• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-7414-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل اداره آموزش فنی و حرفه‌ای استان هرمزگان:

مردم برای تامین معیشت خود نیازمند آموزش در وجوه مختلف هستند/تنها در حرف به عنوان متولی اصلی آموزش مهارتی هستیم

نشست هم‌اندیشی مربیان آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای استان با حضور نماینده مردم هرمزگان در مجلس و  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فار س ، مدیرکل اداره آموزش فنی و حرفه‌ای استان هرمزگان با ارائه گزارش سال گذشته و برنامه‌های امسال این اداره گفت: تلاش‌مان بر این است که برنامه‌های آموزشی‌مان با هدف ایجاد اشتغال پایدار، توجه به فرصت‌های کسب‌وکار و سند توسعه استان مثمرثمر واقع شود.

اسما کریمی اضافه کرد: آموزش‌های فنی وحرفه‌ای در سطح استان هرمزگان بصورت پراکنده و توسط دستگاه‌های مختلف و بعضاً بخش خصوصی اجرا می‌شود و شامل 11مرکز آموزش فنی وحرفه ای ثابت(68 کارگاه)، 157آموزشگاه آزاد، 3   مرکز جوار، 10 مرکز در پادگان، 7مرکز در زندان‌ها و دهستان هدف در 9 شهرستان قرار دارد.

وی تصریح کرد: 11 مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای در شهرستان‌های بندرعباس، میناب، جاسک، بستک، پارسیان، قشم و دیگر شهرهای‌ استان واقع شده که شامل رشته‌های آموزشی صنایع دریایی، صنایع خودرو،تاسیسات،برق، فناوری اطلاعات و دیگر رشته‌ها است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای هرمزگان در خصوص سهم آموزش‌ها در سال 96 در سطح استان گفت: آموزش مهارت در بخش صنعت 63 درصد، در بخش خدمات 15 درصد، در بخش کشاورزی 12 درصد و در بخش فرهنگ‌وهنر 10 درصد بود.

کریمی درباره اهم اولويت‌هاي اشتغال و طرح‌های اجرایی این اداره عنوان کرد: طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار، طرح تكاپو، طرح كارورزي فارغ التحصیلان دانشگاهی، تبیین نقش آموزش های فنی و حرفه ای در توسعه سواحل مکران، توجه به مشاغل روستاها و مشاغل خانگي در حوزه بازار ،برند سازي و صادرات، توجه به ظرفيت بخش فناوري اطلاعات وارتباطات درايجاداشتغال با استفاده از ظرفيتهاي اين بخش، اشتغال در صنایع بزرگ و مادر، طرح آموزش سربازان وظیفه و طرح آموزش معتادان بهبودیافته کمپ ماده 15 و 16 از جمله اولویت‌های اشتغال و طرح‌های اجرایی این اداره است.

وی با تاکید بر توسعه سواحل مکران اظهار کرد: جهت تقسیم بندی فرصت های کسب وکار در این طرح سه عامل نسبت اشتغال زایی به حجم سرمایه گذاری، مکانیزم جذب سرمایه و تامین مالی برای شروع کسب وکار و زمان ساخت تا بهره برداری تعیین کننده است.

کریمی در ادامه با تعیین اولویت در این حوزه با تاکید بر آموزش پذیری گفت: در فرصت‌های کوتاه مدت، صنایع گردشگری و شیلات دارای کوتاه ترین زمان استحصال با توانایی اشتغال زایی بالا و امکان مشارکت سرمایه های خرد و کلان است.

وی اضافه کرد: ارائه خدمات به کشتی‌ها فرصتی است که در میان مدت می تواند با اشتغال زایی بالا، ایجاد درآمد و توسعه منطقه همراه باشد .

کریمی در خصوص فرصت‌های بلند مدت تصریح کرد: توسعه منطقه انرژی فرصتی است که با وجود نیاز به زمان و حجم سرمایه گذاری بالا،می تواند نقش بسیار موثر در توسعه منطقه ای و ملی و هم چنین حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران در آب های خلیج فارس داشته باشد.

مدیرکل مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان هرمزگان در ادامه بیان کرد: واگذاری مراکز آموزشی، ارائه طرحهای پروژه GGP ژاپن متناسب با نیاز استان، گسترش آموزش ها در مناطق  محروم بشاگرد، بستک، سیریک و هرمز با همکاری خیرین، پیگیری و مصوب نمودن اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی از جمله فعالیت‌های این اداره بوده است.

کریمی با اشاره به دیگر برنامه‌های این اداره برای افراد جویا کار اظهار کرد: کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی، طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار، توسعه آموزش دانشجویان در قالب تاسیس مراکز SCD در دانشگاه‌ها، طـرح حمایت از مهارت آموختگان با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، طرح آموزش سربازان وظیفه و چند طرح دیگر از جمله برنامه‌های این اداره برای افراد جویای کار است.

وی در خصوص طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی عنوان کرد: این طرح یک دوره آموزشی عملی و کاربردی است که در آن فارغ التحصیل به مدت 4 تا 6 ماه در یک بنگاه اقتصادی مشغول کارورزی شده و در پایان دوره 6 ماه ضمن کسب مهارت‌های لازم برای اشتغال یا در همان بنگاه اقتصادی جذب شده و یا با این تجربه و سابقه کار در سایر بنگاه‌ها جذب شده و یا اقدام به کارآفرینی خواهد کرد.

کریمی تصریح کرد: در طول دوره کارورزی هیچگونه حقی برای کارورز و تعهدی برای واحد پذیرنده جهت جذب و استخدام ایجاد نشده و کارورز مشمول قانون کار نمی شود.

مدیرکل مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان هرمزگان در خصوص توسعه آموزش دانشجویان در قالب تاسیس مراکز SCD در دانشگاه ها گفت:  طرح ایجاد مراکز آموزش جوار دانشگاه‌ها در اولویت برنامه‌های این سازمان در سال جاری قرار دارد که در صورت موافقت و همکاری مسئولین دانشگاهها در زمینه اختصاص فضا، تجهیزات و فراهم آوردن شرایط لازم حضور دانشجویان در دوره‌های مهارتی یکی از موثرترین طرح‌ها در زمینه مهارت‌افزایی دانشجویان است.

وی در ادامه اضافه کرد: دوره‌های آموزشی ارائه شده در این مراکز در سه حوزه نرم افزارهای تخصصی‌، کار‌آفرینی و کسب و کار می باشد به نحوی که دانشجو بتواند بعد از فارغ التحصیلی یا در شرکت‌ها و موسسات مشغول کار شده و یا خودش مستقلا کار‌آفرینی کند.

کریمی در پایان با انتقاد از موازی کاری در بخش آموزشگاه‌ها اظهار کرد: ما به عنوان متولی اصلی آموزش مهارتی هستیم اما متاسفانه امروز شاهد هستیم که دانشگاه و مراکز دولتی نیز در مسئله آموزش‌های مهارتی ورود کرده که این رقابت بخش خصوصی را کم کرده که من امیدوارم با کمک آقای آشوری بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

همچنین در ادامه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با اشاره به لزوم بکارگیری نیروهای بومی استان در صنایع، بر ضرورت تهیه بانک اطلاعاتی مهارت توسط مرکز فنی و حرفه‌ای استان تاکید کرد.

صالح دریانورد با اشاره به ظرفیت‌های متنوع استان در بخش های مختلف اظهار کرد: تامین نیروی انسانی و مهارتی در استان نیازمند حمایت از مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان است.

وی در ادامه با اشاره به مناطق آزاد قشم و کیش و 7 منطقه ویژه اقتصادی در استان بیان کرد: نیازهای استان در حوزه تامین نیروی کار یکی از دغدغه‌های مدیران و برنامه‌ریزان استان است که بایستی متناسب با نیازها و ظرفیت‌های هرمزگان به آن توجه ویژه داشت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان به ظرفیت مهارت آموزی در استان اشاره داشت و افزود: البته راه درازی در توسعه و رونق اقتصادی استان در پیش داریم که بایستی برای آن دقیق‌تر برنامه‌ریزی کنیم.

دریانورد از ظرفیت صنعت گردشگری در استان هرمزگان به ویژه صنعت گردشگری دریایی اظهار کرد: مردم برای تامین معیشت خود نیازمند آموزش در وجوه مختلف هستند و باید حرکت سریع‌تری در این حوزه شکل بگیرد.

وی در پایان با اشاره به برخی اظهار نظرها توسط مدیران صنایع مستقر در استان، گفت: بایستی در راستای تلاش و پیگیری‌های مراکز آموزش و فنی و حرفه‌ای استان بانک اطلاعاتی در استان فراهم شود و از این موضوع جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز صنایع استفاده شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: