• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-2086-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دبیر علمی هفتمین دوره مسابقه مناظرات دانشجویی:

در ساختار آموزش عالی‌مان، مهارت‌آموزی را نادیده گرفته‌ایم

دبیر علمی هفتمین دوره مسابقه مناظرات دانشجویی گفت:  دانشجویان و دانش‌آموختگان جامعه این فرصت را دارند و وقت زیادی را باهم سپری می‌کنند، اگر این‌ افراد همت کنند و در یک نظام و سامانه ملی امکان طرح موضوع و گفت‌وگو را پیدا کنند شاید بتوانند الگویی را فراهم کنند که بقیه اقشار جامعه نیز بتوانند تن به گفت‌وگو و تبادل‌نظر بدهند و درنهایت به تعامل و تفاهم برسند.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس،  محمد دلپسند صبح امروز در آئین آغازین هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان در استان هرمزگان، با اشاره به هدف برگزاری این مسابقات تصریح کرد: امروزه این ضرورت را بیشتر احساس می‌کنیم که جامعه ما نیاز به گفت‌وگو در همه سطوح دارد اما متأسفانه گریز از گفت‌و‌گو آسیب‌های جبران‌ناپذیری به لایه‌های مختلف اجتماعی ما می‌زند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی هرمزگان عنوان کرد: برخی از آمارهایی که در بعضی از نشست‌ها و محافل منتشر می‌شود حاکی از معضلات عمیقی است که متأسفانه وقتی به عمق آن نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که فرهنگ گفت‌وگو و مفاهمه روزبه‌روز در حال کمرنگ شدن و به‌نوعی ناپدید شدن است که همین امر موجب تشدید و تعمیق معضلات اجتماعی می‌شود.

دلپسند ادامه داد: بر طبق برخی پژوهش‌ها در طی چند سال گذشته میزان گفت‌وگو درون خانوادگی بین اعضای خانواده از متوسط روزانه 2 ساعت به روزانه 20 دقیقه تنزل پیداکرده است و این بدان معناست که حتی در خانواده به‌عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی در جامعه کمیت گفت‌وگو  ( و نه حتی کیفیت) ریزش پیداکرده و به مقدار 20 دقیقه در روز رسیده است.

وی اضافه کرد: در چنین وضعیتی نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که در سطح جامعه بین گروه‌های فکری و سیاسی، گفت‌وگوی مفید، مؤثر و کارساز صورت بگیر و بتواند پس از طرح مشکلات، موجب تفاهم شود؛ نتیجه آن‌هم تشدید تعارضات اجتماعی است که همه آن را مشاهده می‌کنیم.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی هرمزگان اظهار کرد: دانشجویان و دانش‌آموختگان جامعه این فرصت را دارند و وقت زیادی را باهم سپری می‌کنند، اگر این‌ افراد همت کنند و در یک نظام و سامانه ملی امکان طرح موضوع و گفت‌وگو را پیدا کنند شاید بتوانند الگویی را فراهم کنند که بقیه اقشار جامعه نیز بتوانند تن به گفت‌وگو و تبادل‌نظر بدهند و درنهایت به تعامل و تفاهم برسند.

دلپسند تأکید کرد: اگر ما به‌عنوان یک جامعه دانشگاهی خودمان را پیشتاز برقراری یک گفت‌وگوی ملی،گفت‌وگوی بین نسلی و گفت‌وگوی بین جریان‌های فکری سیاسی نکنیم شاید بعدها فرصت‌ دیگری وجود نداشته باشد که بتوانیم تعارض‌های خودمان را به روش مدنی برطرف کنیم.

وی ابراز کرد: امیدوارم شما دانشجویان که با عزم و اراده و انگیزه شایان توجهی در این مسابقات شرکت می‌کنید، رقم‌ساز و الگوساز یک گفت‌وگوی ملی باشید و همه باهم بتوانیم چراغی روشن کنیم تا سایر اقشار اجتماعی و گروه‌های فکری جامعه نیز بتوانند بر اساس این الگو ورود به گفت‌و‌گو کنند و منجر به‌موجب تقویت انسجام ملی شوند.

دلپسند در ادامه با اشاره به وضعیت نابه سامان اشتغال قشر اثرگذار دانش‌آموختگان دانشگاهی و نرخ نگران‌کننده بیکاری در میان آن‌ها بیان کرد: ما در شرایطی به لحاظ اقتصادی و مسئله اشتغال هستیم که به دلایل مختلف که ریشه در مسائل خارجی و نیز خیلی از رفتارها و سیاست‌های اجرایی ما دارد با مشکل اشتغال و بیکاری گسترده مواجه هستیم تا جایی که یکی از بالاترین نرخ‌های بیکاری در کشور، اختصاص قشر دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها دارد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی هرمزگان با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی کشور گفت: کشور ما قطعاً به نیروی تحصیل‌کرده نیاز دارد و همه ما می‌دانیم با جمعیت80 میلیونی و باآن‌همه ظرفیت اقتصادی، منابع گسترده ملی، ذخایر زیرزمینی و امکانات و ظرفیت‌های تولیدی که وجود دارد ما هرچقدر هم که فارغ‌التحصیل دانشگاهی داشته باشیم علی‌القاعده جامعه نباید این افراد را پس بزند و فرصت شغلی رأی آن‌ها وجود نداشته باشد .

دلپسند ادامه داد: اما چه اتفاقی می‌افتد که جامعه ما اکنون با چنین وضعیتی از بیکاری مواجه است.

وی اضافه کرد: بخش بزرگی از آن برمی‌گردد به این‌که ما در ساختار آموزش عالی‌مان، مهارت‌آموزی را به‌عنوان یک ضرورت آموزشی غیرقابل‌انکار، نادیده گرفته‌ایم و تنها به علم‌آموزی بسنده می‌کنیم .

دلپسند تصریح کرد: همه‌ی ما پس از فارغ‌التحصیلی در هر سطحی، شاید محققان خوبی باشیم اما مهارت‌های ما برای ورود به بازار کار شکل نگرفته است. کارآفرینی به معنای اینکه جست‌وجوگر َفرصت شغلی در ساختارهای دولتی نباشیم در ما شکل نگرفته و آموزش‌های لازم داده نشده است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی هرمزگان ابراز کرد: ما یاد نگرفته‌ایم که چگونه از دانش خودمان در راه تولید ثروت استفاده کنیم. یاد نگرفته‌ایم که چگونه زمینه‌های خلاقیت را در خودمان پیداکرده و بروز دهیم. یاد نگرفته‌ایم که چطور قدرت گفت‌و‌گو و ارتباط مؤثر و مناسب را در خودمان به وجود بیاوریم.

وی بابیان اینکه ما در دانشگاه خیلی اوقات از این‌ها غافل می‌شویم، افزود: فعالیت‌های فوق‌برنامه فرهنگی مانند این مسابقات که در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود باهمین‌نیت تقویت مهارت‌ها را در فارغ‌التحصیلان شکل می‌گیرد .

دلپسند ادامه داد: اما گاهی اوقات تعداد این مسابقات و فعالیت‌ها کم است و یا دانشجوها به هر دلیلی از انگیزه مسابقات و جشنواره‌ها مطلع نشده و حضور ورود پیدا نمی‌کند، نتیجه این ‌می‌شود که دانشجو وقتی فارغ‌التحصیل و از دانشگاه خارج می‌شود فقط توانمندی علمی دارد و بقیه توانمندی‌ها در او شکل نگرفته است.

دبیر علمی مسابقه مناظرات دانشجویی در ادامه بیان کرد: این مسابقات برای دانشجویانی که شرکت کرده و حضور پیدا می‌کنند  می‌تواند یک دوره آمادگی برای حضور در فضایی باشد که قابلیت‌های خود را کشف کرده و پرورش دهند تا در آینده بدون ترس و واهمه و با قدرت و اعتمادبه‌نفس توان بیان داشته‌ها و اندوخته‌های علمی خودشان را داشته باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر این مسابقات بتواند چنین کارکردی در سطح دانشجویی و دانش‌آموختگی داشته باشد، رسالت خود را انجام داده و علاوه بر این‌که برای یک گفت‌وگو ملی الگو و مدل‌سازی کرده، یک مهارت را هم به مهارت‌های دانش‌آموختگان عزیز اضافه می‌کند.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: