• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-3685-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت‌رئیسه مجلس:

صنعت نمی‌تواند بماند تا ما نیرو آموزش دهیم/هنوز به دنبال مدرک گرفتن هستیم

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی آشوری با بیان این که صنعت نمی‌تواند مدت طولانی منتظر بماند تا ما نیرو آموزش دهیم، خاطرنشان کرد: باید رشته‌های آموزشی‌مان و نیز نیازمندهایی که بر اساس مزیت نسبی است را پیش‌بینی کنیم.

محمد آشوری در حاشیه بازدید از کارگاه‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای در بندرعباس، در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، تصریح کرد: سه عنصر نیروی انسانی ماهر، سرمایه‌ اعم از داخلی و خارجی و فناوری روز را اگر  در کنار یکدیگر قرار دهیم، می‌توانیم به این هدف می‌رسیم و به شکوفایی اقتصادی کشور کمک می‌کنیم.

وی با بیان این که مهارت به‌عنوان اصلی‌ترین عنصر سطح بهره‌وری در کشور باید ارج و قرب داشته باشد، اظهار کرد: این امر باید به یک باور ملی تبدیل و اگر به یک باور ملی تبدیل شد، آن‌وقت باید آن را سامان‌دهی کنیم.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس با اشاره به پیشرفت دو کشور ژاپن و آلمان عنوان کرد: آلمانی‌ها و ژاپنی‌ها دو ملتی بودند که با عزم و اراده پولادین، نظام مهارتی‌ خودشان را در حوزه آموزش سامان دادند و اکنون دو قدرت اقتصادی دنیا یکی در قلب اروپا و دیگری در آسیای دور هستند.

آشوری با انتقاد از مدرک‌گرایی در کشور اضافه کرد: کشورهای ژاپن و آلمان با استفاده از فناوری‌های نوین و تبدیل فناوری به کار که لازمه این کار استفاده از مهارت و نیروی ماهر است، توانستند ارزش‌افزوده‌ی زیادی برای خود تولید کنند؛ این در حالی است که در کشور ما هنوز به دنبال مدرک گرفتن و دکتری گرفتن هستیم.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس با اشاره به شهر بندرعباس به‌عنوان ایران کوچک گفت: در این شهر از تمام اقوام و نقاط ایران حضورداشته و در کنار هم زندگی و کار می‌کنند چرا که این شهر به‌عنوان بزرگ‌ترین بندر که بزرگ‌ترین پروژه‌های اقتصادی نیز اکنون در حال اجرا است، کانون فعالیت‌های اقتصادی بوده است.

وی در ادامه با انتقاد از نفت محوری در کشور اظهار کرد: شاید اگر ما نفت نداشتیم از بنگلادش هم بدتر بودیم.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس با اشاره به سخن مقام معظم رهبری به‌عنوآن‌یک راهبرد مبنی بر  بستن شیرهای نفت در بودجه تصریح کرد: کشور ویتنام که در بیست سال جنگ تقریباً با خاک یکسان شد، اکنون حجم اقتصادی و درآمد اقتصادی آن هفت برابر ماست این در حالی است که به لحاظ جغرافیای سرزمینی، وسعت آن‌یک هشتم ما است.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در بازدید از کارگاه‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای نکاتی حاصل شد که باید در حوزه‌ی قانون‌گذاری و نیز رفع مشکلات کارهای اساسی کرد.

آشوری تصریح کرد: یکی از این کارها، مشارکت اربابان صنایع در حوزه‌ی آموزش مهارت‌ها است. در گذشته هم تجربه‌های موفقی در این زمینه حاصل‌شده است.

وی اضافه کرد: اگر قرار باشد ما آموزش‌هایی را در حوزه‌ی نفت‌وگاز  داشته باشیم، باید از بخش نفت و گاز مدد بطلبیم که این کارگاه‌ها به‌عنوان خمس و زکات خودشان در اینجا باشد.

آشوری اظهار کرد: البته رقم قابل‌توجهی نیست اما زمانی که جوان هرمزگانی می‌خواهد در این کارگاه فعالیت کند، بهترین دستگاه را به لحاظ تکنولوژی داشته باشد حتماً مهارتش هم به‌روزتر خواهد بود. در بخش‌های مختلف ما انواع و اقسام کارگاه‌ها را داریم که این‌یک امر طبیعی است. این را به استاندار حتماً خواهم.

این نماینده مجلس عنوان کرد: هرمزگان‌ یک استان با مزیت نفت و گاز است. بزرگ‌ترین پالایشگاه امروز در هرمزگان در حال تکمیل است که فاز اول آن بهره‌برداری شد و فاز دوم آن نیز بهره‌برداری خواهد شد. این پالایشگاه قادر خواهد بود نیمی از بنزین استاندارد کشور را تأمین کند و یا حتی می‌توانیم صادرات هم داشته باشیم.

وی با اشاره به ساخت سازه‌ها و سکوهای دریایی در کشتی‌سازی گفت: ازآنجاکه صنعت کشتی‌سازی با آب و جوش سر و کار دارد لذا جوشکاری زیر آب یک ضرورت اساسی برای این صنعت است، در حالی ما در بخش جوشکار زیرآب خلا داریم.

آشوری در پایان با بیان این که صنعت نمی‌تواند مدت طولانی منتظر بماند تا نیرو آموزش دهیم، خاطرنشان کرد: باید رشته‌های آموزشی‌مان و نیز نیازمندهایی که بر اساس مزیت نسبی است را پیش‌بینی کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: