنگ سیاسی نیازمند مؤلفه‌های گوناگونی از قبیل وجود یک  الگوی سیاسی در راستای عمل‌گرایی سیاسی، اشاره به گرایش‌ها و تفکرات نسبت به‌نظام سیاسی و بیان و تبادل آزادانه اطلاعات است.

وی اظهار کرد: به اعتقاد "رابرت دال" یکی از عناصر مهم فرهنگ سیاسی، سمت‌گیری نسبت به حل مسائل به دو بخش عمل‌گرایانه و عقلانی است اما اینکه تاکنون چه نتیجه‌ای از این مناظرات به‌دست‌آمده و آیا این سمت‌گیری‌ها عقلانی و یا ایجاد یک فرهنگ سیاسی عمل‌گرایانه در جامعه است، فقط می‌توان گفت بی‌شک جای بسیاری از این مؤلفه‌ها در مسابقات خالی است.

باقری در خصوص  تأثیر مسابقات ملی مناظره بر مهارت‌های بیانی و قدرت عرضه خود در سطح جامعه، خاطرنشان کرد: هرچند بهتر بود در طرح سؤالتان کیفیت به‌جای کمیت و مقدار مورد ارزیابی قرار می‌گرفت اما باید اشاره‌کنم ازآنجایی‌که بیان قوی نیازمند ذهنی سرشار از فن‌های بیان است باید این نکته در نظر گرفته شود که آیا مناظره کنندگان این مهارت را به‌خوبی فراگرفته‌اند که بتوانند آن را در این تریبون‌ها ارائه دهند؟ اگر پاسخ مثبت باشد که نیست، باید دانست زمانی که پی‌ریزی‌های لازم جهت این دستیابی فراهم نشده پس چگونه می‌توان انتظار بازخورد داشت.

این مقام مسئول در پاسخ به این سؤال که  آیا این رقابت‌ها می‌تواند استعدادهای دانشجویی را در سطح دانشگاه‌ها شناسایی و معرفی کند، اضافه کرد: هدف کلی و نهایی این استعدادیابی دانشجویی نباید معطوف به سطح دانشگاه شده و باید از آن بهره‌برداری منطقی شود، کما اینکه هرساله استعداد دانشجویان بسیاری، به دلیل حذف از مسابقات در همان مرحله اول، سوخت می‌شود.

باقری ادامه داد: طرح گزاره‌های جدید و منطبق با اتفاقات جاری و مهم کشور، ایجاد کارگروه منسجم و مستعد از دانشجویان پویا و استادان شرکت‌کننده و علاقه‌مندان به شرکت در مناظرات، برگزاری کارگاه‌های متعدد مهارت بیان و ارتباط مؤثر و آموزش دانشجوی سخنور، رعایت اخلاقیات از سوی مناظره کنندگان و حفظشان دانشگاه هیئت شرکت‌کننده و اختصاص امتیاز منفی در قوانین مناظرات برای هتک حرمت به طرفین مناظره و رسیدگی و برخورد صریح و سریع به اعتراضات به‌گونه‌ای که اگر از سوی میانجی رأی به ابطال امتیاز نقض‌کنندگان مقررات داده شد، سریعاً در نتیجه نهایی اعمال شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس با اشاره به اینکه این مسابقات می‌تواند در سایر سطوح جامعه دانشگاهی و فرهنگی استان تأثیرگذار باشد، عنوان کرد: این مسابقات تا حدودی می‌تواند به حل و رفع مشکلات و شائبه‌ها در بخش‌های مختلف اعم از مدیریتی، اجتماعی اقتصادی و فرهنگ کمک شایانی کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: